K oblakům vzhlížíme

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 66 min

Martin Dušek

trpěl jsem neustálou nejistotou mezi dvěma póly – nucená autorova snaha šokovat a černobíle se smát versus "oni takhle vlastně žijó a jsou šťastný svym vlastnim, divnym způsobem". vlastně už je samo o sobě vtipný, že tu na čsfd kriticky hodnotíme náš subjektivní pohled na život lidí sto kilometrů nad prahou. ono je to ale dost autorsky zabarvený a kotel věcí si nedovedu představit že nebyly unstaged a ty konfrontace (třeba máma) působily až moc nuceně autorsky a filmově, takže ve výsledku je to souboj pozornějšího diváka a martina duška – pro nepozornějšího diváka je výsměch a pohrdání až příliš jednoduchý východisko. takovou depku z českýho dokumentu ale dlouho nepamatuju.(1.11.2015)

Tentokrát překvapivě nepříliš rýpavý a potměšilý Dušek, což mě od největší české dokumentaristické studny nekorektního humoru docela překvapilo. Je to spíše sociální dokument vysokých estetických a formálních kvalit, který ale zachycuje realitu určitého prostředí, typu lidí a životních etap velice pozorně a věrohodně, bez zbytečné snahy o šok a senzaci.(13.9.2015)

Martin Dušek se sice ukryl za kameru a zvolil metodu čistě observační, ale stejně zůstal tím stejným Duškem, který se prohání po masových hrobech, humoruje o hitlerjugend a vysmívá se všemu, co není podle jeho gusta. Ano, má to téma jako hrom, je to třeskutě vtipný a má to rámy jak páni. Ale co naplat, když je to celé spíš na úkor samotného Rádi. Pojďme se zasmát sociálně slabému klukovi a jeho vytuněnému světu. Zatímco Bláhovec se ve své Show aspoń snažil o nějakou empatii, tak Dušek se o ni neotřel ani z rychlíku. Ono totiž dělat si legraci ňoumovitého Rádi je tak lákavé a snadné. Ale co takhle zesměšnit Martu Kubišovou? Nebo Olgu Havlovou? Do slabých se kope nejlépe, což?(28.10.2014)

Martin Dušek se hrdě zařadil k nové vlně dokumentárních režisérů. Naprosto jiný zážitek, než zajetá forma klusákovskoremundovských, bláhovcovských a bystřičanských dokumentů. Duškovi se podařilo natočit Ráďovo snahu být nejlepším autotunerem a jeho randění s děvčaty bez jediného zásahu kameramana do dění či rozhovoru s ním, pouze čistě autentický zážitek. Ráďa v diskuzi po promítání filmu by byl schopen ještě dvě hodiny povídat o prasklém hnacím řemenu, spoilerech, neonech na podvozku a ventilových rozvodech v jeho polorozpadlém fordu. Nejúžasnější ale na tom je, že existenciální okno do života Rádi ve finále není o vytuněných autech, jako spíše o snech, tvrdé realitě, strastech mladého života a vyprázdněnosti v pustině severních Čech.(13.7.2014)

Nejdepresivnější dokument roku? Je opravdu smutné co přesně Martin Dušek zdokumentoval - neutěšený život v severních Čechách a bezcílné bloumání životem mladé generace. Tuningový úpadek je už jenom okrajový rámeček na velkém plátně. Safra, jestli tohle dělá se společností F&F série, tak vidle a pochodně na partu kolem Vina Diesela. ☺ Z technického hlediska bych potřeboval asi více, mám raději aktivnější přístup než "fly on the wall" pohled, ale byl jsem překvapen jak moc vyspělým a smysluplným dokumentem K oblakům vzhlížíme je. Na Duška a jeho další dokumentární počin si teď počíhám. 85 %(23.11.2015)