poster

Cooleyská střední

 • USA

  Cooley High

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1975, 107 min

Režie:

Michael Schultz

Kamera:

Paul Vombrack
(další profese)
 • JFL
  ****

  Ve své době byla "Cooley High" zásadní titul, neboť dávala černošskému publiku, potažmo jeho popkultuře něco, co bylo pro bělochy zcela samozřejmé, ale Afroameričanům doposud nedostupné - generační film. Tvůrci v čele se scenáristou Ericem Montem, který proslul jako jeden z průkopníků černošských sitcomů, se volně inspirovali o dva roky starším hitem "American Grafiti". Také svůj pohled na divoké dospívání, které ve finále tvrdě dopadne na nohy dospělosti, zasadili do poloviny šedesátých let. Z hlediska příběhu přináší "Cooley High" tuctovou žánrovou podívanou, když divákům předkládá volný řetězec scének mladické lehkovážnosti a nevázanosti. Ale bez ohledu na generičnost, stejně jako "American Grafiti" také "Cooley High" se pro jednu generaci stala ikonickým snímkem, neboť rezonovala s nostalgií po vytrácejícím se mládí a době dospívání tehdejších dvacátníků.(30.7.2012)

 • Aky
  **

  Nepřetržitý řetězec infantilních srandiček, rvaček, naznačeného teenegerovského sexu... Celý film o ničem, až v poslední minutě závěru se dovíme z psaného textu, co zajímavého se s protagonisty poté, co film skončil, stalo. Sečteno: hodina a půl nudy.(21.7.2018)

 • Tommassi3
  ****

  "Já to řeknu !! Řeknu to mámě, žes měl v posteli nahatou ženskou !!" ;)(30.5.2016)

 • Patriot.X
  *

  Překvapuje mě zdejší vysoké hodnocení. Jde o film o černochoameričanech určený primárně pro černochoamerické publikum. Ve filmu vystupují černochoameričané v placatých čepicích a černochoameričanky s květákama na hlavách. Černochoameričané si mohou přičíst k mému hodnocení dvě nebo tři hvězdy. Černochoameričané kteří studovali v šedesátých letech v Chicagu, si mohou přičíst hvězdy čtyři, protože se u toho pravděpodobně budou v nostalgii tahat za své dlouhé choboty.(11.7.2016)