Mafiáni - Súmrak bossov

(série)

Epizody(12)

Mafia na Slovensku a lov na škodnú na pozadí príbehov z podsvetia. (RTVS)

Shredo

Prvky, ktore mi na Mafianoch vadili, zmizli. Priestor je viac venovany vypovediam ludi, ktori dotycnych vysetrovali alebo nejakym inym sposobom su opravneni nam podavat vierohodne vypovede, zaujimavosti. Dokument spickovej kvality zarucuje nevynechanie ani jedneho dalsieho diela. ()

Evander

O Súmraku bossov se dá říci v podstatě to samé, jako o původních Mafiánech. Jen zde bych řekl, že nejsou tolik hluchá místa a dokument se tak příjemněji sleduje. Zásadní rozdíl vidím pouze v přístupech režiséra, který zatímco v prvním počinu servíruje tehdejší události mnohem explicitnějším způsobem, v tom druhém se přiklání spíše k povídání a analýzám. Nesoudím, který přístup je lepší nebo horší, myslím si, že takto společně utvářejí obě „série“ zajímavý celek, stojící za vidění. 78% ()

Stefan_M

1. Úplne zbytočná časť. Človek sa v nej nedozvie nič nové. Príde mi to ako narýchlo zbúchaná séria, aby sa dalo ešte niečo vyťažiť. Takisto ako Murínove knihy - stále omieľanie dookola toho istého. A Holubov akože "denník", je vrcholom trápnosti. Takže rátam, že aj zvyšné časti budú o ničom. Nechám sa ale prekvapiť. ()

Patrik200s

Prvá časť dá sa povedať druhej serie obľúbeného dokumentárneho seriálu mafiáni, mala sľubnú ústrednú postavu. Jozef Roháč je človek zodpovedný za veľký počet útokov. Tieto činy sa dali z môjho pohľadu dokonale rozviesť na drobné. Miesto toho bol Jozef Roháč z rýchlika v skratke vykreslený ako v podstate ohľaduplný človek čo si robil poctivo len svoju prácu. Z tohto dielu nechápem. Dúfam, že ďalší bude mať väčšiu kvalitu. ()

GTS_PUNK

Po úspešnom dokumentárnom formáte Mafiáni, ktorý zaujal veľké množstvo televíznych divákov, na scénu prichádza jeho voľné pokračovanie s názvom "Súmrak bossov". Zatiaľ, čo už spomínaní Mafiáni sa zameriavajú na "veľké ryby" slovenského podsvetia najmä deväťdesiatych rokov, v jedenástich dieloch tohto dokumentárneho seriálu na to idú tvorcovia trochu inak. Stále sa síce venujú zvučným menám slovenského podsvetia, ale priestor dostávajú aj menej známejšie osoby, ktoré na tejto nechválne známej scéne pôsobili viac-menej ako akási šedá eminencia v pozadí. Okrem osôb sa však dokumentárna séria venuje aj viacerým kauzám, v ktorých malo, respektíve mohlo mať namočené prsty aj podsvetie. Možnosť porozprávať o tejto dobe, prípadoch a postavách figurujúcich v jednotlivých epizódach znovu dostávajú nielen členovia policajného zboru, ale aj znalci práva, novinári či očití svedkovia, ktorých sa priamo či menej priamo dotýkajú určité okolnosti. Navonok tak dokument pôsobí rovnako dobrým dojmom ako už spomínaná séria Mafiáni. Keď sa však na toto voľné pokračovanie pozrieme bližšie, zistíme, že svojou celkovou kvalitou išlo výrazne dolu. Možno je to na prvý pohľad tým, že tento formát dokumentu už nie je ničím novým a tak nemôže diváka výraznejšie osloviť. To je však hlúposť, pretože námety jednotlivých epizód sú samy o sebe zaujímavé. Čím však dokument, bohužiaľ, zlyháva je to, ako sú jednotlivé epizódy prezentované. Pútavosť rozprávania svedkov či iných osôb sa vytráca, diváka množstvo vecí nemusí zaujať, ale najväčším problémom je najmä vizuálna prezentácia. Nespočetné množstvo opakovania tých istých záberov na ploche jednej polhodiny či používanie rovnakých ilustračných záberov dookola prestane diváka čoskoro baviť. Hoci môže byť rozprávaný obsah dielu akokoľvek zaujímavý, po vizuálnej stránke je vysoká pravdepodobnosť, že divák stratí záujem úplne. Súmrak bossov je na slovenské pomery stále relatívne kvalitný dokument, ktorý sa však na svojho predchodcu ani zďaleka nedoťahuje. Nie preto, že by nedokázal zaujať obsahom, ale svojim vonkajším spracovaním výrazne klesá jeho celková kvalita a dojem, aký zanecháva. Ako akýsi malý dodatok k Mafiánom to bohate stačí, ale viac od toho nemožno čakať. ()

milwaukee

No Slovensku mám pár kámošů z vojny, ale do teď jsem nevěděl, co se na Slovači dělo. A Dunajská Streda mě fakt dostala. Papa Joe neměl Šátora nasrat. ()

