Svět ticha

• Francie Le Monde du silence (více)

Zveme vás na výpravu do minulosti. Tento dokument je totiž jedním z prvních barevných filmů pořízených podmořskou kamerou. V roce 1956 jej natočil bývalý námořní důstojník Jacques Cousteau, který se stal průkopníkem výzkumu světa pod mořskou hladinou. Snímek získal Oscara za nejlepší celovečerní dokumentární film, to ale není hlavní důvod, proč jsme se rozhodli jej znovu uvést. Dnes je to doklad, který ukazuje, jak moc se za tu dobu změnil přístup k výzkumu moří a k jejich ochraně. Tehdejší metody jsou pro dnešní badatele naprosto nepřijatelné, ale přesto jim věda o oceánu vděčí za svůj vznik. Ještě připomeňme, že to byl právě Jacques Cousteau s Emilem Gagnanem, kteří sestrojili první akvalung, tedy přístroj, jenž umožňuje potápěči pohyb nezávislý na lodi, protože ho zásobuje vzduchem z tlakových lahví. (Česká televize)

Autogram

Očakával som od tohto podmorského dokumentu staršieho dáta všeličo, ale nakoniec to aj tak bolo niečo celkom iné. Varovanie, ktoré televízia uvádza pred filmom je celkom namieste, hoci to vyzerá ako upozornenie na mládeži neprístupný film. Predstavovanie na tú dobu prelomovej a modernej techniky potápania a výskumu bolo v poriadku. Nad vedeckým skúmaním oceánu ale nakoniec prevládla zábava a ľudská ješitnosť. Možno ani neprevládla a bolo to pol na pol, ale taký vznikol výsledný dojem zo skúmania koralov dynamitom alebo brutálneho výlovu žralokov v množstve, koľko sa ich len na palubu zmestilo, až sa na to jazvečík nemohol pozerať. Pohľad na ochranu oceánov sa za polstoročie zmenil. Hlavne z nášho uhla pohľadu od plnej chladničky, keď si vypražíme tresku alebo otvoríme konzervu s tuniakom alebo sardinkami a pritom máme pocit, že kvôli nám žiadna ryba nebola zabitá. Dokument mal vysokú hodnotu vo svojej dobe a má ju aj dnes z celkom iných dôvodov, ako pohľad do histórie ľudského nazerania na oceány. ()

standsiller

Poriadne neučesaný predchodca podmorských dokumentov. Veľmi svojský Jacques - Yves Cousteau s pomerne dosť neohrabanou posádkou ktorá je na pomedzí výjazdu študentov zo strednej školy a absolútnych buranov, ale v konečnom dôsledku som sa práve kvôli tejto neohrabanosti dosť bavil. Je to dokumentárny punk. ()

TroiMae

Svět ticha je poetický název odkazující k romantice, kterou ve filmu nenajdeme. Ten je příznačně naopak vyplněn dobovou vítěznou hudbou. Film si v dnešní době nezaslouží ovace ve stoje, jakých se mu dostalo při svém uvedení, ale má spíše historickou hodnotu mapující, kam se Jacques Cousteau od svých začátku dostal, stejně jako lidstvo samo ve svém vztahu k přírodě a oceánu. Muži, sic, 50. let ani tak nechtěli moře zkoumat, jako ho dobývat. Z pohledu feministické etiky jde o tradiční kolonialismus, snažící se podrobit přírodu, spíš než s ní navázat vztah a poznávat ji. K moři a jeho obyvatelům je zobrazený vztah spíš majetnický a instrumentální. Těžko si představit, že takový David Attenborough by se bavil v podstatě topením karety obrovské. (‚To zvíře normálně vydrží pod hladinou i hodinu, ale bohužel se musí nadechnout a kazí nám zábavu, jak je vyčerpané.‘) A dělat „výzkum“ tak, že se do vody hodí dynamit a ryby zmasakrují, je ilustrující příklad tehdejšího vztahu k přírodě. Stejně jako najíždění plnou parou do vorvaňů, aby se podivili nad tím, jak zraněný vorvaň piští, a dojali nad tím, jak mu ostatní plavou pomoct. A mezitím lodními šrouby zmrzačit vorvaní mládě, dorazit ho (od začátku mají na přídi připraveného muže s harpunou), aby se stal potravou pro žraloky, na kterých si pak vybít vztek, mlátit do nich, háky je tahat na palubu a tam je ubít. Jezdit na suchozemských želvách už je pak celkem maličkost, stejně jako si ochočit kanice a pak, když otravuje, ho zavřít do klece pro pozorování žraloků. ()

Earl10

Esteticky hodnotný a přelomový dokumentátní počin. Prioritně ukazuje poutavé obrazy podmořského světa a obrovské nadšení výzkumného týmu, někde až přílišné, bohužel v negativní smyslu. Je to zábavné, kouzelné, záživné, ale vzhledem k době vzniku a tehdejším poměrům místy příliš kruté až nechutné! V dokumentární rovině naprostý skvost, ovšem je tam až příliš názorně ukázána ta záporná stránka člověka, proto nemůžu za plný počet! [80%] ()

