Tierra brutal

The Savage Guns

Western

Španělsko / USA, 1962, 80 min

První eurowestern (často mylně uváděna americká koprodukce, jde ale o podíl britský!), který byl točen v poušti španělské Almérie. Ačkoliv jsou některými kritiky zmiňovány rané prvky spaghetti westernu (a to spíše koloritem, bandity, mexickými kráskami, haciendami a bílým příbytky peonů než celkovým cynickým pojetím), příběh je zcela ve stylu amerického, či - záhy následujícího- westernu západoněmeckého. Jasné rozlišení dobra a zla (přičemž dobro se musí zlu vzepřít a zvítězit) a pomalý běh s mnoha konverzacemi nenechá nikoho na pochybách, že zde převažuje jasně morální cíl nad cílem akční zábavy za každou cenu. Fanouškům drsných spaghetti se asi tato evropská nápodoba westernu amerického nebude příliš líbit, ale já jsem byl celkem spokojen. Klady: malebné prostředí, hezké hispánské ženy, pevné morální principy. Zápory: pomalost, mizerné obsazení hlavních mužských rolí (láska na první pohled mezi Fallonem a mladičkou krasavicí Juanou byla vysloveně karikaturou), naivita soubojů a neschopnost banditů. Mé čtyři hvězdičky jsou trochu nadsazené. Z hlediska dějin eurowesternu ovšem zcela zásadní dílo. Režiséru Carrerasovi zůstane právem titul objevitele možností filmování v Almérii (levné a přitom exotické).(8.6.2011)