When Night Is Falling

Scénografie:

John Dondertman

Kostýmy:

Linda Muir

Jsem nadšený z křehkosti, s jakou se režisérce podařilo zachytit milostné tápání distinguované učitelky k svobodomyslné dívce. Kontrast dvou světů, dvou zcela odlišných způsobů vnímaní (postojů k životu, citů,..) ustupuje do pozadí před zamilovaností a touhou po druhém člověku. Banální, ale moc silné a dojemné.(30.11.2008)

• AgnesDee

Co to sakra mělo být?? Nejdřív zavře svýho psa do ledničky, pak se zamiluje do šílené Petry, která ji neustále stalkuje, pak se to dozví její přítel, který na to nehodlá reagovat a nakonec se naše úžasná (ne)hlavní hrdinka dvakrát napije, usne a nakonec si dá šlofíka ve sněhu, což se ukázalo, nebyl zrovna dobrý nápad. A ten pes? Po přečtení anotace jsem se těšila, že se super lesbickej film zvrhne v zombie apokalypsu, a pes z nějakého důvodu oživne jen tak na konci. A co ty super umělecký scény plný stromů, elektrického vedení a žehličky?? Co to mělo sakra znamenat?? Ale co, třeba jsem moc hloupá na to, abych pochopila tak super umělecký film. A málem bych zapomněla na ten šílený mix hudby a jeho hlasitost, přes kterou nešlo nic slyšet. Pokud na tento film narazíte, tak se připravte na těžký drogy a častý záchvaty smíchu.(8.10.2016)

Pěkný lesbický film. Aneb dilema jestli volit stávající vztah s mužem, nebo něco nového nejistého a s nejasnou budoucností se ženou. Dějově nic extra, ale holky byly pěkný a jedna měla nádhernej přízvuk. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 5 | hudba 5 | humor 0 | akce 0 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(5.3.2013)

Lyricky laděná romance s velmi silným erotickým napětím. Erotické scény působí velmi věrohodně. Režisérka citlivě rozehrála svůj příběh, který ani jinak skončit nemohl. U těchto filmů hraje velkou roli to, že je točí právě ženy. Jsou totiž většinou mnohem citlivější a vnímavější. Řídí se emocemi. Jsou také více ochotné zaprodat svou duši. V podstatě jde o "červenou knihovnu", ovšem, s jedním nezanedbatelným rozdílem. Ano, je to silný a dojemný příběh. Ten mrtvý pes, který všechno zapřičinil, na konci vůbec obživnout neměl.(5.6.2009)

When night is falling žádným způsobem neinovuje klasický lineární vývoj tématu milostného vztahu a fabuli ničím překvapivým neobohacuje, je ale unikátní tím, jak silné ženské cítění z něj vyzařuje a jak dokáže i otřepaný námět osudové lásky na první pohled podat neotřelou cestou. Styl Patricie Rozemy je jemný a kultivovaný, chybí v něm obvyklá snaha o kontroverzi i s okázalou přepjatostí typickou pro filmy zabývající se homosexuální tematikou (které neustále kladou důraz na odstrčenost homosexuálů či jejich, z pohledu okolí, „nenormálnost“) a výsledný film pak působí velmi přirozeně a půvabně. Pohlaví režisérky je patrno i bez přečtení titulků, jelikož si nedokážu vzpomenout snad na žádný „mužský“ film, kde by byly hrdinky ztvárněny s takovou ženskou citlivostí k tématu, a byly tak cituplné, otevřené a něžné (na čemž mají bezpochyby zásluhu i bezchybné herecké výkony obou představitelek). Nechybí nepatetická romantika (první polibek následovaný euforickými stojkami), ani vášeň (sexuální scéna, která je překrásně smontovaná s cirkusovým číslem a podbarvena podmanivou hudbou, city přímo pulzuje). Člověk by si skoro až pomyslel, že skutečná láska dvou žen je tím nejkrásnějším vztahem, který může vůbec existovat.(31.7.2006)