Fuocoammare (Požár na moři)

• Česko Požár na moři (festivalový název) (více)

Dvanáctiletý Samuel žije na ostrově ve Středozemním moři, daleko od pevniny. Jako všichni chlapci jeho věku se mu ne vždycky chce do školy. Raději by šplhal po skalách, hrál si s prakem nebo se potuloval po přístavu. Ale jeho domov není jako jiné ostrovy. Už léta je to cílová stanice pro muže, ženy a děti, kteří se snaží dostat z Afriky na plavidlech, která jsou příliš malá a sešlá. Tím ostrovem je Lampedusa, která se stala metaforou pro útěk uprchlíků do Evropy, nadějí, utrpením a osudem stovek a tisíců emigrantů. Tito lidé touží po míru, svobodě a štěstí, a přece jsou na břeh často vyplavena jen jejich mrtvá těla. A tak jsou obyvatelé Lampedusy denně nuceni být svědky největší humanitární katastrofy naší doby. (Artcam Films)

Trapper33

Hodně rozporuplný film. Přítelkyně z něj byla nadšená a mě přišel jako natahovaná nuda. Možná nejsem dost filmově vyzrálý, abych dokázal ocenit tento dokument, ale někomu se to prostě líbí. Je tu mraky dlouhých scén z nichž některé jsou krásné a plné emocí a některé mi prostě přišly zbytečné. KVIFF 2016 ()

cmuchalprvni

Na rozdíl od ostatních dokumentů o imigrantech se Fuocoammare liší originálním filmovým zpracováním. Je znát, že Gianfranco Rosi výrobu neuspěchal a s citem zaznamenal nejen osud zoufalých uprchlíků, nýbrž i život obyčejných občanů Lampedusy, a sice bez "očekávaného" povrchního zobrazení. K střídavému vyprávění dochází přirozeně, divák se díky domu koncentruje více. Nenachází se v soucitné náladě, není znechucený nebo s husí kůží dlouhou dobu, ale jeho pochmurná nálada z uprchlíků je po chvilce alespoň o malinko zmetamorfována, když pozoruje malého chlapce, jeho rodinu, rádiového moderátora nebo prosté záběry prostředí ostrova. ()

billyador

51. IFFKV Skoro 2 hodiny instantni nudy, naprosto nezvladnuta dramaturgie a tezko pochopitelne selhani u jinak zajimaveho tematu o kterem se musi mluvit... uprchlici jsou zde prezentovani skoro jako zvirata v cirkuse, soucit s jejich situaci se dostavil spise fyzický než myšlenkový.. medvěda z Berlinale si to asi odvezlo jen z povinnosti a ruku na srdce všech dobře hodnotících, kolik jste v hodnocení poškodili lepších dokumentů jen proto, ze treba nemeli tak lukrativni tema? ()

elimS

5% - komentář 20ti slovy: Cože?! Dokument? Cože?! Ze 114 minut čumíte 95 minut jak ženská stele postel, vaří a malý kluk čumí na moře a hraje si s prakem. ()

andaflower

Ačkoli anotace slibuje zobrazení vlivu uprchlické krize na normálního život obyvatel italského ostrova Lampedusa, není tomu tak. Život sledovaných osob běží jako kdekoli jinde. Jediným propojením mezi ostrovany a úprchlíky je osoba doktora, která se stýká s oběma skupinami. Film je poněkud zdlouhavý, nicméně zpětně zajímavý. Scéna návštěvy chlapce u doktora je fantastická. ()

blondboss

Fuocoammare je zaujímavý európsky dokument, ktorý svojim živelným a často drasticko reálnym spracovaním prináša divákovi bližšie súčasnú humanitárnu krízu, ktorá sa ako peklo premieľa v Stredozemnom mori. Vidieť zúbožené telá, ešte viac zúbožené tváre a doslova bezradnosť dá naozaj zabrať aj na toho najdrsnejšieho diváka. Čo sa mi už menej páčilo, bola dejová linka s chlapcom, ktorá síce pekne zobrazuje reálny život na ostrove, ktorý som doteraz ani len nepoznal. Vadili mi ale príliš nudné občasné zábery a prehnaná stopáž. 65 % ()

wick

Slabé...nebudu hodnotit vysoko jen proto, že se kolem dokumentu oceněného Zlatým medvědem vytváří zdání výjimečnosti. Neskutečně zdlouhavé, emočně chladné, kde příběhy uprchlíků tvoří jen menší část dokumentu, a zákonitě přivodilo mikrospánek v kině a vyvolalo dojem ztráty času. ()

JohnnyV odpad!

Politická zvůle zase jednou zvítězila. To je k posrání, co se poslední dobou v kultuře a sportu děje. Je to odpad, stejně jako celý uprchlický boom. Dokument porazí hrané filmy - ty vole, kde to žijeme?? ()

lajka.sabaka

V době, kdy se nám akční a komiksový filmy snažej čim dál víc vylepšit emocionální požitek dojmem, že sledujeme realitu, je jenom dobře, když dokumenty tohle naše pohodlný spoléhání zpochybňujou. Promyšlenej a podobně ambiciózní film jako Schlachthof 5. ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes