Welp

Dobrodružný / Horor

Belgie, 2014, 84 min

Jonas Govaerts

Steve Moore

Kam se všichni těší, kdo to ví, a já to vím a ty to znáš. Tam kde číhá úchyl ve křoví, nepřítel náš, nepřítel váš. Tam v dáli ve valonském lese, už se na nás třese, proříznutý hrtan nebolí, tam jekot dětí a skřek babí, když Vlámy psychoš dáví, rozeznívá celé údolí. Malí skauti péro postaví a perverta tím zabaví, pak uslyší jen chropot bublavý, v krku díru krev zaplaví. Tam v dáli ve valonském lese, řev ozvěnou se nese, mrtvé děti už nic nebolí, tam pleskot střev masařky vábí a úchylák se baví, tam je naše krásné údolí. Pralinkářské „Hory mají pátek třináctého“. Nenaserou, ovšem ani nijak zvlášť nenadchnou.(10.5.2015)

Ve Welp ožívá jedna z mnoha bezejmenných strašidelných povídaček vyprávěných u skautských táboráků. Na kdo a proč je tedy zbytečné se ptát. Mají bubáci motiv? Belgická lahůdka kráčí cestou kempových slasherů, kterou kdysi vyšlapal zejména legendární Pátek, a kráčí jí důstojně a s grácií. Nečekejte však masakr od začátku do konce a ani dnes docela oblíbený černý humor, i když minimálně jedna scéna vám bránici polechtá. Tenhle slasher je klasická poctivá práce, postupné budování napětí, skvělá lesní atmosféra, zabiják/ci nastupuje/í na scénu docela zřídka, ale v závěru udeří s brutalitou, která nezná mezí. Masomlejn, díky darkrobyku, mi až vyrazil dech. Víc podobných záležitostí a slasher se možná dočká své renesance, kéž by. Five! A to i za skvělý soundtrack, osmdesátky hadra! Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(14.4.2015)

Európsky lesný slasher, na ktorý na jednej strane nechcem byť prísny, pretože remeselne to je naozaj špičkovo zvládnutý horor – pekne natočený, s krásnym prostredím lesa, dobrou kamerou, slušným záporákom, zaujímavými pascami, dokonca aj zvládnutou atmosférou a neotravujúcim hlavným hrdinom, napriek tomu, že sa jedná o dieťa. Na druhej strane sa tu však veľa „hororového“ pochváliť nedá. Hodinu sa tu nič zaujímavé, ani napínavé nedeje okrem klábosenia detí u táboráku, nijako sa nerozvíja zaujímavo pôsobiaca mytológia okolo titulného záporáka (Kto to vlastne je? Čo je zač ten jeho podzemný úkryt? Prečo nastražil pasce? atď.). Až v závere to je celkom efektná lesná slasherová naháňačka v pútavom prostredí, s vynaliezavými vraždami a s dávkou brutality, ktorá navyše nie je až taká predvídateľná čo sa týka usmrcovania postáv, ale čo z toho, keď zamrzí nevyužitý potenciál. Welp sa totiž vyše polovicu stopáže hrá na akýsi mysteriózny thriller s lesným mužíkom, aby v závere prepol znenazdajky mód do krvavého slasheru. To by síce nebol problém, ale ani z jedného neponúka dostatok, mystérium okolo lesa nijako nerozvíja a pätnásť minútová slasharová naháňačka taktiež nestačí. Navyše ten záverečný kvázi prekvapivý zvrat mi prišiel už úplne zbytočný. Vo výsledku tak síce obsahovo nič extra, ale technicky viac ako slušne zvládnutá, nijako urážajúca jednohubka. Potenciál tu bol rozhodne väčší. CELKOVO: 3* (6/10)(13.3.2015)

Obrovský překvapení!!!Výtečný lesní horor, který má dusivou atmosféru a největším šokem je fakt, že ho natočili Belgičani.V USA nevzniknul takhle dobrej horor už roky a Welp strčí většinu toho, co vyprodukovali amíci na tohle téma do kapsy se zavřenejma vočima a rozřízlou prdelí.Co na tom, že se nám toho moc nevysvětlí, tak prostě nějakej magor v lese v bejvalý továrně na výrobu autobusů chytá turisty do úžasných pastí a porcuje je do paštiky a k tomu mu pomáha zdivočelé děcko.Já se bavil každou minutu a kdyby režisér přidal na intenzitě vražd a stopáži, možná bych bouchnul klidně 5*.Navíc hudba, to je neskutečný nářez, Steve Moore vyšvihnul úžasný soundtrack.Američani by se měli od Govaertse učit, jak se dělá lesní horor.Já chci teda co nejdřív dvojku a že tady není aspoň 75% jen dokazuje uživatelskou zabedněnost.80%.(5.4.2015)

• misterz

Jediné dobré na snímku sú lesy a pekná príroda. S tým súvisí aj atmosféra, keď sa zotmelo a začalo v tábore skautíkov strašiť, tak dosiahla aspoň priemernú úroveň. Ale inak film neponúkne nič, čo by nadchlo. Úvod je slabý, nudný a hlavne, trvá to dlho. Mordovačiek je málo a zvyčajne nie na kameru, prípadne len na thrillerovej úrovni. Napätie tu trocha je, ale všetko ničia nesympatickí herci, takže je vám jedno, či ich zamordujú alebo nie. Skrátka žiadna atmosféra desu a strachu, ani príbeh čo by oslovil. Len amaterizmus a odfláknutá práca. Ku koncu sa to v tomto smere trocha zlepšilo ale nie zas tak, aby človek výskal od radosti. Totálne nevyužitý potenciál inak výborného lesného prostredia. 40/100(10.3.2015)