Obyčejný člověk

• Írán Yek Shahrvand-e Kamelan Maamouli (více)
Írán / Česko, 2015, 90 min

Pan Safarí má po smrti své choti problémy se soustředěním, způsobenými nástupem onemocnění Alzheimerovou chorobou, a nachází se v krizi spojené s přibývajícím věkem. Jeho syn žijící v zahraničí nemá možnost vrátit se do země a starat se o něj, pozve ho tedy k sobě. Sára, mladá žena, která pracuje v cestovní kanceláři, souhlasí s tím, že panu Safarímu pomůže vyřídit cestovní dokumenty. Pak se do ní však pan Safarí zamiluje. Místo plánované cesty se soustředí na získání její lásky. Rozhodne se, že si ji musí naklonit za každou cenu, byť by se měl uchýlit k vraždě. Po strašném činu nadobro ztrácí paměť. (i/o post)

Trailer

xxmartinxx

Paradoxně je ten film nejlepší a nejvýmluvnější, když se nesnaží o ničem být. Když se ke konci rozjede děj, odhalí se banalita a odhadnutelnost toho všeho. Přesto fajn a především skvělý cit pro timing. 3 a 1/2 ()

ostravak30

Proč mě tento film nebavil víc? Protože je celý film uzpůsoben jen a pouze závěru. Abych pochopili přechozích pětaosmdesát minut musíme shlédnout závěrečných pět. A ani ty nevysvětlují úplně vše. Na druhé straně Íránské filmy nejsou v Česku časté, takže je to zajímavá sonda do běžného života Íránců. I když jen malinká. ()

Slarque

Tento neobyčejný film o neobyčejném Íránci je bohužel trochu nevyrovnaný. Myslím, že k němu ta koncová reklama na tradiční íránský chléb sangak ústící v absurdní pointu moc nepasuje. Ale do té doby velmi dobré. ()

Vesecký

Příběh pana Safarího musí dojmout, i když mi dojem z filmu maličko pokazil závěr. Íránci prostě točit umí. Dělají to po svém (nevím, jakou roli v tomto filmu měla česká koprodukce, asi finance). Je to vždycky pojaté netradičně, ale osobité. Děj má přes dlouhé záběry, kde se zdánlivě nic neděje, pružný děj, každá scéna jej posouvá dopředu, nic není zbytečné. Později pochopíme, že Safarí hrozně miloval svou ženu, která jej opustila. Nosil jí stále každé ráno chléb, až se jednoho dne... vlastně to bylo v noci, kdy dostal nářez. A pak se zamiloval do přítelkyně svého syna. Starý, opuštěný, sklerotický. Skvělý výkon Sourena Mnatsakaniana. Jaký smutek a beznaděj, lítost i pocit opuštnosti, a náhle obnovená naděje, pro kterou vraždil a loupil... ()

Marze

Obyčejný člověk plyne pomalu, ale napětí je budováno tak jemně, že jsem nevěděl co mě vlastně zasáhlo. ()