The Houses October Built

USA, 2014, 91 min

Bobby Roe

Andrew Strahorn

Mark Binder

Partička priateľov sa vydáva na road trip po strašidelných atrakciách, natáčajúc a hľadajúc najdesivejšiu zábavku na Halloween. Narazia však na viacero ľudí, resp. strašiakov, ktorí svoje „zlo“ môžu brať až nebezpečne reálne. Konečne found footage, ktorý má pre svoje kamerkové spracovanie akceptovateľné opodstatnenie, uveriteľné obsadenie a pôsobí autenticky, keďže atrakcie aj ich účastníci sú reálni. Zaoberá sa to pre mňa sympatickou tematikou, takže som sa nenudil, hoci to zo začiatku bolo trochu rozlietané, nekonzistentné a chvíľu trvalo, kým dianie dostalo intenzívnejší spád a z roviny odľahčenej sa presunulo do temnejšej, čo už potom pekne gradovalo do napínavého finále. Pre mňa to bola jedna z tých vydarenejších hororových noviniek a viem si kľudne predstaviť, že sa k tomu ešte vrátim.(18.10.2014)

• maddy

Ďalší z tisícky nezajímaných found footage snímkov, avšak tento má aspoň aký taký nápad s prechádzkou po amerických domoch hrôzy a neomieľa len ohraný koncept s domom posadnutým duchmi alebo čímkoľvek iným a rodinou ktorá si musí každé zakývanie stoličky natočiť na kameru. Tým pádom je aj to natáčanie na ručnú kameru celkom opodstatnené (aspoň v prvej polovici) a vďaka využívajú reálnych atrakcií a slušných masiek to pôsobí aj dostatočne autenticky. Prvé polovica preto celkom drží pozornosť, aj keď nemá ucelený koncept a jazdí sa len o jedného haunted house k druhému. Výrazne sklamanie nastáva až v samotnom záverečnom zúčtovaní, ktoré by malo gradovať do napínavého finále a chce až silou mocou vzbudzovať strach, ale po predošlých minútach v skutočných domoch hrôzy to pôsobí neuveriteľne umelo a navyše pri tom nie je odrazu absolútne nič vidieť (dlhá scéna so zhasnutým svetlom hovorí svojou otravnosťou samá za seba). Ako horor to je dosť slabé, pretože pri Houses October Built sa totiž nie je čoho báť, ani to nemá absolútne čím prekvapiť, ale pokiaľ vás zaujímajú americké domy hrôzy tak to je prvú hodinku celkom zaujímavá prehliadka s pár prvoplánovými lakačkami a občas aj nepríjemnou atmosférou (asi tak dve scény s nemým dievčaťom v bielej maske), pri ktorej nerozčuľujú žiadne otravné postavy. No to bude asi stačiť málokomu na vyššie hodnotenia. CELKOVO: 2* (4/10)(30.10.2014)

• EvilPhoEniX

Za mě neuspokojivé. Found Footage jak víno s veškerým klišé, takže roztřepaná kamera, zrnitý obraz připomínající VHS z 90 let či lepší cam rip a samozřejmě jako obvykle nejde nic vidět. Gore žádné, příběh obyčejný o nějakém zvratu se zde nedá ani uvažovat, potěší pouze slušné masky a místy zajímavá atmosféra, ale to mi k filmovému zážitku poněkud nestačí. Naštěstí jsem při sledování příliš netrpěl, ale nebylo zde bohužel nic, co by mě zaujalo, překvapilo, oslnilo... 45%(16.10.2014)

• *CARNIFEX*

Partia piatich kamarátov podniká netradičný výlet po najstrašidelnejších atrakciách či podnikoch Ameriky. Jedného dňa narazia na skupinku ľudí, ktorí samotný "Halloween" berú vážnejšie ako by bolo treba. Pôvodne plánovaná zábava so správnou dávkou strachu pred spaním sa odstupom času mení v reálnu nočnú moru. "F.F." z malej časti skombinovaný so "shockumentary", ktorý okrem nápadu a mierne zimomravej atmosféry v poslednej 15 minútovke nepriniesol nič na čo by si divák pamätal. Je v podstate stratou času a môžte sa mu smelo vyhnúť. Verte mi, o nič neprídete - 25%.(25.10.2014)

• Havaj8

Dokoukával jsem to až napotřetí, jenom abych to mohl plnohodnotně ohodnotit. Parta lidi -> nezajímavá. Kamera -> na poměry FF hrozná. Atmosféra -> minimálně. Příběh -> o ničem. No opravdu nenajdu moc kladů na tomhle snímku. Dá se souhlasit s těma maskama. Na to člověk nemusí bejt expert, aby ho dokázala vyděsit kvalitní maska. Ale masku si dneska do filmu umí sehnat kde kdo, takže to není až takovej kumšt. Kort když se jedná o takovej žánr, tak je to povinnost. Každopádně do dneška jsem o strašidelných domech neslyšel a tenhle film mě v tom zřejmě ani nepodpoří.(20.9.2016)