Tematicky navazuje Woody Allen na film ANNIE HALL, formálně však jde jinou cestou. Snímek MANHATTAN, melancholické vyznání lásky rodnému městu New Yorku, fascinuje černobílou fotografií na širokém plátně a Gershwinovou hudbou, která filmu dodává tklivě veselý, jímavý podtón. Woody Allen sám hraje televizního režiséra Issaca, který se nemůže rozhodnout pro jednu ze svých lásek, protože u žádné ženy nenachází skutečné naplnění. Neutěšeným milostným vztahům odpovídá převažující životní pocit newyorských intelektuálů: lze pozorovat úpadek kultury, osamělost, problémy se vzájemnou komunikací a neurózy jsou průvodní faktory. (Quentin T.)

kubilov

S tím, jak Woody opouštěl pro svou tvorbu velmi vlídná sedmdesátá léta, odešla i jedna velká éra, tudíž herecký tandem Allen-Keaton, který byl prakticky definicí dokonalého filmového stavu, a i když se za několik let zase ve filmu potkají, už nikdy to nebude ono. Tato romantická konverzační komedie dává vyniknout všem Manhattanským krásám a dokáže zlepšit den, jen tak, jak to umí Woody Allen. ()

Doutas

Inteligentní film, který se vysmívá snobismu newyorkských intelektuálů, ačkoliv samotný jeho scénář je navýsost intelekuální záležitostí, a to jak v první „výsměchové“ rovině tak i ve svém celkovém vyznění. Manhattan perfektně zachycuje problém intelektuálů nejen v „praktickém“ životě, ale i v životě obecně. Jejich inklinace k přílišnému teoretizování, filozofování a mentální abstrakci a z toho plynoucí chronická neschopnost v rozhodování jim brání užívat si naplno obyčejného života. Tento základní rozpor se odráží v charakteru všech tří hlavních postav. Ačkoliv by vydrželi debatovat o smyslu života dlouhé hodiny, tak žádná z nich vlastně neví, co od života chce. Allenův neurotik se rozhoduje mezi mladší naivní dívkou a agresivně emancipovanou intelektuálkou. Jeho nejbližší přítel je léta šťastně ženatý, ale rovněž chová city k oné inteligentní ženě, jejíž intelektuálství hraničí s pózerstvím a jejíž nerozhodnost a ztracenost v zásadních životních otázkách je stejná, ne-li větší, jak u obou mužů. Jejich rozhodnutí, ke kterým v průběhu děje dospívají, se ale ukazují jako nedokonalá a neúplná a film nekončí žádným sladkobolným rozuzlením, kde by každá postava našla to, co hledá. Pro plné docenění Allenových filmů je sice třeba základního (místy trochu hlubšího) kulturního rozhledu, ale samotné pochopení jeho filmů, jejich poselství a atmosféry není žádným intelektuálním cvičením. I Manhattan je taková milá, chytrá, ale ve své podstatě sympaticky přístupná komedie. ()

Hrabovo

I když hlavní protagonista je zmatený sobecký hajzlík, který u žádné ženy nenachází citové naplnění, protože je sám neposkytuje, člověk mu přesto fandí. Je to půvabný vtipný film. ()

forzaroma

Woody Allen je originál. Toto jeho dielo je preplnené vynikajúcimi intelektuálnymi dialógmi bežných ľudí žijúcich vo veľkomeste. Herci boli vhodne vybraní do svojich rolí a film prirodzene plynie, ako keby to ani nebola ilúzia, ale skutočnosť. Oplatí sa pozrieť. ()

Jimbopepo

Obsahovo určite neprekonal Annie Hall, rieši v podstate to isté, humoru je menej a nie je taký výrazný. Napriek tomu ako celok pôsobí zaujímavo - čiernobiely film, Gershwinova muzika, výborné herecké výkony, už klasický výsmech intelektuálnym táraninám... Na rozdiel od iných ma príliš neupútali ani Woodyho "manhattanské impresie." Ak by som pred tým nevidel Annie Hall dám 95%, takto len 80. ()

Chladek

Filmy W. Allena nejsou pro mě. Na žádný jsem se nedokázal podívat v kuse, vždy mě to přestane bavit. Ale jedno se tomuhle umělci musí nechat. Ví jak napsat scénář. ()

worm14

Woody Allen natočil po Annie Hall tohle dílo. Celkově mi humor ve filmu a celkově i scénář přišel tak trochu recyklovaný. Samozřejmě, že něco bylo nové. Na druhou stranu donekonečna omýlané hovory o psychoanalýze jsem slyšel snad už tisíckrát. A to nejen v Alllenových filmech. Černobíla filmu rozhodně neuškodila a působila nerušivým, až přirozeným dojmem. Hudbu jsem ani moc nezaregistroval, nevím jestli to měl být účel... Jinak tenhle film je už natočený trochu jiným stylem. W. A. už neprovádí ony typické výstupy ze scény a hovory s divákem, které snad mají ve filmu navodit určitý stupeň interaktivity. To je myslím celkem škoda, protože v Annie Hall to fungovalo výborně. Takže abych to shrnul, nebylo to zklamání, Manhattan je jen zas něco trochu jiného... ()

