The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

V časech nouze (S01E08)

(epizoda)
  • USA When We Are in Need
TV spot

Ellie narazí na skupinu pomstychtivých přeživších – a zaujme pozornost jejich vůdce. Oslabený Joel čelí nové hrozbě. (HBO Max)

TV spot

Fin_429

Zapomněl jsem to říct na začatku, a tak to říkám až teď. Ne, Tlou jsem nehrál, takže nevím s čím mají ostatní problém, protože mně to prostě přijde jako další perfektní epizoda. David se možná neuměl tvářit, ale ty jeho dialogy nebo vše co v té jeho kanibalské kolonii proběhlo bylo perfektní. Zároveň nám tvůrci ukazují i to, že Joel není jen hrdina, ale že dokáže i zabíjet. Koneckonců stejně jako Ellie, která Davidovi nandala více podných ran, než ve hře. A aspoň tady se Bella Ramsey předvedla, že umí hrát, poněvadž to jak sekala a řvala na Davida zahrála perfektně. A ano, i akce byla úžasná. Mno, jsem hodně zvědav na konec. ()

tomik99

Kouzlo seriálu se začíná pomalu vytrácet. Už i neznalcům her musí být jasné, že skupina či nové lidi, které v epizodě vždy poznáme, tak rovnou v ní končí. Tento mustr jedou tvůrci snad už počtvrté za tuto sezónu a pomalu se to zajídá. Vlastně mě mrzí ta neschopnost tvůrců budovat postavy na déle než jednu epizodu. David jako maniak byl v hrách super, protože jako hráč máte o něm pochyby, ale hra vás donutí s ním spolupracovat, čím vás naprosto zvyklá. Tady se ale nic takového neděje. Navíc absence mrtvých napříč více epizodami působí, že přežít v tomto světě není až tak těžké. Čím více toho ze seriálu vidím, tím méně se mi líbí. První dvě epizody byly skvost, teď je to slabší odvar her. Z milosti dávám čtyři hvězdy. ()

filmfanouch

Režijní otěže posledních dvou epizod 1. série seriálu Last of Us připadly iránskému tvůrci Ali Abbasimu, kdy právě on dostává na starost nejen stěžejní finále původní hry, ale i jednu z nejvíce intezivnějších pasáži původní hry. Post-apo svět většinou vytváří různé frakce, kdy často dochází i na kanibaly. A právě s těmi se nevyhnutelně přichází do styku i v rámci Last of Us. Hlavní hrozbou tak nyní nejsou nakažení, ale lidé, kteří se se zánikem původní civilizace popasovali krapet po svém. Prozatím žádná epizoda Last of Us neměla tak výrazný hororový nádech, kdy nechybí ani westernová atmosféra a především intenzivní finále, které sama představitelka Ellie, Bella Ramsey, vnímá jako stěžejní pro svou postavu. V rámci adaptování linky s kanibaly tak V časech nouze plní svůj účel, kdy září především fantastický Scott Shepherd. Shepherd není výjimkou a ani on by nejspíš nebyl automatickou volbou na obsazení Davida z původní hry, zvládá ovšem naprosto herecky prodat člověka, který je krapet zaslepen svou krapet extrémní vírou, zároveň si jako mnoha postav před ním i po něm prochází jistou formou PTSD. Daří se mu postavu prodat i jistou formou charizmatu, zároveň je mu ovšem snadné uvěřit jeho šílenější stránku. Po Pedru Pascalovi, Belle Ramsey či Nicku Offermanovi jde tak o další jasnou castingovou trefu. Zazářit v této epizodě zvládne i Troy Baker, který v původních dvou hrách ztvárnil Joela, nově se spokojil s roličkou Davidova pravé ruky Jamese a i on zvládá ve své roličce zazářit. Kamera opět výrazně sází na detailní záběry a ruční kameru, která nadále přispívá autenticitě, stěžejní záběr s Ellie poté prodává absolutně veškeré emoce, který tento záběr prodávat může. Opět ukazuje, že Bella Ramsey nebyla castingovým omylem a při pomyšlení, kterým směrem by se při věrné adaptaci měla vydat 2: série, není vůbec důvod se obávat, že by stěžejní momenty pokračování příběhu Ellie Ramsey nezvládla prodat. Stejně tak se v plné formě opět vrací Pedro Pascal, kde je nadále důležité, že chemie mezi ním i Ellie funguje tím ideálním způsobem a závěrečný moment této dvojice dodává další moment ideální satisfakce. Skrze frakci Davidových kanibalů je představena další odvrácená strana nového post-apo světa, která se navíc může v klidu obejít bez přítomnosti nakažených. To, co zavinilo zkázu světa je jednou věcí, vyrovnávání se s pádem klasické civilizace a vliv přeživších na umírající svět je věcí druhou. Menší odklon oproti hrám je tak ve finále k věci, protože neodvádí pozornost od toho stěžejního, co pasáž s kanibaly má primárně představovat. Jen je možná v součtu škoda, že se poměrně obsáhlou zimní sekci tvůrci pokouší vměstnat do jedné epizody a epizoda tak působí krapet zrychleným způsobem (4 a 5. epizoda by při pokusu o vměstnání do jedné epizody působily stejným způsobem). V součtu jde ovšem jen o drobnou vrásku. Znalci her již nyní tuší, kterým směrem se finále vydá a bude jen otázka, zda se tvůrci seriálu dokáží prodat stejnou emocionální sílu jako tvůrci původní hry. Prvních 8 epizod ovšem důvěru dostatečně vyvolává.... () (méně) (více)

