Magická dívka (festivalový název)

• Španělsko

Magické dievča

(festivalový název)

Drama / Thriller

Španělsko / Francie, 2014, 127 min

Pocitově spíše na tři hvězdy, ale za ten nečekaný šokující závěr a k lásce ke Španělům slabší čtverku hodit musím . Letos jsem od nich nic zajímavého tuším neviděl, tak tedy proč ne. Magical Girl má zajímavý a neokoukaný námět, sice funguje spíše pouze jako Drama v Thriller se promění až posledních 15 minut, což je veliká škoda. Španělé si libují ve zvratech, napětí i atmosféře dokonce se nebrání ani násilí, ale zde se film soustředí pouze na postavy a příběh. Za vidění však kvůli originalitě stojí, ale přílišná zábava film není. 70%(24.7.2015)

Door with the black lizard... -- To nejlepší ze španělské kinematografie 2014. Mistrovsky vystavěný scénář, který se nedá zařadit do škatulky. Drtivá většina filmů si během pár desítek minut "ustálí" dějový směr a divák je v komfortní zóně. Tady ne. I po hodině budete jako na trní z toho, co se děje a že netušíte, kam to všechno směřuje. Skvěle zahrané (Bárbara Lennie zaslouženě Goya pro nejlepší herečku roku), znepokojující, tajemné. Film s tajemstvím (možná odtud pramení srovnávání s Lynchem). Pokud potřebujete mít vše ve filmech vysvětlené, tak máte smůlu. Výroční ocenění pro nejlepší scénář mělo jít rozhodně sem, ale nevadí, film si to vybral na jiných festivalech. Španělská lahůdka, která mi straší v hlavě. A čím méně víte, tím lépe.(12.2.2015)

Vermutův debut, který byl u nás zatím uveden pouze v rámci Lfš, se stal milníkem ve španělské online distribuci a stal se také příkladem tendence mladých filmařů vzít svůj osud do vlastních rukou a produkovat své projekty samostatně. V podobném modu pokračuje i Magical girl - radikální film, který zkoumá lidskou povahu a její temné zákoutí a osvěžujícím způsobem si pohrává s extrémy. Právě tato hra s extrémy, proměnlivá atmosféra, šokující momenty, silné emocionální naladění a příjemná nepředvídatelnost budou osvěžující i pro návštěvníka. Tahle dobře stylizovaná, tragikomická hra - morální bajka, která čerpá i z japonské mangy, noir thrilleru a ostře se vyjadřuje k současné šp. společnosti by skvěle rozšířila opatrnou českou distribuci.(28.2.2015)

[AFF 2015] Neviem si predstaviť jediný ďalší film, ktorý by bol tak účinným metaforickým prenosom veku informačnej vojny na plátno. Carlos Vermut je mimoriadne talentovaný rozprávač a Magical Girl je emočná bomba, ktorá mi v závere vybuchla priamo do tváre. Zostala len matná spomienka na kúsok puzzle na chodníku, zvláštne podanie rúk a dvere so znakom čiernej jašterice. Enter the lizard. 100%(19.8.2015)

To mi ti Španělé zase jednou po čase zamotali hlavu. Čekal jsem snad všechno možné, ale tuhle bizarní směsici osudů, náhod a tragických omylů rozhodně ne. Že se vydírat nemá, to je nad slunce jasné, na druhou stranu, pokud by všechny případy dopadly takto, za pár desítek let, by nás tu moc nepobíhalo. A nebo jen těch slušných lidí, co se drží pevně řádu a nikdy za život nešlápli vedle. To se hlavních aktérů rozhodně netýká, proto nelze očekávat žádnou selanku, nebo rodinou komedii, ale řízné drama o tom, že nic v životě se nemá přehánět. I kdyby jste to dělali pro vlastní, těžce nemocné dítě.(22.4.2015)