theo_phil

Allenův snímek z konce 70. let patří k tomu nejlepšímu z jeho tvorby a také proto teď vychází v DVD verzi. Režisér tu, jak je jeho zvykem ztvárnil i hlavní roli. Jak napovídá titul, jde o poctu New Yorku a lidem, kteří v něm žijí. Hlavní hrdina, kterému je přes 40 let si s ženami prožil už mnohé a tak v období krize středního věku vsadil na mládí. Chodí se sedmnáctiletou dívkou (hraje ji Mariel Hemingwayová, jinak také vnučka slavného spisovatele, která byla za svůj výkon nominována hned na několik cen), ale bere ji spíše jako určitý doplněk, který může předvádět svým přátelům a chlubit se třeba tím, že jeho přítelkyně se ještě musí učit do školy. Ve skutečnosti však touží po vyzrálé ženě, která by mu byla důstojnější polovinou. Když potká milenku svého přítele, který se s ní zrovna rozchází, propadne jejímu kouzlu a jisté intelektuální vyzrálosti. Manhattan je natočen černobíle, snad aby ještě víc vynikl konverzační humor, který jde Allenovi bezesporu nejlépe. Obrazy New Yorku ve spojení s Gershwinovou hudbou navíc vytváří překrásné scenérie, které nejsou jen pozadím pro spletité vztahy, ale svébytným spoluhráčem, který tu vstupuje do děje. DVD je vybaveno pouze českými titulky, nicméně s dabingem bychom si Allenův snímek asi tak nevychutnali. ()

Honzus

Humor, romantiku, herecké výkony a atmosféru se Woodymu nikdy nepodařilo skloubit lépe než právě v Manhattanu. Ten snadno strčí do kapsy i slavnější Annie Hallovou. K výše jmenovanému je třeba přičíst i báječný hudební podkres, tak skvěle doplňující romantické záběry New Yorku v celé jeho kráse. ()

nikkittka

Abych se přiznala,Manhattan mám ještě o ždibíček radši než Annie Hallovou.Možná díky hudbě,možná díky dechberoucí černobílé kameře,možná díky tak trochu experimentálnějšímu rázu.Každopdáně je to fakt. ()

wilczo2

Láska a vzťahy nie sú komplikované vo svojej podstate - komplikovanými si ich robia ľudia samy - tak to vnímam ja a mám pocit, že aj Woody... Opäť to majstrovsky zachytil, prežíval som to s ním až do poslednej klapky a musím povedať, že som sa na neho aj hneval... Ale koniec mu kvitujem, sám by som inak nereagoval...Príjemný film, ktorý určite gamma vlnami nevymaže človeku mozgové bunky - práve naopak :) ()

kunytopresto

Woody Allen v jeho nejlepší formě. Samozřejmě milostné zápletky, spoustu intelektuálniího, nekorektního humoru, popkulturní odkazy a New York. Asi neexistuje film, který byl definoval Woodyho Allena víc než Manhattan. Jako bonus souvislost, že ve filmu chodí 42letý Woody se 17letou studentkou. Že by si tak trochu předpověděl budoucnost? ()

pollstro

Moderní hořkosladký a sofistikovaný humor s nadčasovým romantismem a neomylnou grácií poetického města New York částečně svým obsahem a strukturou navazuje na předchozí Allenův film Annie Hall, ale několikanásobně umocňuje jednotlivé filmové aspekty a vytváří tak intenzivnější filmový zážitek, který v černobílých kontrastních odstínech zachycuje prostředí Manhattanu, jenž se tak stává fiktivní hlavní postavou celého dění a jedinečnou scenérií, která umožňuje Allenovi takřka poetickým stylem vykreslit problematiku milostného čtyřúhelníku společně s autentickým a prostorovým komickým vnímáním lidské marnivosti a pošetilosti v oblasti vztahů. Vizuální krása filmu v sobě ukrývá ladnost, která má snahu držet v rovnováze toužící romantismus a hořkosladkou realitu, která především v samotném závěru působí intenzivně - jeden z nejvíce pravidvých, bolestivých a dojemných závěrů Allenovo filmové, režisérské a herecké kariéry. Pocta rodnému městu, která rovněž svým poetickým zpracováním patří mezi absolutní vrchol komediálních romantických dramat. ()

Gortyna

Mám Allenovy filmy a povídky moc rád. Ale tenhle film se mi nelíbil. Tři postavy, které nevědí, co vlastně chtějí, dvě další to vědí, ale nemohou to dostat... Takhle to u Allena bývá, ale tohle je jen takové nemohoucí blábolení bez jiskry a vtipu. Aspoň že tam jsou ty záběry na Manhattan. ()

kedluben

i když "vtipnost" a slovní ekvilibristika jdou někdy až na samou mez snesitelnosti, jedná se opravdu o krásný film se vším všudy. ()

Kria

Nejlepší ze všeho je jít na film poprvé v Budapešti a pak zjistit, že je nadabovaný. Na rozdíl od většiny filmů tu není snad jediný vizuální gag, tak jsme si odnesli jen fakt, že Diane Keatonová neumí správně vyslovit jméno Van Gogha. ()

piskot..

Velice půvabný snímek se snovou Mariel Hamingway a naprosto nezadržitelnou Diane Keaton. Skvělé postavy, vykreslené charaktery (jak už to u Woodyho bývá zvykem), výborná atmosféra, úžasně vtipné dialogy a strhující hloubka příběhu. Jeden z mých nej filmů, bezesporu. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN