• Guatemala

Jayro Bustamante

Pascual Reyes

Edgard Tenenbaum

Cesar Diaz

Příběh mi zprvu přišel neoriginální, to o zbouchnuté dceři už jsem viděl. Rozhodnutí hlavních postav vháněly můj obličej do mých dlaní, někdy velkou rychlostí. Ale se mnou mává kdeco. Postava matky se mi líbila, zachovala chladnou hlavu, byla jasná "da MVP". Poselství filmu je zřejmě, že toho člověk moc nezmůže, když nemluví úředním jazykem země, kde žije. Tím jsem asi shrnul celý film. Zážitek byl pro mě ovšem pozitivní, byl jsem rád, že jsem viděl aspoň něco - MFF KV 2015(15.7.2015)

Snímek "Ixcanul" má celkem obyčejnou zápletku. Holka se vyspí s někým, s kým by se podle jejích rodičů vyspat neměla, protože ti ji našli manžela jinde. Výsledkem nechráněného sexu je těhotenství. To, co dělá snímek zajímavý, je skutečnost, že se děj odehrává v Guatemale a my sledujeme cizí kultury, jež nám může připadat podivná.(9.9.2016)

Koloběh přírody a koloběh života vtěsnaný do minimalistického jazyka dlouhých záběrů a rurální symboliky. A společenská kritika současné Guatemaly vměstnaná do poslední frenetické třetiny, která dokazuje, že Bustamante je suverénní debutant, schopný spojit vkusné emoce a několik prostých významových rovin. #kviff2015(10.7.2015)

(50th KVIFF) Asi první film z Guatemaly, který jsem kdy viděl. I pro takové filmy mám karlovarský festival rád. Dějově sice ne úplně objevný film o mladé dívce Maríe, která nešťastně otěhotní s někým jiným, než s kým chystá svatbu, což jí jaksi zkomplikuje životní situaci... Pro našince je rozhodně plusem i exotické prostředí a příjemně autentické mayské herecké obsazení. Potěšilo, že se film vyhnul několika dějovým zákrutům, které by člověk v podobných filmech z rozvojových zemí s tradičními rodinami čekal (Maríini rodiče situaci nehrotili zdaleka tak, jak jsem si myslel, že budou), a také jeden finální společensko-kritický zákrut, který jsem naopak nečekal. Hlavně za ten nakonec slabší čtyřka. 70 %(11.7.2015)

Guatemalský film, to je niečo. Na jednu stranu sledujeme niečo skutočne exotické, na druhú vidíme, že scenáristické a režijné osnovy sú všade rovnaké. Film nám predstavuje folklór etnika, zároveň sa však nebojí ich zvyky kritizovať a túto kritiku demonštrovať na osude mladej skoro ženy. Film mohol byť na to, čo zobrazuje o niečo emocionálne silnejší, výsledný dojem je ale rozhodne pozitívny a človek má pocit, že sa zase dozvedel niečo nové.(23.6.2015)