Warren Beatty - hollywoodská posedlost

(TV film)
  • Francie Warren Beatty, une obsession hollywoodienne (více)
Francie, 2015, 53 min

Scénář:

Olivier Nicklaus

Warren Beatty (a.z.), Isabelle Adjani (a.z.), Annette Bening (a.z.), Leslie Caron (a.z.), Julie Christie (a.z.), Joan Collins (a.z.), Catherine Deneuve (a.z.), Faye Dunaway (a.z.) (více)

Portrét amerického herce a režiséra. Touha po světle i vábení temnotou – to je tajemství velké hvězdy a zároveň stále unikajícího umělce. Od své první velké filmové role (Třpyt v trávě, 1961) vyhledával světla reflektorů a zase z nich se stejným zápalem prchal. Herec, producent, scenárista a nakonec oscarový režisér Warren Beatty ztělesňuje neodolatelného amerického muže a svůdce žen a představuje mimořádný talent, upřímnost i výstřednost Hollywoodu. Ve věku třiceti let se stává díky filmu Bonnie a Clyde princem tohoto filmového království, které tolik toužil dobýt. Stejně houževnatě se posléze snaží zbavit diktátu Hollywoodu, uchyluje se k mlčení a odmítá jakoukoli práci ve filmu. Jeho zářivá kariéra je plná této rozpolcenosti, stejně jako krátká prezidentská kampaň v roce 2000, kterou tento levicově zaměřený muž nadšeně zahájí a pak ji náhle bez vysvětlení opustí s tím, že chce dělat něco jiného. Barvitý portrét tvořený archivními záběry a animovanými sekvencemi zahrnující čtyřicet let americké kinematografie na diváka zapůsobí svou moderností a zároveň nostalgií. (Česká televize)

dopitak

Velmi dobrý dokument, protože jde víc do hloubky, než bývá obvyklé. Je to maličko řečnická obžaloba Warrena coby děvkaře, a asi jediné zklamání z ní pramenící je, že se o jeho osobním životě (kromě výčtu partnerek) dozvíme houby. Ve filmologii tohoto významného herce jdeme pěkně od začátku do konce. Kvituju, že UKÁZKY FILMŮ OBSAHUJÍ TITULEK S JEHO NÁZVEM, což je častý neduh dokumentů. Ne každý divák zná všechno. Já jsem měl to štěstí, že jsem v Beattyho filmografii stihl zkouknout všechno, kromě prvního jmenovaného TV pořadu One Step Beyond (Krok do neznáma), který si ale pustím na youtube. Všechny WB filmy jsem viděl, a k mnoha z nich napsal i synopsi dávno před tím, než ji napsali v televizi. Parallax, ale i některé starší snímky, jsem viděl jako jeden z prvních u nás. WB byl fenomén, a já mu přeju přinejmenším sto let kvalitního života. ()

andrii

Byl mladý, dravý, připravený jít, i si zajít, aby mohl "po svém" tvořit na planetě jménem Hollywood. Byl příkladem muže s nezaměnitelným darem, který věděl, uměl, uspěl, stoupal a logicky tak docílil satisfakce. Člověk a herec Beatty, kterému pomohla nejen jeho "american beauty." Třpyt, který kdysi našel v trávě, nepoztrácel, zavěsil a stále svítí na hvězdné dráze. ()