Witta

Banda idiotů na lodi, která trýzní a trápí všechno okolo. Pokud by se mořští " badatelé" chovali trochu lidštěji bylo by to daleko zajímavější. ()

mysak.pitlik

Tehdy se ten výzkum holt dělal jinak. Stejně je ten dokument krásný, měla jsem chuť si tam s nimi jít zaplavat a to mám panický strach z hloubek. Jenže i tihle lidé se podíleli na tom, že my svět už nikdy takhle neuvidíme. Třeba to masakrování žraloků jen proto, že je nemají rádi. U toho se mi chtělo zvracet. Doufám, že by už dnes nebyli tak krátkozrací. Alespoň výzkumníci snad ne. ()

Dominique

Perfektní. Uplynulo padesát let a dnes jsme v šoku, že ve filmu není jedinej černoch, žádná žena, že námořníci loví ryby (!) a že si sedaj na želvy. Perfektní. ()

Tomihiro

Dnes už legendární plavba lodi Calypso a nejvýznamnější podmořský dokument, který byl natočen. "Il faut aller voir." - J.-Y.Cousteau ()

Narciska

Muselo to být velké vidět tehdy tenhle dokument, dostal Oscara, byl převratný, myslím, že se jednalo o první snímání podmořského světa na barevný film, Cousteau tak otevřel lidem podmořský svět, dalším přinesl možnost se potápět, podílel se na rozvoji potápěčské techniky, se zkušeností vojenského námořníka odhaloval oceán a  popisoval reliéf podmořského dne. Jedna pasáž je celkem šokující, druhá až brutální, ale když od toho člověk trochu poodstoupí, odhalí, že je to to pravé a nefalšované. Profesionalizace života nebyla ještě tak abstrahovaná od běžného života, zkoumají garnáty, jedí garnáty, nemají potřebu nic zastírat a setkání se žraloky je vždy boj na život a na smrt. Cousteau mořský svět a zvířata v něm miloval, zasvětil mu život, ukázal nám je a tím zasel lásku i v nás.  Když při sledování překonáte krvavé setkání se žraloky, na konci se dočkáte zvířecího setkání, které mi vhání slzy do očí. Jako bylo životním zážitkem pro Cousteaua a jeho tým, i když nás dělí hloubky vzdálených vod, kamera, zastaralá technika a filmařský přístup starý 70 let, i tak se pro mě příběh blízkého vztahu člověka a zvířete, který nám odhalí poslední část dokumentu, stává nezapomenutelný. Krásný. Něžný. Dojemný. Fascinující. ()

inutihar

Zlaté časy podmořského výzkumu. Doba, kdy bylo možné pro vědecké účely lovit ryby dynamitem, vozit se na mořských želvách, harpunovat velryby, masakrovat žraloky a dělat spoustu dalších věcí, které by si už žádný vědecký tým nedovolil, a pokud náhodou ano, rozhodně by je neukazoval ve filmu. J. Y. Cousteau sám se za to v pozdějších letech mnohokrát veřejně kál a omlouval. Ze Světa ticha je přesto dodnes cítit to nadšení s jakým se lidé okolo J.Y.Cousteaua pouštěli do své práce, jak chtěli světu předvést, co dovedou a co vše umí jejich vybavení a co vše je možné v tom tajuplném světě pod mořskou hladinou spatřit. A hlavně tu je legendární vrak SS Thistlegorm v Rudém moři, Cousteauem pro National Geographic objevený a pak na dalších téměř 40 let zase téměř zapomenutý (i když tomu prý Cousteau pomáhal uváděním falešných údajů o skutečné poloze, aby ten vrak nebyl (z)ničen, jak se nakonec stalo s nájezdy stovek a tisíců potápěčů souvisejícími s rozvojem egyptských letovisek na Sinaji). Ten film mě kdysi dávno přivedl k potápění a nic už to změnit nemůže. ()

Fridecka

Krásný dokument z historie objevování podmořského světa. Takový retro pohled pod mořskou hladinu. Pro ty z nás co již jsme zvyklí na trochu jiné novodobé dokumenty, téměř vždy s ekologickým komentářem a varováním, se naskytne zcela jiný pohled. Pohled do doby, kdy šlo o opravdové nadšení z objevování, kdy se ještě člověk cítil pánem přírody a tak se i podle toho choval. Proto mne trochu vyděsiy scény lovení ryb výbušninou, jízdy na żelvách, přístup k velrybám, atd. Pro mě to byla nejen sonda do podmořského světa, ale i do tehdejšího lidského smýšlení. Ale v kterém dokumentu dnes uvidíte příznaky kesonové nemoci a dekompresní komoru? V dnešní době toto dílo vnímám spíš jako historický dokument. ()

agassi68

Tiež som znechutene pozeral na barbarstvo vtedajších námorníkov. Nieže by teraz boli lepší, ale aspoň sa nenatáčajú a nedostávajú Oscary. Na druhej strane je to obraz doby a ako taký má pre mňa cenu. Takže stred.. ()

Akallabeth

Kass mi mluví z duše. Jedna hvězdička za zpracování, zbytek ubraný za to poselství. A víc k tomu snad není třeba dodávat. Děkuji nechci. ()

radek.896

Před začátkem filmu bylo řečeno, že to vyhrálo cenu za nej film roku v kategorii dokument. Už jsem jej viděl podruhé a znovu to bylo úžasná procházka podmořským světem. Kritika toho, že zabili mnoho žraloků, jezdili po želvách atd...vy ochránci přírody, vzpamatujte se, bylo to úplně jiná doba a s dneškem se to nedá vůbec srovnat! Místo toho si raději z dokumentu odneste vzpomínky na krásnou přírodu, podmořský svět a jejich vynalézavost, protože setrojení podvodní kamery nebylo jen tak... ()