Rozchod Nadera a Simin

• Kanada

• Nový Zéland

• Austrálie

Írán / Francie, 2011, 120 min

Skvely komentar - Radek99. Presne ako pise Radek, vobec sa nesnazi film priamo kritizovat rezim, aky maju v Irane, ale vsetko, co sa vo filme deje hovori o mnohom. Velmi zaujimava drama o mnohych nedorozumeniach, tazkych situacii, ktore ti hrdinovia museli prezivat, proste zaujimalo ma, ako tie problemy vyriesia a taktiez je zaujimave, ako dokazu klamat ludia sami seba alebo sudcu, kvoli nelutostnym zakonom, ale nikdy sa neodvazia oklamat Koran. Skutocne zaujimava drama, ktora je zasluzene nominovana na Oscara za najlepsi cudzojazycny film a za scenar. _______ Peyman Maadi - (Nader) +++ Leila Hatami - (Simin) +++ Sareh Bayat - (Razieh) +++ Shahab Hosseini - (Hodjat) +++ Sarina Farhadi - (Termeh) +++ Hudba: Sattar Oraki +++(21.2.2012)

Rozchod Nadera a Simin je velmi působivé lidské / rodinné / soudní drama, které mě dostalo svou bezprostředností. Ve filmu jsme svědky událostí, o kterých mohu s klidným svědomím říci, že mohou postihnout každého z nás - a o to více pak z celé zápletky běhá mráz po zádech. Tento můj pocit umocňuje i fakt, že žádná z postav není žádný svatoušek, žádná není vysloveně kladná či záporná, každá z nich má osobní důvody pro své činy a byl bych pokrytec, kdybych řekl, že jsou mi tyto jejich pohnutky zcela cizí, či snad, že je nechápu. Pokud vás však láká pouze cedulka "Made in Iran," nechte si rovnou zajít chuť - kulturní, náboženské, sociální a další rozdíly, které bychom v porovnání s naší domovinou našli, hrají ve filmu pouze druhé housle. Zde jde o chování lidí, o jejich emoce a ty jsou stejné v každém koutě světa.(6.1.2012)

46th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2011 - HORIZONS - Horizonty (Jodaeiye Nader az Simin / NADER AND SIMIN, A SEPERATION / Rozchod Nadera a Simin) - Největší problém u mě byl ten, že kvůli jiné projekci jsem musel v půli filmu odejít a o to nejlepší URČITĚ přišel. Ale bohužel když musíš tak musiš... Po roce shlédnuto znova a přesně co jsem psal, o to nejlepší jsem přišel. Strašně atentický, uvěřitelný, citlivý a dojemný příběh a hodnocení zvedám téměř na maximum... - 8. 7. 2011 - kino Thermal - Velký sál - Karlovy Vary - 1/2 filmu + 7. 6. 2012 - 90%(15.7.2011)

Zajímavý náhled do muslimské společnosti. Nemám, co tomuto snímku vytknout - nabízí opravdu objektivní a realistický pohled, který na jednu stranu boří předsudky a na druhou stranu je zase naplňuje. Někomu by možná vadilo, že to je dost konverzační dílko nebo že je tam dost dějových zvratů, ale když se člověk dostatečně ponoří do příběhu, zas mu to tolik nepřijde. [MFFKV 11](8.7.2011)

Film s najekologickejším anglickým názvom. Ja viem, že ten vtip je trápny, ale stále ma baví. Nemôžem tvrdiť, že som zažila podobné problémy, ale o nefungujúcich rodinách (alebo ako to nazvať) niečo viem, každopádne mi príde iránsky svet natoľko vzdialený tomu nášmu (alebo môjmu), že mám veľké problémy sa sžiť s postavami a chápať okolnosti a svet ich očami. Neustále sa objavujúce nové a občas aj prekvapivé skutočnosti, že nič nie je tak ako sa na prvý pohľad zdá a nedá sa všetky problémy ľahko vyriešiť, lebo občas ľuďom predsa len viac záleží na ich viere, presvedčení a hrdosti ako na peniazoch. Neviem, ťažko mi je posúdiť, ale najmä som rada, že som videla, lebo keď ma film núti premýšľať, viem, že som tých 120 minút v kine nezabila zbytočne. (Lumiére - 31.3.2012 - Febiofest)(1.4.2012)

• - Většina filmu je natáčena ruční kamerou. (mi-ib)

• - Snímek sesbíral po celém světě přes padesát filmových cen. (DivX)

• - Spoiler: Ve filmu není přímo vysvětleno, kam zmizely peníze kvůli kterým Nader (Peyman Moaadi) nařkl Razieh (Sareh Bayat) z krádeže. Peníze na začátku filmu využije Simin (Leila Hatami), když vyplácí muže za stěhování. (Zdroj: imdb.com). (KidWithGun)