When Night Is Falling

Scénografie:

John Dondertman

Kostýmy:

Linda Muir

Jsem nadšený z křehkosti, s jakou se režisérce podařilo zachytit milostné tápání distinguované učitelky k svobodomyslné dívce. Kontrast dvou světů, dvou zcela odlišných způsobů vnímaní (postojů k životu, citů,..) ustupuje do pozadí před zamilovaností a touhou po druhém člověku. Banální, ale moc silné a dojemné.(30.11.2008)

Toho oživlýho psa bych nebrala vůbec vážně, mělo to cosi symbolizovat. Jinak docela dost dobrý, hlavní hrdinka je sympaťačka, jejího snoubence je mi trochu líto (neví, co udělal špatně - nepochopil, že to s tím nesouvisí - ach ti muži), cirkusácká dračice taky není nejhorší. ___ Líbilo se mi, že obě holky jsou fakt holky a ne nějaký mužatky a že jsou jemný a něžný. Jedinou věc, která mě moc nepřesvědčila, byl fofr, jakým si hlavní hrdinka uvědomila, jak na tom je.(23.4.2011)

• AgnesDee

Co to sakra mělo být?? Nejdřív zavře svýho psa do ledničky, pak se zamiluje do šílené Petry, která ji neustále stalkuje, pak se to dozví její přítel, který na to nehodlá reagovat a nakonec se naše úžasná (ne)hlavní hrdinka dvakrát napije, usne a nakonec si dá šlofíka ve sněhu, což se ukázalo, nebyl zrovna dobrý nápad. A ten pes? Po přečtení anotace jsem se těšila, že se super lesbickej film zvrhne v zombie apokalypsu, a pes z nějakého důvodu oživne jen tak na konci. A co ty super umělecký scény plný stromů, elektrického vedení a žehličky?? Co to mělo sakra znamenat?? Ale co, třeba jsem moc hloupá na to, abych pochopila tak super umělecký film. A málem bych zapomněla na ten šílený mix hudby a jeho hlasitost, přes kterou nešlo nic slyšet. Pokud na tento film narazíte, tak se připravte na těžký drogy a častý záchvaty smíchu.(8.10.2016)

Z filmu mi v paměti utkvěla snad jen lesbická scéna, která je přerušována prostřihy z cirkusového představení dvou artistek na visuté hrazdě - velmi zajímavá a působivá analogie. Ale jinak mi snímek přišel až moc "ukážeme, že taky umíme natočit intelektuální film a snad si nikdo nevšimne, že nám to vlastně ani moc nejde a spíš se v tom trochu malátně potácíme - tak třeba když tam dáme lesby, mohlo by to zabrat". Oživnutí zmrzlého psa bylo už jen pomyslným posledním hřebíkem do rakve, do které bych šoupla, když né celý film ani celkem nepříjemnou hlavní hrdinku, tak chcíplého psíka určitě - ten byl opravdu absolutně zbytečný. (3,5*)(27.8.2006)

When night is falling žádným způsobem neinovuje klasický lineární vývoj tématu milostného vztahu a fabuli ničím překvapivým neobohacuje, je ale unikátní tím, jak silné ženské cítění z něj vyzařuje a jak dokáže i otřepaný námět osudové lásky na první pohled podat neotřelou cestou. Styl Patricie Rozemy je jemný a kultivovaný, chybí v něm obvyklá snaha o kontroverzi i s okázalou přepjatostí typickou pro filmy zabývající se homosexuální tematikou (které neustále kladou důraz na odstrčenost homosexuálů či jejich, z pohledu okolí, „nenormálnost“) a výsledný film pak působí velmi přirozeně a půvabně. Pohlaví režisérky je patrno i bez přečtení titulků, jelikož si nedokážu vzpomenout snad na žádný „mužský“ film, kde by byly hrdinky ztvárněny s takovou ženskou citlivostí k tématu, a byly tak cituplné, otevřené a něžné (na čemž mají bezpochyby zásluhu i bezchybné herecké výkony obou představitelek). Nechybí nepatetická romantika (první polibek následovaný euforickými stojkami), ani vášeň (sexuální scéna, která je překrásně smontovaná s cirkusovým číslem a podbarvena podmanivou hudbou, city přímo pulzuje). Člověk by si skoro až pomyslel, že skutečná láska dvou žen je tím nejkrásnějším vztahem, který může vůbec existovat.(31.7.2006)