Prokletý kšeft

Prekliaty kšeft

Dog Eat Dog

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 95 min

Príjemne oldschoolovo drsné, s osviežujúco moderným vizuálom. 70-letý Schrader žmýka z rutinného scenára čo to dá a zaslúži rešpekt, že má aj po rokoch koule jak pomeranče. Škoda, že podobných krimi o lúzerských gangstroch sú/boli mraky a ich patálie majú beztvarý epizodický charakter: bez katarzie či sofistikovaného vyústenia. Nicolas Cage v ďalšej obskurnej roli, ktorá utvrdí mainstreamové publikum, jak je v prdeli. Fucking hardcore Cage fandové, medzi ktorých sa hrdo počítam, však isto ocenia, že Nick Sekáč Magor zase raz fetuje, robí ksichty a dáva ženským do držky (v spomalených záberoch, ou jéé). Dokonca si v poněkud surreálnej pasáži strihne bogartovskú imitáciu, za ktorú mám cukanie pridať štvrtú hviezdu. Ale to by som už fakt bol úchyl, ešte väčší ako Mad Dog Dafoe so slabosťou pre teen Asiatky. BTW, cením Schradera aj preto, že nepoľavuje zo svojich religióznych motívov a ešte viac, že bez ostychu dáva na odiv fascináciu Taylor Swift, hoci by sme to mohli v jeho veku považovať za kapánek nepatričnú obsesiu.(18.11.2016)

|55%| Cage: „Sakra, zařiď ať je to mimino zticha! Jak se jmenuje ta věc, co se miminům strká do huby?“ Dafoe: „Čůrák?“ Cage: „Ale né.“ Tahle hláška od Dafoe mě totálně rosekala! Takhle jsem se dlouho nezasmál! Celkově jsem to viděl tak na hraně mezi 2 a 3 hvězdou, ale Dafoe mě opravdu zabavil. Nejen touto hláškou, ale i tak zahrál slušně zfetovaného hlupáka. Cage tu měl celkem mírnou a upozaděnou roli, ale nebyl špatný. Ono, toto béčko je vlastně o ničem, nepřinese to nic nového a ani zajímavého, ale já se prostě bavil. Je tu pár přestřelek – to také nestojí za řeč. Námětem mi to trochu připomnělo POT A KREV. I když na to se to samozřejmě nechytalo, to je pro mě 100% pecka. Takže tak, koukatelný průměr se skvělým Dafoem.(12.5.2017)

• Gilmour93

S českými distribučními názvy bývá občas problém, to víme. Slovní spojení Dog Eat Dog se většinou používá jako adjektivum ve smyslu „bezohledný“ či „nelítostný“ (třeba dog-eat-dog showbusiness). Prokletý kšeft…no budiž, ale tohle se mělo jmenovat Tři idioti. Vypelichaný nezmar Cage, anorektický Dafoe a vyhazovač z příbramské diskotéky představují trio primitivních, sebelítostných a násilnických ex-muklů, kterým maximálně přejeto to, aby je co nejdříve píchla včelička s chloridem draselným. Všichni tři jsou prý oběti systému, který je nikdy nenechá na pokoji. Chtějí jen spravedlnost a osud s nimi zametá. To jsou zase kecy jak od pana Modrého z Gaunerů.. Schrader se snaží svou historku z podsvětí vylepšit hrátkami s barevnými odstíny světla, mlhavými přeludy a rádoby vtipným cynismem, ale tohle hovno se biči nepodobá ani trochu..(10.5.2017)

Willem Dafoe i Nicolas Cage jsou tu v docela dobré formě, možná zajímavější je postava Dafoa. Jejich postavy chcete ze začátku sledovat, ale jak se postupně dostáváte ke konci, nejste si jistí, jestli to skutečně stálo za to. Scenáristicky je to trochu prázdné a osudy protagonistů zde vyznívají lehce do ztracena.(25.11.2016)

• Jara.Cimrman.jr

"Když věci hnijou, tak jsou vlastně nejmíň toxický." Trocha poučení z forenzní vědy nikdy nezaškodí, takže až někomu ustřelím hlavu a budu chtít ukrýt zbytek, tak jistě využiju získaných poznatků z oboru hnilobných procesů. Ovšem do té doby, než se mi v hlavě zašmodrchají oba mozkové závity jako Mad Dogovi, bych si určitě přál vidět kriminální historky s lepším příběhem, koukatelnějším dámským obsazením a nejlépe bez těchto třech kreténů, kterým jsem přál kulku mezi oči při houpání na provaze v nažhaveném elektrickém křesle.(8.8.2017)

• - Nicolas Cage přenechal 100 000 amerických dolarů ze svého honoráře Willemu Dafoeovi, aby jej přesvědčili zahrát si ve filmu. (Gary)

• - Film byl natočen za pouhých 25 dní a štáb se z velké části skládal z čerstvých absolventů filmových škol. (Gary)

• - Režisér Paul Schrader měl u tohoto filmu plnou kontrolu nad finálním střihem. Nechtěl, aby se opakovala situace z roku 2014, kdy mu producenti film Poslední šance na pomstu (2014) bez jeho souhlasu přestříhali. (Gary)