Hold

• Kanada Tribute (více)

Stárnoucí herec (Jack Lemmon) má strach z těžké operace a proto se rozhodne, že si bude ještě užívat života, dokud to půjde. Ale jeho manželka se ho snaží přemluvit, aby tento riskantní lékařský zákrok podstoupil. (MVanis)

Zagros

Hlavní postavou snímku Hold je stárnoucí Scottie, který se pohybuje v prostředí showbyznysu a užívá si života plnými doušky. Posláním je pro něj bavit sebe a okolí. Někteří jej obdivují, jiné štve. Z druhého pohledu by se totiž dalo říct, že je to nezodpovědný děvkař, kterému nic není svaté a ze všeho si dělá srandu. Zlom nastane, když mu lékaři řeknou, že mu moc času nezbývá. Zábava najednou nestačí a ke slovu přichází vážnější věci. Třeba napravit svůj vztah s rodinou a synem, které opustil, aby si mohl svobodněji užívat života… Největším mínusem filmu je pro mě právě hlavní postava. Moc mě nedojímá a jeho pokusy stále být tím zábavným šaškem mi přijdou křečovité. Také jeho snaha naučit syna žít, což je v jeho podání zábava, pití a ženské, se míjí účinkem. Ty jdeš do muzea? Dobrá, počkám na tebe v baru. :-) Moc mi nesedl ani ryze americký závěr a „vzpomínkové“ proslovy jako na pohřbu. O (skoro) mrtvém jen dobře. Přes napsané výtky nakonec nechávám čtyři hvězdy. Proč? Jack Lemmon je výtečný herec a dokážu ocenit i přesvědčivě zahranou nesympatickou postavu. Film ve mně také dokázal vyvolat místy silné emoce, především ve vzácných vážných chvilkách rozhovorů umírajícího otce a syna. To pravděpodobně vychází z mé nedávné osobní zkušenosti. Když si podobnou situaci divák sám prožije, stává se pro něj film ještě emocionálnějším. Můj táta sice nebyl pro okolí tak zábavný, ale byl pro všechny mnohem lepším člověkem. ()

bernward

Ke konci trochu sentimentální spíše divadelní hra než film, ovšem s brilantním a vynikajícím Lemmonem, na kterém celý film stojí. Jeden z jeho nezapomenutelných výkonů. Kdo má rád chytrý konverzační humor a hlavně J. Lemmona - doporučuji a kvůli němu dávám ***** ()