Komedie / Drama / Romantický

USA, 1979, 96 min

Tak jak se dařilo " oživovat neživé " ( hotely, letiště....) Arthurovi Haileymu ve svých knihách, tak se podařilo Woody Allenovi dát velmi živý nádech městu Manhattan. Tohle město pod Allenem a za pomocí brilantní černobílé kamery Gordona Willise, vše navíc umocněno působivým Gershwinovým hudebním doprovodem žije svým životem, tepe, pulzuje a na pozadí toho všeho ( nebo spíše přesněji řečeno ) v POPŘEDÍ toho všeho to, co umí Woody nejlépe a to sice mistrně napsaná a následně rozehraná vztahovka ze života s patřičným Allenovým nadhledem, sarkasmem komentující všechno to dění kolem sebe, navíc reflektující úpadek kulturního života a v neposlední řadě trefně se opírající do živototního způsobu newyorských " intelektuálů ". Pro většinu z vás je Allenovým number one Annie Hall, pro mě je to Manhattan. Z mého pohledu daleko vyzrálejší Allen ( i když natočeno je to pouze s 2- letou odmlkou ). O hereckých výkonech myslím netřeba jakéhokoliv komentáře. Pouze si neodpustím subjektivní názor k úplnému závěru snímku....JÁ osobně bych uvítal v kontextu s Allenovým sarkasmem, aby ke scéně, kdy Issac ( Allen ) otevírá dveře a setkává se s Tracy vůbec nedošlo a místo toho Allen skrz prosklené dveře, dříve než vstoupí, zahlédl vystupovat z výtahu vyrýsovaného, čerstvě opáleného mladíka, otočil se a odkráčel vstříc nočnímu Manhattanu... To je ale čistě můj osobní " problém " :o) Závěrem pár skutečných perel. POZOR, kdo se nechcete ochudit o zážitek... NEČÍST!! p.s. on byl génius, Helen je génius, Dennis je génius. Znáš hodně géniů!... Měla bys poznat nějaké idioty. Mohla by ses něco naučit :o) p.p.s. když Ti bude 36, mně bude 63. Budeš na vrcholu svých sexuálních sil... Ovšem, já budu asi taky....však to znáš, začal jsem později... :o) p.p.p.s co máš za psa?.. jezevčíka. Však víš, je to pro mě náhrada penisu.... Aha, tak v tom případě bych Tě ale tipoval na dánskou dogu :o)(14.7.2010)

• Dan9K

Komentáře se mi k Woodyho filmům píší docela těžce, zvlášť, když se mi jeho film zrovna moc nelíbil. Proč? Já tohohle člověka mám fakt hrozně rád. Mám opravdu rád jeho kecy a narážky na všechno možné od smyslu života, existenci Boha až po hodnocení a komentování umělecké tvorby sama sebe či ostatních. Proto již vyhazuji třetí uslzený kapesník do prádla, když musím napsat, jak jsem v Manhattanu nenašel nic, co by mě zaujalo. Navíc jsem to všechno u Woodyho už viděl. Zas je tu vztah s Keaton, zas plný problémů, v podstatě vůbec to není bláznivé a už vůbec ne vtipné, jen je to černobílé. Život v Manhattanu je stereotypní, film Manhattan je stereotypní.(7.9.2008)

Tak tohle me fakt hodne prijemne prekvapilo. Neskutecne pohodovej film. Pribehove je to sice chudsi, klasicky vztahovy komedio drama, kde se to da ale navic lehce predvidat, k tomu vtipny dialogy, ale nic, u ceho by se clovek valel smichy a do toho krasny zabery New Yorku. To, jeste spolu s peknou hudbou dava tak nadhernou a pohodovou atmosferu, jaka se jen tak nevidi.(26.8.2008)

Rozhodně nejlepší z filmů Woodyho Allena (z těch, co jsem viděl), strašně se mi tam líbilo, jak Allen natáčí různé scény (např. záběř divající se na Allena a Keaton, jak sedí na lavičce v parku), + skvělé dialogy (Diane: 2 matky prý syna dobře vychovají / Woody: Hm, já myslel, že dítě má co dělat, aby vydrželou vůbec s jednou matkou....takhle nějak to bylo, nevim přesně). Prostě skvělej film.(18.10.2005)

Skvělý výrok, který mě bůhví proč napadl již mnohokrát v mém životě a zrovna bych neočekávala, že mám trochu podobné názory na svět jako Woody "...sedí u televizí a gama záření jim pomalu vyžírá mozkové buňky".Filmy od Woodyho Allena bych mohla klidně přirovnat k příručkám plným jmen velikánů z různých odvětví historie.. Člověka snad nikdy nepřestane bavit jeho smysl pro filmovou estetiku(i když ty současné filmy postrádají tu genialitu, ale ruku na srdce - který rejža točí pořád geniality..). Pobavil mě podobnými výroky jako: "...chceš čokoládu?" Woody:"Ne ty rozdáváš čokoládu jako heroin a prášky!" A herecky také nezklamaly Diane Keaton a Meryl Streep.(2.1.2013)

• - Jako ve většině filmů Woody Allena je Jill spisovatelka. (don corleone)

• - Známý černobílý plakát, který zobrazuje pár sedící na lavičce v parku vedle mostu Queensboro, se v historii filmu stal kultem. (jezurka42)

• - Meryl Streep získala roli exmanželky poté co zaujala Woodyho Allena svým výkonem ve filmu Julie (1977) (kenny.h)