mrclTV

Úplne si predstavujem konverzáciu v jednej miestnosti niekde v zákutiach budovy RTVS. "Videli ste ten úspech Mafiánov? Poďme z toho niečo vytrieskať. Máme ešte nejaké nepoužité časti rozhovorov? Výborne, pridajme k tomu ešte zopár ďalších doplňujúcich príbehov, ktoré sa nám predtým nepodarilo začleniť...." Nechcem krivdiť, ale miestami som si pri sledovaní Súmraku bossov, myslel práve takéto veci. Niektoré časti sú výborné a držia si kvalitu predchádzajúceho dokumentu, napríklad o Roháčovi, Mellovcoch, či o Varehovi (miestami až groteskne zábavné), iné epizódy boli naopak, takmer zbytočné - niekoľkokrát sa tu v pomalom tempe vraciame do Dunajskej Stredy, kde sa iba spomenie to, čo už poznáme a podobné to je so Sýkorkami. Niekedy mám pocit, že sa vytvárajú témy, pre ktoré je aj tých 30 minút priveľa. Už to nie je originál.....ale stále je to dobré sledovanie. ()

bohhous22

První série dokumentů o SK mafiánech baví a mnohdy bere můj dech za genitálie.Otevřeně, veřejně, poutavě tvůrci rozehráli i druhou sérii a ta na mě působí stran faktických příběhů a kauz ještě otevřeněji .Víc mrtvol ,kyseliny,pohřešovaných a prapodivně propuštěných .Hodnocení se zákonitě musí zvedat vážení. Tohle je neuvěřitelné dílo. ()

blondboss

Tento dokument sa po Mafiánoch zaoberá tzv. "menšími rybami", ktoré sa už zaoberali skôr sofistikovanejšou kriminálnou činnosťou, ako "hrubokrkí" v prvom dokumente. Tým pádom tento seriál nebol atmosfericky až tak vyšpičkovaný a niektoré epizódy boli pre mňa aj dosť nudné. Celkovo ale kvitujem nápad tvorcov s poukazovaním na najväčších grázlov slovenských dejín. Je len veľká škoda, že sa tam neocitol aj Kočner, vtedy by som tú piatu hviezdu asi prihodil. 80 % ()

chup44

Update k 15.12.2017: Nakoniec (našťastie) lepšie 4 hviezdy. Zo začiatku mi táto séria pripadala ako riadna sínusoida, raz hore, raz dole. Prvý diel o Roháčovi bol taký nemastný neslaný, druhý o Duckom by bol vpodstate na úrovni prvej série, keby to nepokazila tá hrozná hudba. Od tretieho dielu to však nabralo dobré tempo a postupne sa to zlepšovalo pričom posledné 4 epizódy boli na 5 hviezd. Takže to nakoniec dobre dopadlo a opäť poklona RTVS! Pôvodný komentár z 21.9.2017: Prvá séria bola ozaj parádna a mala len málo chýb. Preto ma trochu mrzí, že tento nový pilot bol len priemerný. Uvidíme, aké budú ďalšie epizódy. Zatiaľ lepšie 3*, oproti predchádzajúcim dielom mi to prišlo také "komótne" a nevýrazné. Ale ja verím, že to bude lepšie. Tejto relácii veľmi fandím, nakoľko patrí k najlepším, aké v tomto storočí slovenské TV vyprodukovali.. ()

kacer4

Dostali sme skutočne kvalitný dokument. Nemožno sa ale vyhnúť porovnaniu s Mafiánmi. Tí čerpali z toho "najlepšieho", čo slovenská história ponúkla. Kým aj tuto dostávame zaujímavé plnohodnotné príbehy (Mellovci, Roháč, Ducký, ...), v niektorých prípadoch sa mi zdalo, že tvorcovia nemali čo použiť, tak prevárali dva zábery dookola bez významejšieho opisovania (Lajos Sátor). Najviac som sa tešil na časť o Kočnerovi s tým, že by to bol možno mostík do ďalšej série, kde by sa skutočne riešili prepojenia politiky a podsvetia. Žiaľ, náš štát na to ešte asi nedozrel. ()

Jard

Pokračovanie výbornej série Mafiánov. Určite je zaujímavé spoznávať aj prostredníctvom tohto dokumentu bossov, ktorý síce nie sú veľa krát známy na celom Slovensku ako to bolo v seriáli Mafiáni, ale napriek tomu je dobre na nich upozorniť, aby sa takéto skutky už neopakovali. 85% ()

boris92

Úplne perfektný seriál. Už predošlá séria bola skvelá ale toto je úplne dokonalé. Veľmi podporujem myšlienku vzdelávania sa ohľadne 90tych rokoch kedy sa toho na Slovensku stalo naozaj dosť. Snáď sa aj z toho poučíme. ()

papez12

po veľmi kvalitnej prvej sérii bol zatial prvý dieľ Súmraku bossov pre mňa trošku sklamaním, nie že by minidokument o Roháčovi nebol zaujimavý, ale on zrovna boss nebol. Viacmenej stále len rozprával Ivor, Žitný, Tóth, Ivor, Ivor, Heretik, Ivor a ešte ten bývalý publicista zo SME. Hovorili veľmi okrajovo o ňom, ničomu sa nevenovali hĺbkovo, vyjadrovali svoje subjektívne názory. Keď porovnám projekt čt legendy kriminalistiky tak môžem za prvú epizódu dať max 3 hviezdičky ()

Dobry_clovek

Dustojne pokracovani Mafianu. Cloveku je nekdy az fyzicky spatne z toho, jake brutality jsou lide schopni, jak lidsky zivot nema zadnou cenu a jak jsou primitivni gangy spojene a podporovane politickou garniturou, ktera prihlizi vrazdam vlastnich obcanu. Pokud by o tom Hollywood natocil film jen podle pravdy a nic si neprimyslel, nikdo by neveril, ze toto se skutecne delo v “ kulturni “ Evrope. ()