Klient

Írán / Francie, 2016, 125 min

Asghar Farhadi

Asghar Farhadi

Sattar Oraki

Oscar 2017 za najlepší cudzojazyčný film.(28.2.2017)

I ked' veľmi pochybujem, že by sa taký starý chcipák zmohol na nejakú väčšiu ekšn v tej kúpelke, pokladám tento filmový kúsok od Farhadiho opäť za výborný.(15.2.2017)

Od oceněného filmu bych čekal mnohem více. Klient mi přišel námětem sice zajímavý (ano, je tam ta správná dramatická zápletka), ale jinak to byl takový všední a obyčejný příběh. Kolik dnes podobných osudů a filmů je. Například vtipnější a mnohem nápaditější soupeř z oskarového klání Toni Erdmann mě bavil o něco více.(27.2.2017)

Na to, že má jít o "prozíravý naturalistický snímek" mi přišel až moc uměle vykonstruovaný, co se týče chování postav (kdy jediná normálně jednající postava je manžel) a divadelního představení, které má sugerovat jakousi paralelu s jejich životy. Velmi se mi líbila práce s osvětlováním a prostorem na začátku a konci, kdy se postupy variují a dalším plusem bylo působivé vyobrazení rozpadu manželství, nicméně scénář místy trpěl na nelogičnosti, zkratkovitosti a doslovnosti. V lecčem podobné Rodinnému štěstí (bytové drama na konci, postavy nosící masky), ale jeho kvalit to zdaleka nedosahuje.(18.1.2017)

80% ... Ochladzovanie vzťahu počnúc rozpadávajúcou sa budovou a končiac bezútešnosťou finálnej situácie na pozadí divadelnej hry. Ako ďaleko ste ochotní zájsť v túžbe po pomste? Čo je už za hranicou normálneho správania? Znesiete následky svojich činov? Herecky výborné, atmosféricky podmanivé.(12.3.2017)