The High Bright Sun

Ernest Steward

Betty E. Box

Alfred Roome
  • Johgas

Politický film o okupaci Kypru Brity. Odehrává se vroce 1957. Film je britský a je natočen z jejich pohledu, tzn. jako že máme fandit jim. Oni jsou ti správní chlapci, co vědí, co je pro obyčejného Kypřana správné. A budou nás poslouchat, i kdychom jich půlku pozabíjeli. Kypřani ale chtěli "jen" svobodu, nechtěli zákaz vycházení, omezení pohybu, domovní prohlídky bez povolení....film hodnotím špatně právě kvůli jednostrannému černobílému pohledu a náhledu očima okupantů, z bojovníků za svobodu dělá kriminálníky, nijak se nesnaží pochopit jejich motivace. Dirk Bogarde v roli velitele britské tajné služby má manýry ruských oficírů, které jsem viděla nesčetněkrát i u nás. Po mých vlastních zkušenostech tento film o okupaci a boji za svobodu nedokážu hodnott nezaujatě.(29.7.2012)

Přesně takovéhle a jim podobné (či tento) filmy mám rád. Napínavé, akční, odehrávající se v atraktivním prostředí Středomoří, sálající sluncem a vyzařující "řeckostí". Dirk jako nekompromisní major má za zády armádu Její Výsosti, před sebou ovšem separatistické fanatiky, kterým spravedlnost ani pokojný život nic neříká. Až na menší oslí můstky ve scénáři postavené snad ve prospěch napínavosti velmi dobré.(24.6.2012)