BrooksW.Here

"You won't survive out there for long." _____________ Po slabšej siedmej epizóde moje očakávania už naozaj nemohli byť vyššie a s istotou môžem potvrdiť, že tvorcovia ma nesklamali... Síce táto časť začína veľmi pomaly a pokojne (avšak nie nudne!), tak aj napriek tomu sa po celých tých 50 minút stáva stále viac a viac pútavejšou. Už od prvého stretnutia Davida s Ellie som mal pocit, že sa bude jednať o naozaj zaujímavú epizódu, kde sa dozvieme niečo viac o novej skupine a o stravovaní po apokalypse, ale nakoniec mi prišlo, že tvorcovia už nie sú ochotní venovať toľko času zbytočnostiam (v prvých epizódach to bolo úplne inak) a idú sa vrhnúť rovno do finále – udalosti z ničoho nič nabrali nečakane strmhlavý spád (čo nemyslím v zlom, odvtedy už to malo ten správny drive...) a všetko sa mimoriadne urýchlilo. Neviem, či to príbehu prospelo alebo nie, no podľa mňa skôr áno (opäť zopakujem, že hru som nehral, takže môj názor sa vzťahuje iba k tomuto seriálu, nemám ho s čím porovnať)... Honba preživších za Ellie nemala chybu, bola veľmi napínavá a pekne natočená, no a to finále ma úplne dostalo... Záverečný požiar a bitka v reštaurácii sú podľa mňa jedným z najlepších momentov, akých sme sa v tomto seriáli zatiaľ dočkali – naozaj som nečakal, že nám tvorcovia naservírujú takúto dychberúcu scénu, pri ktorej nebudem môcť odtrhnúť oči od obrazovky... Ale aj napriek tomu si myslím, že The Last of Us trpí jedným veľkým nedostatkom – na mysli mám počet nakazených... Clickerov sme sa zatiaľ dočkali iba v dvoch častiach, Bloater tam bol iba jeden a Runneri boli asi iba v polovici epizód... Netvrdím, že je to niečo, čo by mi nejako veľmi prekážalo, ale jednoducho si myslím, že tvorcovia by do seriálu mohli vložiť viac nakazených... Pre mňa za mňa nech majú tie časti aj hodinu a pol, vadiť mi to nebude... Práve kvôli tomu dúfam, že sa ich dočkáme aspoň v poslednej epizóde...  A HOR SA DO FINÁLE!!! ()

Sany33

Príbeh: Joel leží v smrteľnej agónií a Elllie si berie jeho zbraň aby našla potravu stretáva ale milého psychopata ktorému pred nedávnom Joel odpravil niekoľko kamarátov a teraz sa idú našej ústrednej dvojici pomstiť. To ale ešte nevedia s kým majú dočinenia. Prevedenie: Aj keď som zvyknutý, že v postapo svete sa nehrá zrovna podľa pravidiel aj tak ma brutalita tejto časti dosť prekvapila - v dobrom. Do toho tá kopa pseudokanibalov dosť potešila. Ja som sa na tejto časti vyslovene bavil. 95% ()

• Když David (Scott Shepherd) donese uvězněné Ellie (Bella Ramsey) tác s jídlem, tak ta ho během hádky odkopne stranou. V dalším záběru je ale tác zase na předešlém místě. (Duoscop)
  • Troy Baker, který v seriálu ztvárňuje postavu Jamese, je hlasový herec ztvárňující postavu Joela v herní verzi. (mikki089)
  • Joel (Pascal) volá Ellie (Ramsey) "dievčatko", tak volal svoju dcéru Sarah. Takto konečne vníma Ellie. Vo featurette k epizóde Neil Druckmann hovorí, že Joel túto prezývku nepoužil už 20 rokov, odkedy jeho dcéra zomrela. (molcan2)