Reklama

Reklama

Sněhulák

  • Velká Británie The Snowman
Animovaný / Krátkometrážní / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
Velká Británie, 1982, 26 min

Režie:

Dianne Jackson

Předloha:

Raymond Briggs (kniha)

Hudba:

Howard Blake

Animovaná vánoční pohádka zfilmovaná podle knihy Raymonda Briggsa. Odehrává se zde příběh malého chlapce, který si postaví sněhuláka, a když sněhulák odbitím půlnoci ožije, prožije s ním celou řadu neuvěřitelných dobrodružství. (Česká televize)

Recenze (29)

xargos 

všechny recenze uživatele

Nádherná krátká pohádka, kerá mi něčím připomíná "Muže, který sázel stromy". Ještě se někde animuje touto technikou? Doufám, že ano... Jednoduchý a přitom silný příběh, podbarvený krásnou (právem oceněnou) hudbou. Klučík v příběhu je jako živý - gesta, projevy radosti i smutku. Na úplném konci chlapec nachází v kapse důkaz, že to vše přece jen nebyl (nebo byl) sen... ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Vím, že je to pohádka a tak tam nemám hledat chyby, ale já se u toho někdy bavím, zvlášť u pohádek, které se mi moc nelíbí... a světe div se, takhle patří mezi ně. Ten začátek se mi zdál úplně trapný, proč musí kreslenou pohádku uvozovat hranou postavou? To vždycky nesnáším. Ale pojďme se podívat, jak se takový řádný hoch ráno obléká, když se chystá ven skočit do kopy sněhu a venku musí být nejmíň 10 pod nulou. Hodí na sebe svetr - ano je to tak, žádné tričko pod to, nebo v té době nátělník. Pak na sebe navleče rifle - opět správně, ne oteplováky, kamaše nebo tak, a dokonce si neobleče ani spoďáry!! Tož kde to jsme mladý pane? No a už to letí ze schodů, v kuchyni ho máma napomene, co ty bosé nohy, tak si dá aspoň ponožky a pak popadne boty, co vypadají jako holínky do lesa, když chodím sbírát ráno houby, a ne jako teplé boty do sněhu. A to je vše vážení. Je to tak správně - žádná budnu, šála, rukavice, nic. No k příběhu dále... po nějaké době už jsem si říkala, to to fakt bude taková nuda, že mu prostě bude ukazovat, co kde mají v jakém pokoji? A pak vzlééétli... k tomu doprovodná píseň s krásným znělým "R". A kam doletěli? To byste nečekali. Na severní pól za Father Christmas (protože jsme v GB, ale oblečený je úplně stejně jako Santa, takže klid) v zástěře uprostřed sněhuláků. Jediné, co se mi upřímně líbilo byla animace a konec, který si na nic nehrál.... aneb osud každého sněhuláka je neúprosný. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Já se přiznám, že to mám přeci jen trochu naopak, jelikož mě se líbil víc Sněhulák a sněžný pes. Ačkoli dětská fantazie pracuje naplno a to co chlapec zažívá je skutečné dobrodružství se smutným koncem. Třeba mě zarazilo, jak sněhulák doma ani trochu netál, přestože tam muselo být teplo, naopak na konci jeho smrt neměla dlouhého trvání. Britové navíc asi budou otužilí, jak je tam pořád zima, protože kluk si na cestu na severní pól vzal skromnější oděv. Víc než děj se mi tak extrémně zalíbila hudba, ta byla nádherná. ()

MontyBrogan 

všechny recenze uživatele

Spočiatku som úplne nadšený nebol. Keď chlapec prevádzal snehuliaka po dome, prišiel mi tento jeho nový kamarát celkom všetečný. Ale potom vyšli von a doslova sa odpútali od zeme. Vtedy ešte len začalo to pravé dobrodružstvo, ktorým sa vlastne aj naplnil pravý zmysel rozprávky. A na konci to deťom povie aj niečo o živote. Vkusná jednohubka s klasickým výtvarným prevedením a peknou hudbou. ()

glamgirl 

všechny recenze uživatele

Z tohto animovaného filmu vyžaruje silná nostalgia za časmi nevinného detstva podčiarknutá precíteným úvodným slovom Davida Bowieho a nádhernou hudbou Howarda Blaka - pri piesni Walking in the Air som si dokonca trochu zaslzila. Predlohou pre film je detská knižka Raymonda Briggsa, z ktorej tvorcovia prebrali nielen autorov štýl animácie ale aj bezslovnú koncepciu. Čarovný svet detskej fantázie je konfrontovaný s realitou a tento princíp spolu s ostatnými zložkami filmu robí zo Snehuliaka nestarnúcu vianočnú klasiku. ()

Zajímavosti (5)

  • Jedná se o film, který se ve Finsku tradičně vysílá každé Vánoce, i když z této země nepochází. (Facillitant)
  • „Sněhulák“ byl původně obrázkovou knížkou pro děti vydanou v roce 1978, která neměla žádnou slavnostní tématiku. Tato obrázková knížka byla adaptovaná jako animovaný televizní speciál v roce 1982, kdy Otec Vánoc a jeho sobi vytvořili svůj ikonický debut. (griph)

Reklama

Reklama