poster

Zbytečná smrt: Příběh Marca Pantaniho

 • Velká Británie

  Pantani: The Accidental Death of a Cyclist

Dokumentární / Životopisný

Velká Británie, 2014, 92 min

Režie:

James Erskine

Scénář:

James Erskine

Kamera:

Joel Devlin

Hudba:

Lorne Balfe

Hrají:

Marco Pantani (a.z.)

Střih:

Arturo Calvete
(další profese)
 • Mijagi
  *****

  Tenhle dokument má atmosféru! Drtivé vrchařské finiše Il Piratovi kariéry podbarvuje gradující hudba, až z toho pamětníka těch dob mrazí. Kvalitní záběry z Gira, Tour i menších podniků. Neskutečná vůle k návratu po pádu, který by nejspíš většinu jiných cyklistů odepsal. A do toho dopingové pozadí nespokojující se pouze s tím, že by do středobodu postavil závodníka a alespoň v náznacích poukazující na dobře fungující systém od sponzorů přes ředitele závodů a stájí až po doktory. Systém, který vás neváhá sestřelit, když mu svojí neporazitelností začnete odsávat peníze. Zbytečná smrt je příběhem sportovce, který na jednu stranu vlivem prostředí podepsal smlouvu s ďáblem a zaplatil cenu nejvyšší, na druhou stranu přinesl svým fanouškům nezapomenutelné chvíle svým jedinečným stylem závodění a tím si zajistil jejich přízeň, která přetrvala i skandály na konci života. Vytkl bych pouze chybějící popisky pod jednotlivými vystupujícími postavami, občas trvalo, než jsem se zorientoval.(15.2.2016)

 • ghatos
  ****

  Dopingová kultura ve sportovním mlýnku na maso. Pantani byl křehký, pocitový a mezi vlky byl roztrhán. Rozhodně se nejednalo o zápornou postavu cyklistiky - měl svědomí. Jak bylo řečeno v dokumentu:"skutečnou hanbou byl Armstrong." Cyklistika jako taková (hlavně vrcholová etapová silnice) prošla (opět asi projde) opakovaně zničujícím procesem skandálů. 78%.(30.11.2016)

 • nascendi

  Aj keď je cyklistika jediným športom, ktorému v súčasnosti na rekreačnej úrovni holdujem, nemôžem dať tomuto dokumentu viac ako tri hviezdičky. Začiatok 20. storočia bol v znamení holdu amaterizmu v olympijských súťažiach, na jeho konci už prakticky všetky športy ovládli peniaze. Veľké peniaze. A kde sú veľké peniaze, tam sú aj nevyberavé cesty na ich získanie. Cesty, na ktoré doplácajú spravidla iba tí, ktorí sú nástrojom, teda športovci. O ničom inom nie je ani tento film, takže nedokážem obdivovať ušľachtilé vlastnosti týchto gladiátorov športu. Ešte jednu vec z duše neznášam na cyklošporte. Cyklisti sú takí športoví robotníci, ktorý vydávajú zo seba obrovské množstvom energie. Keď vidím množstvo dôležitých debilov najrôznejších profesií, ktorí sa prepletajú medzi pelotónom na dymiacich autách a motorkách, tak prestávam uznávať rozumové schopnosti organizátorov. Navyše, keď aj v tomto filme spomenuli, že nezodpovední policajti nezabezpečili cestu po ktorej sa pelotón rútil a Pantani pri zrážke s autom takmer prišiel o život.(5.6.2015)

 • Jizni Tlapa
  ****

  Zajímavý dokument o El Pirato, ale přiznejme si, existují mnohem lepší. Natočit výpovědí přímé rodiny, největších elit z cyklistiky a nepopsat je jmény znamená zmást diváka naprosto dokonale.Stejně tak v úvodu a prvni pulhodinku je tu spousty klišovitých keců, kterým každý, kdo v sedle zažil utrpení, nemůže věřit... jsou totiž jasné a běžné....Marco, Lance i Jan... všichni sypali to je bez pochyb, ale bylo to více než nutné..nelze jim to vytýkat...První dva rideři už mají svůj filmek. Vystoupí i Jan Ullrich z mlhy pochybností?? Byl by to bezesporu nejzajímavější dokument!! A ještě: Pantani byl bojovník, ale ne arogant a hroší kůže. Na to je přeborník Lancík Armstrongů...(1.4.2016)

 • Everyone
  *****

  Jako Fair Play či jiné filmy. Kdo chce být profík (vytrvalost, rychlost,...; sporty bez větší přítomnosti techniky nebo prvku náhody - více viz můj komentář k Fair Play)...tak musí na neamatérské úrovni užívat steroidy nebo kulantněji řečeno speciální stravu...Přičemž je dle mého názoru úplně jedno, zda je to chemicky, organickou stravou, nebo vědecky např. v komorách - hypoxie nebo na horách. Způsoby jsou různé, kýžený výsledek vždy stejný. Kde jde o prachy, tam jde zdraví a sportovní duch stranou. A pokud by svět byl těchto korporátních neduhů prostý, tak vyhraje ten, kdo se nejspíše narodil s lepší genetickou výbavou - ať žije prvek náhody u početí, smrt vytrvalosti, přemáhání a boji s bolestí při tréningu. Vznosné sportovní úvahy platí pro amatéry a nízké soutěže. Co pak znamená být vítěz, nebo být úspěšný? Sportovec je pěšák-ozubené kolo v ekonomickém mechanismu, který se točí, jak operátoři pískají. Šedé eminence se smějí, sportovci odcházejí a další přicházejí. Systém je takový - kdo chce být naivkou, tak ať nechodí do lesa. Bojácní a osamocení nepřežijí. Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Bez fetu to prostě nelze dělat na úrovni a pokud máte smysl života v podobné oblasti, tak i na tuto hru, za cenu vlastního zdraví, jste ochoten přistoupit, resp. takovouto oběť podstoupit. Protože vášeň s logikou - pudem sebezáchovy, nemá nic společného. Velcí a slavní, létají kolem světla slávy, moc blízko. Stačí chvilka nepozornosti a jako můry se spálí - jejich život zhasne, kor když mají morální kredit vysoko, tak jim k tomu dopomůže, např. kokain. Svědomí má ostří vždy namířené směrem k přemítajícímu. ____ Povolte doping a přestaňťe být pokrytečtí. Ve sportu je totiž moc politiky. Pokud chtějí umřít v 35, nechť dělají sport na profesionální úrovni Pokud ne, tak ať dělají pro společnost něco prospěšnějšího.(14.1.2015)