Koza

Koza

Goat

Drama / Road movie

Slovensko / Česko, 2015, 75 min

Koza má něco do sebe. Potřebuje vydělat prachy, je bejvalej boxer a myslí si, že bez fyzičky a svalů dokáže sem tam nějaký to euro nasbírat. Režisér dokumentárním způsobem vypráví film o skutečných postavách, což je originální samo o sobě. Také je díky tomu v celém filmu cítit velký kus realističnosti. Plus musím pochválit i kvality kameramana, který z obyčejné cesty na západ udělal neobyčejnou cestu za sebepoznáním se slípkou v krabici.(17.5.2016)

Odměřená kamera funguje jako pojistka proti exploataci chudoby, jaké se dopouštějí tvůrci jiných sociálních dramat. Obrazy bídy, ve které Koza žije, navíc nikdy nepodbarvuje patetická hudba. Kromě úsečných replik typu „Nežúvaj, žer,“ slyšíme jenom zesílené ruchy prostředí. Nejlépe je pak neochota dělat z příběhu boxera vracejícího se do hry působivou podívanou patrná ve snímání zápasů v celcích, s kamerou daleko od boxerů. Oproti filmům jako Zuřící býk, v nichž se ocitáme přímo v ringu, zde kamera zůstává netečně stát vpovzdálí a k boxerům se postupně nepřibližuje. ___ Někdy je větší pozornost než vlastnímu zápasu věnována divákům, žijícím zjevně v lepších podmínkách než Koza. S tím souvisí další odchylka od konvencí boxerských dramat. Tělo tady nepředstavuje průběžně zdokonalovaný bojový nástroj, ale objekt exploatace o hodnotě pár stovek eur. Sebedestrukce za peníze druhých je rámováno jako činnost stejně málo důstojná jako sběr starého železa, čímž je nepřímo podtrháváno Kozovo sociální vyloučení. Jeho izolovanost, zřejmá i v tom, že jej v záběru zpravidla vidíme osamoceného, ještě zesílí v jiném jazykovém prostředí. Anglicky dokáže sotva napočítat do pěti, natož aby vedl smysluplnou konverzaci. ___ Oproti Cestě ven ale Koza nebojuje proti systému a jeho romský původ není přímo tematizován. Je takzvaně „out of sync“ se zbytkem společnosti a světem boxu. Chybí mu síla, mazanost i bezohlednost druhých. Díky tomu jde o existenciální příběh muže, který se jakž takž naučil přežít v daných podmínkách (třeba díky sběru a prodeji železa), ale zároveň je už tak dlouho z formy, že okolní svět nemá šanci dohnat. Neustále zůstává o několik metrů pozadu: vícekrát jej vidíme utíkat za jedoucím automobilem, jednou nestihne přívoz a musí čekat na další. ___ Z iluze, že sledujeme neinscenované situace, nás jen občas vytrhne scéna, ve které se Baláž snaží sdělit to, co mu předepisuje scénář. Jeho neschopnost vžít se do předepsané role odhaluje limity metody rozostřující hranici mezi dokumentárním a hraným filmem. Ostrochovský si ale Balážových hereckých rezerv zřejmě byl vědom a namísto něj nechává co nejvíce promlouvat obrazy. ___ Jakkoli je strukturou „zápas-jízda autem/trénink-zápas“ úmyslně monotónní (stejně jako samotné boxování), dokáže Koza udržet diváckou pozornost odtajňováním informací z hrdinovy minulosti přibližně v desetiminutových intervalech a upozorňováním na Balážův průběžně se zhoršující zdravotní stav. Protagonista se nám svou přezdívkou z titulu filmu představí až téměř po půlhodině filmu, když lakonicky pronese „Volajú ma Koza.“ Podobně se teprve postupně a jakoby mimoděk ze strohých konverzací dozvídáme o tom, že Nikolka je Kozova nevlastní dcera (a proto by chtěl vlastní dítě) nebo že jej vychovávala babička, která ho krmila kozím mlékem (a odtud ta přezdívka). Semknutá struktura ale zároveň nevede k tomu, že by film působil jako pečlivě vysoustružený konstrukt, který jen naplňuje dopředu daný plán. Situace odpovídají charakterizaci postav a přirozeně vyplývají z vnějších podmínek, čemuž napomáhá i přítomnost nahodile působících událostí, s nimiž se ve vyprávění dále nepracuje (svezení a okradení stopařky). ___ Koza je filmem uspokojivé stylistické čistoty, který se nevydává na dosud neprozkoumané území a svým sdělením ani provedením nebere dech, ale bez přehnaných ohledů může být poměřován s festivalovou tvorbou jiných evropských zemí, což je nakonec největší vítězství Kozy-filmu i (za dlouhou dobu) Kozy-boxera. 65%(5.11.2015)

• Martin741

ako cechoslovak by som mal byt hrdy na domacu kinematografiu, ale su tu 2 zasadne ale. Za prve, reziser sa rezisersky len hlada, nie je to vyslovene nezaujimave, ale nestrhne, ba dokonca sa mi tu zdalo byt pritomne ospale tempo. Za druhe najlepsie filmy cs kinematografie vznikali v 60. rokoch a hoci sa na normalizacne filmy nadavalo, stale mali v sebe aku -taku kvalitu a hrali v nich skutocni herci s hereckym talentom. Tuna to nehrozi : herci neznami, dialogy hrozne, tempo ospale, spatny film, spatna podivana : 5 %(14.5.2016)

Ja som bol príjemne prekvapený. Film je pomalý s uhrančivou atmosférou. Hlavný hrdina je sympatický a jeho cesta sa šťastím lemovaná ťažkými situáciami. Nejedná sa pritom o sociálnu drámu, ale pomerne odľahčený road movie s veľmi silným artovým feelingom a krásnou kamerou. Koza možno nespĺňa veľa atribútov, ktoré majú fanúšikovia slovenskej kinematografie radi. Zároveň si ide ale svojou cestou a mne osobne sa táto cesta páči. Niečo ako Tsai Ming Liang, len na Slovensku. A nie je to vôbec zlé. Naozaj málo chýbalo k plnému počtu.(15.7.2015)

• slunicko2

Slovenský Rocky jako antipod americké pohádky. 1) Loserské příběhy boxera a jeho trenéra v podání skutečných aktérů názorně ukazují, že za svůj osud si člověk opravdu může sám. Protagonistů mi může být líto, ale to je jediné, co pro ně mohu já i kdokoli jiný udělat. 2) 41letý modrooký Rom Peter Baláž 8x vyhrál mistrovství Slovenska, 3x se zúčastnil světového šampionátu a rovněž LOH v Atlantě 1996. 3) Dialogům místy není rozumět - moc basů.(15.6.2018)

• - Ide o štvrtý dlhometrážny majoritne slovenský film, ktorý si Berlinale vybralo do oficiálneho programu. (Zdroj: dennikn.sk)

• - Rolu trénera si zahral bývalý boxer Ján Franek, ktorý reprezentoval Československo na olympijských hrách v Moskve v roku 1980. Získal tam bronzovú medailu v ľahkej strednej váhe. (dongovany)

• - Pôvodný zámer tvorcov bol o Balážovi nakrútiť iba dokumentárny film. (Zdroj: SME) (hippyman)