Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malý Roman Kacew vyrůstá v meziválečném Polsku na pokraji chudoby. Jeho matka Nina je houževnatá, cílevědomá žena, která si umí zjednat respekt. Pro svého syna chce jen to nejlepší. Jednou z něj bude dekorovaný voják, francouzský ambasador a slavný spisovatel, říká svým sousedům. Roman se rozhodne žít její sny a naplnit každý příslib, který jí kdy dal. Jejich pouto nepřeruší první lásky k ženám, válka, ani dlouhé odloučení. A Roman se postupně stává Romainem Garym, mužem, jehož knihy se zařadí mezi mistrovská díla francouzské literatury. (Film Europe)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (16)

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

konečně po dlouhé době vidím Gainsbourg v roli které ji sedla.Znám ji jen z filmů ze sex drasťáren.Tady excelovala.Od začátku do konce mě film uchvátil výkony herců a hlavně scénářem.Skvělá režie a kamera.A kvituji že byly titulky.Hlas francouzského vypravěče by těžko někdo od nás nadaboval.A chlapci v roli Romana od útlého dětství až do dospelosti byli výjimeční..Po dlouhé době musím k filmu přidělit jen superlativy. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobrý životopisný film, ktorý spočiatku nezáživné rozprávanie o detstve spisovateľa Romana Kacewa postupne premení na dramatický záver  s katarzným finále. Miestami až autopsychoanalytický príbeh chlapca drveného matkinými ambíciami a velikášskymi projekciami, ktoré ako časovanú bombu vkladá do osudov svojho syna. Výborná produkcia postupne skladá leporelo Romana zmietaného medzi túžbou žiť svoj život posvojom a oddanej poslušnosti matke na jednej strane a zkostnej materskej lásky na druhej. Tým, že romanov dospelý život má dramatickejší priebeh, získava aj film väčší spád a emocionálnejší priebeh. Herci hrajú výborne a hoci Pierre Niney nie je taký skúsený ako Charlotte Gainsbourg, postavu Romana stvárňuje vynikajúco. 75% ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pre mňa doteraz neznáma osobnosť, menej známy film, ale za to nie je nepútavý. Zbytočné boli len sexuálne explicitnejšie scény, asi ich dávajú do filmu povinne, aby sa človek vydržal dívať. Najmä ak má film dve hodiny. Zaujímavosťou na Romainovi Garym je to, že mu jeho druhú ženu Jean Sebergovú pichal Clint Eastwood, na čo ho Romain vyzval na súboj. Eastwood pochopiteľne odmietol. Zaujímavé z jeho kariéry je tie to, že ako jediný v histórii vyhral Goncourtovu cenu, najvýznamnejšiu literárnu cenu vo francúzskej literatúre, ktorú sa dá vyhrať v živote len raz. Aby sa vyhol pravidlu, že jeden autor môže byť ocenený iba raz za život, Gary prijal pseudonym Émile Ajar. To všetko dokázal aj vďaka ctižiadosti svojej matky, ktorej vplyv je tu silne ukázaný. Napriek tomu ukončil ako dôchodca život samovraždou. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Příslib úsvitu Romaina Garyho je přepisem stejnojmenné autobiografie nositele Goncourtovy ceny. Charlotte Gainsbourg se tu nádherně přehrála do role milující matky, která ač bez prostředků vychovává svého syna jen pro ty nejlepší zítřky. Krásné jsou kapitoly z předválečného Polska, zasazení Paula Poireta do děje, Ivan Mozžuchin posloužil pro změnu jako mužský vzor a i když náš hrdina byl žid, prožil válku bez všech klišé, kterých by se mohl obávat divák znalý dobového kontextu. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

„Mateřskou láskou vám život za úsvitu dává slib, který nikdy nedodrží. Pak jíte do smrti už jen zastudena. Když vás po takové lásce nějaká žena přivine k sobě, je to už jenom soustrast. Krásné paže vás objímají kolem krku, něžné rty vám vyznávají lásku, ale vás neošálí. Dostali jste se k prameni příliš brzy a všechno jste už vypili.” - Eric Barbier výtečně převedl autobiografický román spisovatele a válečného hrdiny Romaina Garyho do filmové podoby a úžasná Charlotte Gainsbourg svým brilantním hereckým výkonem doslova vdechla jeho matce život. Ovšem nutno podotknout, že Pierre Niney se s rolí jejího milovaného syna popasoval také skvěle. Moc jsem si užívala humorný nadhled, s jakým byl tento silný lidský příběh odvyprávěn. (85%) ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • Filmovalo sa od 31. marca do 8. júla 2016 v Taliansku, Maroku, Belgicku a Maďarsku. (MikaelSVK)
  • Při přípravě postavy Niny přiznala herečka Charlotte Gainsbourg, že se inspirovala svojí babičkou, která byla ruské národnosti. (aporve)

Reklama

Reklama