Welp

Belgie, 2014, 84 min

Jonas Govaerts

Steve Moore
  • Gilmour93

Pedofilní vedoucí, „spadl“ pod vlak jedoucí, pojďme skauti pro líh, spálíme ho v polích… Tato zápletka by mi přišla asi atraktivnější, protože těm, co mají něco nakoukáno, nemá junácká vybíjená z valonských lesů moc co nabídnout. Snaha o originalitu v podobě jakéhosi řídícího střediska či charakteru nalíčených pastí se minula účinkem, v posledních 15 minutách může divák úspěšně předvídat každý další záběr. Krásné i děsivé lesy objektivem Karakatsanise? Kdykoliv si vyjedu za město, najdu je taky. Přesto si žádám crossover s Andersonovým Až vyjde měsíc a nechť se do toho Kai pořádně opře..(13.5.2015)

Ve Welp ožívá jedna z mnoha bezejmenných strašidelných povídaček vyprávěných u skautských táboráků. Na kdo a proč je tedy zbytečné se ptát. Mají bubáci motiv? Belgická lahůdka kráčí cestou kempových slasherů, kterou kdysi vyšlapal zejména legendární Pátek, a kráčí jí důstojně a s grácií. Nečekejte však masakr od začátku do konce a ani dnes docela oblíbený černý humor, i když minimálně jedna scéna vám bránici polechtá. Tenhle slasher je klasická poctivá práce, postupné budování napětí, skvělá lesní atmosféra, zabiják/ci nastupuje/í na scénu docela zřídka, ale v závěru udeří s brutalitou, která nezná mezí. Masomlejn, díky darkrobyku, mi až vyrazil dech. Víc podobných záležitostí a slasher se možná dočká své renesance, kéž by. Five! A to i za skvělý soundtrack, osmdesátky hadra! Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(14.4.2015)

Překvapení. Poslední dobou ho mám v tomhle žánru víc, než dost. Vysoce hodnocené horory hodnotím nízko, ty vysoko zase naopak. Sám nevím, čím to je. Možná mám velké sociální cítění, možná filmům vůbec nerozumím, každopádně nějaké procenta, ty už jsem přestal dávno sledovat. Mrknu na poster, přečtu obsah a podle hodnocení mých některých oblíbenců jdu do toho. Zklamu se jen málokdy a tenhle film není výjimkou. Velmi vydařená, skautská dovolená, která se pro většinu účastníků změní v noční můru. V nádherném prostředí přežijí ti nejsilnější, nebo možná nejschopnější. Ale to uvidíte sami, než se nadějete, bude konec, který mě donutil zvednout o jednu hvězdu nahoru. Zcela zaslouženě.(23.11.2015)

• Ramirez85

Zvědavost byla veliká, jak se s hororem popere národ pralinkožroutů, no nakonec zklamání a to tak že fest. Když pominu všechny ty logický nesmysly (hlavně ty pasti, to je jako hodně WTF), tak mi prostě nesedl ani děj, ani postavy (to je zase výkvět, gosh), vlastně krom tý pěkný přírody mě nebavilo ničévo nič. A vskutku by mě zajímalo, kterou chorou mysl napadlo, aby tu do sebe bodali nožema sotva vodrostlý adolescenti- to už dneska puboši nefrčí? Ne, tyhle Beneluxové (holandská Lidská stonožka), těm bych horory zakázal už z principu...(28.5.2015)

Rodinný polo-horor o skautskom tábore, ktorý plánoval byť nezvyčajným príspevkom k lesným slasherom a nakoniec je skôr rozčarovaním. 2/3 filmu je otravná somarina pre deti, kde sa motajú fagani na tábore a číha tu na nich Ujo Homeless s Malý Tarzanom, čo od nudy porobili stromové pasce po celom kempe. Každý dobrý moment je vykúpený hromadou infantilnosti a trápnosti, kedy mi film išiel zbytočne na nervy. Potom sa konečne dostavuje záverečná, vyvražďovacia tretina, kde sa veci rozbehnú, detičky v stane už nie sú v bezpečí a celkový dojem sa v rámci obmedzeného času i možností ako-tak napravuje. Napraví sa našťastie aspoň na tú pokrivkávajúcu 3ku, ale sklamanie je to stále citeľné. Bez okolkov môžem pochváliť iba hlavný hudobný motív; máloktorým hororom sa v dnešnej dobe ešte podarí prísť s niečím svojim, čo je zároveň vydarené i rozpoznateľné.(2.3.2015)