Komedie / Drama / Romantický

USA, 1979, 96 min

Tak jak se dařilo " oživovat neživé " ( hotely, letiště....) Arthurovi Haileymu ve svých knihách, tak se podařilo Woody Allenovi dát velmi živý nádech městu Manhattan. Tohle město pod Allenem a za pomocí brilantní černobílé kamery Gordona Willise, vše navíc umocněno působivým Gershwinovým hudebním doprovodem žije svým životem, tepe, pulzuje a na pozadí toho všeho ( nebo spíše přesněji řečeno ) v POPŘEDÍ toho všeho to, co umí Woody nejlépe a to sice mistrně napsaná a následně rozehraná vztahovka ze života s patřičným Allenovým nadhledem, sarkasmem komentující všechno to dění kolem sebe, navíc reflektující úpadek kulturního života a v neposlední řadě trefně se opírající do živototního způsobu newyorských " intelektuálů ". Pro většinu z vás je Allenovým number one Annie Hall, pro mě je to Manhattan. Z mého pohledu daleko vyzrálejší Allen ( i když natočeno je to pouze s 2- letou odmlkou ). O hereckých výkonech myslím netřeba jakéhokoliv komentáře. Pouze si neodpustím subjektivní názor k úplnému závěru snímku....JÁ osobně bych uvítal v kontextu s Allenovým sarkasmem, aby ke scéně, kdy Issac ( Allen ) otevírá dveře a setkává se s Tracy vůbec nedošlo a místo toho Allen skrz prosklené dveře, dříve než vstoupí, zahlédl vystupovat z výtahu vyrýsovaného, čerstvě opáleného mladíka, otočil se a odkráčel vstříc nočnímu Manhattanu... To je ale čistě můj osobní " problém " :o) Závěrem pár skutečných perel. POZOR, kdo se nechcete ochudit o zážitek... NEČÍST!! p.s. on byl génius, Helen je génius, Dennis je génius. Znáš hodně géniů!... Měla bys poznat nějaké idioty. Mohla by ses něco naučit :o) p.p.s. když Ti bude 36, mně bude 63. Budeš na vrcholu svých sexuálních sil... Ovšem, já budu asi taky....však to znáš, začal jsem později... :o) p.p.p.s co máš za psa?.. jezevčíka. Však víš, je to pro mě náhrada penisu.... Aha, tak v tom případě bych Tě ale tipoval na dánskou dogu :o)(14.7.2010)

Je to trošku jiný Allen, nicméně pro mě osobně velice příjemný zážitek. Film si na nic "nehraje" - je docela přímý, Allenova ztřeštěnost byla omezena do vyvážené míry (tak, aby z toho nakonec nebyla komedie, ale vlastně romantický film). Vyzdvihnu ještě hudbu a dialogy (hlavně u těch pseudointelektuálských keců jsem se dost nasmál .) 9/10(18.10.2005)

Zkrátka a dobře - typický Allen. Film zdánlivě o ničem, navíc citelně slabší a méně zábavný než podobně zaměřená Annie Hallová, ale stejně se na to pořád kouká tak dobře a pohodově. Pohlazení po duši v podobě půvabné černobílé výpravy, vynikající doprovodné hudby, neskutečně skutečných a zábavných dialogů a především sympaticky hrajících herců. Pro New Yorčany to musí být srdeční záležitost.. 80%(10.7.2014)

U Allenů byl z Manhattanu solidní povyk. Možná se rozbilo i pár talířů, ale popravdě nevím, co se Woodymu nezdálo. Ze svého filmového lejstra čítajícího až děsivě moc dobrých snímků, je možná Manhattan slabší co se týče scénáristických vychytávek, pro mě ale bylo sledování docela radost. Není to Láska a Smrt ve které bylo tolik hlášek, že si to ani normální myslící člověk nedokázal zapamatovat není to ani Sólokapr, kde jsem se smál originalitě, je to prostě kus dobře odvedené práce a byť jsem se někdy docela nudil, nemůžu říct, že by to byl kdovíjaký kopanec v Allenově režisérské kariéře. Radost, spokojenost, Manhattan!(27.8.2008)

Ak sa mi Woody Allen v niektorých filmoch javí ako nevyliečiteľný romantik so srdcom dieťaťa, tak v tomto prípade hrá cynika najcynickejšieho, ktorému sa nevyrovná snáď ani Jim Jarmusch. Najlepšie na Manhattane je, že Woody si klasicky nič neprikrášľuje a divákom stavia realitu presne takú, aká naozaj je. Okrem toho, tú pre mňa podstatnú myšlienku (opustiť zamilované dievča bez výčitiek a po čase, keď sa rozpadne ďalší vzťah, sa k nej vrátiť ako k záchrannému kolesu), som si preniesla do reálneho života a zistila som, že psychológ Woody nie je zas tak ďaleko od pravdy. Obrázky Manhattanu sú super rovnako ako herci a scenár.(15.5.2010)

• - Film nemá úvodní titulky. (don corleone)

• - Kameraman Gordon Willis uvedl, že Manhattan je jeho nejoblíbenější film, který natočil. (jezurka42)

• - Pro roli Tracy se zvažovalo obsazení Jodie Foster. (don corleone)