Rudý Ibis

• Francie

L'Ibis rouge

Komedie / Krimi / Thriller

Francie, 1975, 90 min

Rozervný surrealistický úlet s kriminální zápletkou, pro pana režiséra typický. Zatímco v některých komediích z předchozí dekády nám Jean-Pierre Mocky předvádí rozporuplné hrdiny, kteří problémy kolem sebe řeší neotřelými zločiny, Rudý ibis přináší velmi temnou vizi lidského nitra jakoby o tom, že v každém z nás se skrývá potenciální zločinec, neřku-li rovnou vrah. Hodně depresivní a brutální myšlenka zde slouží k rozehrání groteskní černé komedie, jíž tvoří sled různě navazujících scén během 48 hodin ze života hrstky postav, setkávajících se povětšinou v jedné řecké vinárně v Paříži. Tenhle film prostě nelze brát jinak, než jako jeden obrovský ÚLET, nakolik je jeho atmosféra až neuvěřitelně odvázaná (někdy přímo do tanečního rytmu!) a některé výjevy (barevné mouchy ve výstřihu na prsou nebo násilní scéna s jehlami ze šicího stroje) jsou zde slušně bizardní. Serrault si škrtí své oběti stejnou lehkostí, jako když se s náměsíčným pohledem modlí k Bohu či hraje na piáno a samotný děj sklouzává v druhé polovině do slušné anarchie. Formálně si svůj úlet Mocky vymazlil do posledního detailu, noční atmosféra Paříže má své kouzlo, nápaditá kamera využívá všechny možné i nemožné úhly pohledu a Demarsanův soundtrack je prostě rozkošný! ;-) Obsah oproti formě už ale jako úplně dokonalý nevnímám, závěrečné vyvrcholení bych si přál výraznější a hlavně motivaci postav alespoň v některých případech (celé to chování trafikanta, které vrcholí náhlým činem v cele?) bych přivítal o něco víc propracovanou. Jinak musím říct, že ač jsem dříve nad některými režisérovy filmy na čele s Litanem nechápavě kroutil očima i celou hlavou, po 12ti filmech se pomalu začínám cítit jako Mockyho spřízněný divák. Ze tří účinkujích Michelů je pro mě v tomto filmu nezapomenutelný Galabru (ať už tančí na ulici tango s manželkou před žádostí o rozvod nebo hraje šach s lihovanami) a dopomohl k zaokruhlení mých 3* a půl směrem nahoru. 70%(22.2.2021)