Maggie má plán

Trailer 1

Maggie (Greta Gerwig) je mladá a nezávislá Newyorčanka, která zatím marně čeká na tu pravou a životní lásku. Nakonec si zvolí plán, že se stane svobodnou matkou a k otěhotnění se rozhodne využít svou bývalou studentskou známost (Travis Fimmel). I díky této volbě má, jako vždy, pocit dokonalé kontroly nad vlastním životem. Ale i přes tuto pečlivě naplánovanou „transakci" však narazí na nepředvídatelnost osudu. Maggie se totiž nečekaně zamiluje, a to do Johna (Ethan Hawke), profesora antropologie, jemuž se pro změnu zrovna rozpadá manželství s Georgettou (Julianne Moore), velmi úspěšnou a egocentrickou profesorkou na prestižní Columbia University, a také více než trochu drsnou manželkou. A tak Maggie rozjede další ze svých dokonalých plánů. Tentokráte na osvobození Johna z manželského chomoutu. O několik let později, když je Maggie za Johna už provdaná, si uvědomí, že její láska k němu už poněkud vyprchala. A tak, jak je zvyklá, přijde s dalším plánem, a to smířit Johna s jeho bývalou manželkou a vrátit jej zpátky tam, odkud si jej před časem vyzvedla. S trochou pomoci nejlepších přátel, Tonyho (Bill Hader) a Felicie (Maya Rudolph), Maggie uvede do pohybu nový skvělý plán, který zamíchá s jejich životy a to jak nečekaně, tak i hodně vtipně. Maggie nakonec zjistí, že osud by občas měl být ponechán svému osudu. (Cinemart)

Trailer 1

Jara.Cimrman.jr

"Láska je svinstvo. Je nelogická, nehospodárná a plná smetí." Osud mám rád, protože vím, že to se mnou myslí dobře a taky vím, že můj odpor je marný. Jenže Maggie je příliš nezkušená a tak nechce nechat svůj osud na Osudu. Proto se vzpouzí, vymýšlí své plány, chce dělat cavyky a mě to celkem nudí. Zejména proto, že Maggie do sebe zavedla okurkářův genetický materiál, ukradla si manžela, pak ho vrátila a to je všechno. Žádný humor, žádné drama, žádný děj, jen touha všechno řídit a takovým osobám se snažím vyhýbat. Maggie si mě však odchytla na lavičce, donutila mě se na to dívat a ještě mi chtěla radit s hodnocením. Jenže to už je jen na mě, děvenko. A nebude se ti to líbit. ()

chrispe

Skvělá Greta Gerwig. Chvílemi nuda, chvílemi krásně na zamyšlení. Konec mě dopálil a poslední minuty přinutily myslet na konec ve smyslu "ažilišťastněaždosmrti". Dále komentář obsahuje SPOILERy!!! Kdo by to byl řekl, že se v tomto filmu nakonec jako největší hňup ukáže chlap. Aneb zničily jste mi život vy manipulativní krávy, já jsem něco jako nesvéprávný člověk, který nerozhoduje a hlavně NEZODPOVÍDÁ za své činy a teď si jdu koupit motorku, protože to všechno vyřeší! Protože ani v jednom případě ho nikdo do těch ložnic chodit nenutil, ani ho k tomu nepobízel. Teda ten mě nakrkl! Film, který se lehce dotýká pohledu na páry založené na -> viditelně submisivní + dominantní partner, protože někdy je to zkrátka třeba, protože bez sebe prostě nefungují. Tedy převážně ty subiny. A o spoustě dalších věcí. Škoda jen, že si pro mě nedokázal udržet spád, a tak moje pozornost značně pokulhávala. ()

anderson

Smrteľne nudná indy-pindy sonda (koľká už v poradí) do zložitého života americkej slniečkársko-intelektuálnej smotánky. Ale keď sa na to človek začne dívať ako na paródiu, nestačí sa zdržať smiechu. A hoci neverím, že by režisérka mala v úmysle nakrúcať práve v tomto duchu, udeľujem jej veľmi silné 4 nedopísané spopolnené romány. (26.12.2016) ()

LencaN

Nemastné, neslané, prapodivné pohnutky postav. Zvláštní milostný trohúhelník, kdy obě ženské spolu nakonec spachtují ujetý plán a to mě dostalo do kolen ve špatném smyslu. Ani jednu postavu jsem si neoblíbila. Maggie byla hrozně naivní, neskutečně hrozně jí oblíkali, dělala ze sebe trochu pitomce a hlavně to, co udělala v druhé půlce filmu bylo na facku.John byl sobecký hajzl*k a Georgetta byla psycho ex, která se mi nelíbila už od pohledu, natož co předváděla na konci. Jako by byla rozdvojenou osobností. Takže scénář bylo jedno velké nevýrazné a nesmyslné bahno. Romantika - 0, legrace - 0, přínos do života - zamilovanost není láska.... což ale není žádná novinka. ()

Matty

Rychlost, s jakou je překlenuto několik let v životě postav, odpovídá režisérčině snaze přizpůsobovat strukturu vyprávění životním peripetiím postav. Mezi počáteční fází zamilovanosti a oboustranným opadnutím zájmu zeje velká mezera, kdy se kromě narození dcery navenek nic nestalo. Neschopnost vidět přínos vztahu v něčem jiném než v Lily, je možná důvodem, proč Maggie začíná uvažovat o rozchodu. Rebecca Millerová projevuje při nahlížení do soukromí svobodomyslných městských intelektuálů srovnatelný pozorovací talent i odvahu mluvit otevřeně o vztazích a sexualitě jako Lena Dunham (k jejímž Girls má Maggie o něco blíž než k Woodymu Allenovi, od něhož bychom se narážek na hnutí Occupy, Pussy Riot nebo Slavoje Žižeka zřejmě nedočkali). Millerová má své postavy očividně ráda a pro jejich nedostatky se snaží najít pochopení tím, že je zasadí do širšího kontextu (protagonistčina posedlost kontrolou nad vlastním životem může vyplývat z jejího nestabilního rodinného zázemí, její snaha děla pouze stoprocentně správná rozhodnutí, zase z výchovy dle kvakerských zásad). Ke karikatuře má zprvu blízko pouze Georgette, jejímuž zlidštění je ovšem věnována druhá část filmu, kdy se komickou figurkou stává naopak Maggie. Ochotou pohlédnout na postavy z různých perspektiv a předložit skrze jejich osudy více modelů spokojeného života se Maggie má plán liší od komedií jednoznačněji deklarujících, která cesta ke štěstí je tou správnou. Přestože film přesun pozornosti od Maggie k Johnovi a Georgette tematizuje také v dialozích (život jako beletrie vs. život jako zmatek bez pevného řádu), je jeho vinou formálně nesourodý a rytmicky nevyrovnaný. Ve druhé polovině ztrácí počáteční spontánnost a spád, stává se usedlejším a předvídatelnějším a velké oživení nenabízejí ani dialogy, točící se stejně jako vztahy postav v kruzích. Ačkoli snaha nabídnout divákům dva filmy za cenu jednoho zcela nevyšla, pořád jde o nesmírně důvtipný a z větší části uvěřitelný mix screwball a remarriage komedie s chytrou a soběstačnou ženskou hrdinkou (což je samo o sobě něčím výjimečným). 75% ()