poster

Maggie má plán

 • USA

  Maggie's Plan

 • Slovensko

  Maggie má plán

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2015, 99 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Rychlost, s jakou je překlenuto několik let v životě postav, odpovídá režisérčině snaze přizpůsobovat strukturu vyprávění životním peripetiím postav. Mezi počáteční fází zamilovanosti a oboustranným opadnutím zájmu zeje velká mezera, kdy se kromě narození dcery navenek nic nestalo. Neschopnost vidět přínos vztahu v něčem jiném než v Lily, je možná důvodem, proč Maggie začíná uvažovat o rozchodu. Rebecca Millerová projevuje při nahlížení do soukromí svobodomyslných městských intelektuálů srovnatelný pozorovací talent i odvahu mluvit otevřeně o vztazích a sexualitě jako Lena Dunham (k jejímž Girls má Maggie o něco blíž než k Woodymu Allenovi, od něhož bychom se narážek na hnutí Occupy, Pussy Riot nebo Slavoje Žižeka zřejmě nedočkali). Millerová má své postavy očividně ráda a pro jejich nedostatky se snaží najít pochopení tím, že je zasadí do širšího kontextu (protagonistčina posedlost kontrolou nad vlastním životem může vyplývat z jejího nestabilního rodinného zázemí, její snaha děla pouze stoprocentně správná rozhodnutí, zase z výchovy dle kvakerských zásad). Ke karikatuře má zprvu blízko pouze Georgette, jejímuž zlidštění je ovšem věnována druhá část filmu, kdy se komickou figurkou stává naopak Maggie. Ochotou pohlédnout na postavy z různých perspektiv a předložit skrze jejich osudy více modelů spokojeného života se Maggie má plán liší od komedií jednoznačněji deklarujících, která cesta ke štěstí je tou správnou. Přestože film přesun pozornosti od Maggie k Johnovi a Georgette tematizuje také v dialozích (život jako beletrie vs. život jako zmatek bez pevného řádu), je jeho vinou formálně nesourodý a rytmicky nevyrovnaný. Ve druhé polovině ztrácí počáteční spontánnost a spád, stává se usedlejším a předvídatelnějším a velké oživení nenabízejí ani dialogy, točící se stejně jako vztahy postav v kruzích. Ačkoli snaha nabídnout divákům dva filmy za cenu jednoho zcela nevyšla, pořád jde o nesmírně důvtipný a z větší části uvěřitelný mix screwball a remarriage komedie s chytrou a soběstačnou ženskou hrdinkou (což je samo o sobě něčím výjimečným). 75%(10.6.2017)

 • DavidS.
  **

  Maggie má plán, ale také pletené vestičky, s nimž nevěřím, že by mohla být jakýmkoliv mostem mezi uměním a obchodem...A jelikož civilní romance s přesným, ale v dané pozici již přeci jen okoukaným Hawkem, by mohla být pro newyorské intelektuálky prahnoucí po dítěti málo, přidávají se antropologické polemiky...A hlavní hrdina nosí v hlavě, jak jinak, román...(17.9.2016)

 • anderson
  ****

  Smrteľne nudná indy-pindy sonda (koľká už v poradí) do zložitého života americkej slniečkársko-intelektuálnej smotánky. Ale keď sa na to človek začne dívať ako na paródiu, nestačí sa zdržať smiechu. A hoci neverím, že by režisérka mala v úmysle nakrúcať práve v tomto duchu, udeľujem jej veľmi silné 4 nedopísané spopolnené romány. (26.12.2016)(26.12.2016)

 • eLeR
  ***

  Dobrosrdečná, milá a tak trochu divná Maggie asi nie je stvorená s niekým žiť. Možno len s takým istým dobrosrdečným, milým a trochu divným predavačom uhoriek. Ale však ona už určite vymyslí nejaký plán. Výborné obsadenie, výborné kostýmy ... malo to čaro, nenudila som sa, ale čakala som viac. Project 52 Films by Women (16.10.2016)

 • dee.n
  ***

  Hlavní hrdinka opravdu nesympatická žena, jejíž motivace nechápu a nedokáži se s ní ztotožnit. Zápletka úplně stupidní a neveselá. Jakožto dítě z rozvráceného manželství se odmítám smát příběhu stylu - on má manželku, najde si jinou, tu si vezme a když ji pak omrzí, chce ho vrátit zpět bývalé manželce. Haha. Hodnocení zvyšuje roztomilá malá Lilly a Julianne Moore, kterou opravdu můžu. Ale vidět to znovu opravdu nechci.(10.9.2016)