Reklama

Reklama

Malý Roman Kacew vyrůstá v meziválečném Polsku na pokraji chudoby. Jeho matka Nina je houževnatá, cílevědomá žena, která si umí zjednat respekt. Pro svého syna chce jen to nejlepší. Jednou z něj bude dekorovaný voják, francouzský ambasador a slavný spisovatel, říká svým sousedům. Roman se rozhodne žít její sny a naplnit každý příslib, který jí kdy dal. Jejich pouto nepřeruší první lásky k ženám, válka, ani dlouhé odloučení. A Roman se postupně stává Romainem Garym, mužem, jehož knihy se zařadí mezi mistrovská díla francouzské literatury. (Film Europe)

(více)

Videa (7)

Trailer 5

Recenze (10)

Kamas 

všechny recenze uživatele

Spisovatele Romaina Garyho mi už před lety doporučil můj francouzský kamarád, jehož knihy se těší ve Francii velké oblibě a úctě. Předlohu jsem nečetla, ale o to víc jsem ráda, že jsem shlédla tento autobiografický film, plný laskavého humoru i dojímavých scén, vyprávěný formou pomalu se linoucích vzpomínek na dětství a život spisovatele v období 20-tých až 40-tých let, s nostalgickou a poetickou kamerou. Role ctižádostivé a houževnaté matky se bravurně chopila Charlotte Gainsbourg a myslím, že by to byla noční můra všech teenagerů na světě :), jelikož její výchovné metody a až fanatická oddanost byly někdy hodně přes čáru, zároveň málokterá matka asi zažije tak silné pouto, úctu a neutuchající lásku svého syna, tak jak jí popsal Gary a skvěle vyjádřil Pierre Niney (Yves Saint Laurent) i jeho mladší kolega. Pokud bych měla filmu něco malého vytknout, byla by to asi delší stopáž a zkratkovitý konec, kterému by buď slušelo dostat více prostoru nebo bych ho stáhla úplně. I přesto ve mně film zanechal milý, hřejivý a laskavý pocit a myšlenkami se k němu stále vracím.. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Moc jsem si to užil. Vážné vztahy a problémy vyprávěné s lehkým, stále přítomným humorem. I když je hned na počátku zjevené, kam příběh směřuje a jak bude pravděpodobně končit, nepostrádá permanentní napětí umocňované skvělými herci. ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Příslib úsvitu Romaina Garyho je přepisem stejnojmenné autobiografie nositele Goncourtovy ceny. Charlotte Gainsbourg se tu nádherně přehrála do role milující matky, která ač bez prostředků vychovává svého syna jen pro ty nejlepší zítřky. Krásné jsou kapitoly z předválečného Polska, zasazení Paula Poireta do děje, Ivan Mozžuchin posloužil pro změnu jako mužský vzor a i když náš hrdina byl žid, prožil válku bez všech klišé, kterých by se mohl obávat divák znalý dobového kontextu. ()

mira.l 

všechny recenze uživatele

O Romanu Kacewovi či Garym jsem asi jaktěživ neslyšel. Jeho životní příběh je řekněme celkem zajímavý, dal jsem si jeho životopis ve dvou hodinách a víckrát ho vidět nepotřebuju. Je pravda, že Charlotte Gainsbourg tady v roli jeho poněkud svérázné matky, která chtěla mít ze syna patrně ředitele zeměkoule, předvedla další ze svých skvělých výkonů, ale jednou mi to opravdu stačilo. Roman byl vychováván pod vlivem své matky taky v ne zcela běžných hranicích, a "...tak jsem nezabil Hitlera." ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Životopis z rýchliku, v ktorom by nebolo od veci sa radšej venovať viac určitému časovému úseku, ako v skratke vybrať tie najzaujímavejšie, alebo najvtipnejšie udalosti určitého obdobia. Ale vďaka hercom si tento menší handikep možno ani nevšimnete. Je dobré, že Garyho detstvu a jeho vzťahu s matkou je venovaný dostatočný priestor, pretože sa im dostanete skutočne pod kožu. A to už potom matkine eskapády ako z dobrej francúzskej komédie sú aspoň niečím podložené a zmotivované. Ale napriek doceneniu hereckých výkonov pri niektorých scénach pôsobia ako figúrky s jednou špecifickou črtou. Keďže som videl v kine a v takom prípade vás jednoznačne ohúria letecké súboje, tak zaokrúhľujem po dlhšom zvažovaní hore. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • Celosvětová premiéra proběhla 14. října 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Busanu v Jižní Koreji. (Stoka)
  • Filmovalo sa od 31. marca do 8. júla 2016 v Taliansku, Maroku, Belgicku a Maďarsku. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama