poster

K oblakům vzhlížíme

 • anglický

  Into the Clouds We Gaze

  (festivalový název)
 • Česko

  Czechtuning: K oblakům vzhlížíme

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 66 min

Režie:

Martin Dušek
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Isherwood
  ****

  Martin Dušek našel banální téma a tvůrčí pokoru. Výsledkem je typicky „duškovsky“ vtipná, ale protentokrát i neskonale smutná podívaná, o člověku, jehož život a (nenaplněné) sny žije nespočetné množství lidí všude kolem. Ten film je sociálním dramatem, jen to celou stopáž neskutečně dobře maskuje. 4 a ½.(28.10.2014)

 • CheGuevara
  ***

  Martin Dušek se sice ukryl za kameru a zvolil metodu čistě observační, ale stejně zůstal tím stejným Duškem, který se prohání po masových hrobech, humoruje o hitlerjugend a vysmívá se všemu, co není podle jeho gusta. Ano, má to téma jako hrom, je to třeskutě vtipný a má to rámy jak páni. Ale co naplat, když je to celé spíš na úkor samotného Rádi. Pojďme se zasmát sociálně slabému klukovi a jeho vytuněnému světu. Zatímco Bláhovec se ve své Show aspoń snažil o nějakou empatii, tak Dušek se o ni neotřel ani z rychlíku. Ono totiž dělat si legraci ňoumovitého Rádi je tak lákavé a snadné. Ale co takhle zesměšnit Martu Kubišovou? Nebo Olgu Havlovou? Do slabých se kope nejlépe, což?(28.10.2014)

 • Slarque
  ***

  Ráďa sice má auto, které sotva drží pohromadě, ale je to střed jeho života. Proč ne, ostatně každý jsme nějak třísklej. Sice jsem na to koukal jako na zprávu z jiné planety (auto nemám, techno hudbu neposlouchám), ale zřejmě to nebude tak vzdálená lokalita. Některé postavy mi připadaly, že se nepříliš úspěšně před kamerou snaží hrát samy sebe.(2.9.2015)

 • poz3n
  ***

  Dokument o fanouškovi tuningu jako sociální studie buranství. Síla tohodle podivného dokumentu je jednoznačně především v zacyklené bezcílnosti, která je cítit snad na každém kroku a v každém prostředí, které se na plátně objeví. Otázkou zůstává, jestli sledování xenofobního chudáka, který vyplňuje svůj život hrabáním se v motoru, je dostatečně nosné téma pro hodinový dokument. 6/10(9.11.2014)

 • Pluhy
  *****

  Martin Dušek se hrdě zařadil k nové vlně dokumentárních režisérů. Naprosto jiný zážitek, než zajetá forma klusákovskoremundovských, bláhovcovských a bystřičanských dokumentů. Duškovi se podařilo natočit Ráďovo snahu být nejlepším autotunerem a jeho randění s děvčaty bez jediného zásahu kameramana do dění či rozhovoru s ním, pouze čistě autentický zážitek. Ráďa v diskuzi po promítání filmu by byl schopen ještě dvě hodiny povídat o prasklém hnacím řemenu, spoilerech, neonech na podvozku a ventilových rozvodech v jeho polorozpadlém fordu. Nejúžasnější ale na tom je, že existenciální okno do života Rádi ve finále není o vytuněných autech, jako spíše o snech, tvrdé realitě, strastech mladého života a vyprázdněnosti v pustině severních Čech.(13.7.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace