Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malý Roman Kacew vyrůstá v meziválečném Polsku na pokraji chudoby. Jeho matka Nina je houževnatá, cílevědomá žena, která si umí zjednat respekt. Pro svého syna chce jen to nejlepší. Jednou z něj bude dekorovaný voják, francouzský ambasador a slavný spisovatel, říká svým sousedům. Roman se rozhodne žít její sny a naplnit každý příslib, který jí kdy dal. Jejich pouto nepřeruší první lásky k ženám, válka, ani dlouhé odloučení. A Roman se postupně stává Romainem Garym, mužem, jehož knihy se zařadí mezi mistrovská díla francouzské literatury. (Film Europe)

(více)

Videa (7)

Trailer 2

Recenze (18)

Kamas 

všechny recenze uživatele

Spisovatele Romaina Garyho mi už před lety doporučil můj francouzský kamarád, jehož knihy se těší ve Francii velké oblibě a úctě. Předlohu jsem nečetla, ale o to víc jsem ráda, že jsem shlédla tento autobiografický film, plný laskavého humoru i dojímavých scén, vyprávěný formou pomalu se linoucích vzpomínek na dětství a život spisovatele v období 20-tých až 40-tých let, s nostalgickou a poetickou kamerou. Role ctižádostivé a houževnaté matky se bravurně chopila Charlotte Gainsbourg a myslím, že by to byla noční můra všech teenagerů na světě :), jelikož její výchovné metody a až fanatická oddanost byly někdy hodně přes čáru, zároveň málokterá matka asi zažije tak silné pouto, úctu a neutuchající lásku svého syna, tak jak jí popsal Gary a skvěle vyjádřil Pierre Niney (Yves Saint Laurent) i jeho mladší kolega. Pokud bych měla filmu něco malého vytknout, byla by to asi delší stopáž a zkratkovitý konec, kterému by buď slušelo dostat více prostoru nebo bych ho stáhla úplně. I přesto ve mně film zanechal milý, hřejivý a laskavý pocit a myšlenkami se k němu stále vracím.. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Pre mňa doteraz neznáma osobnosť, menej známy film, ale za to nie je nepútavý. Zbytočné boli len sexuálne explicitnejšie scény, asi ich dávajú do filmu povinne, aby sa človek vydržal dívať. Najmä ak má film dve hodiny. Zaujímavosťou na Romainovi Garym je to, že mu jeho druhú ženu Jean Sebergovú pichal Clint Eastwood, na čo ho Romain vyzval na súboj. Eastwood pochopiteľne odmietol. Zaujímavé z jeho kariéry je tie to, že ako jediný v histórii vyhral Goncourtovu cenu, najvýznamnejšiu literárnu cenu vo francúzskej literatúre, ktorú sa dá vyhrať v živote len raz. Aby sa vyhol pravidlu, že jeden autor môže byť ocenený iba raz za život, Gary prijal pseudonym Émile Ajar. To všetko dokázal aj vďaka ctižiadosti svojej matky, ktorej vplyv je tu silne ukázaný. Napriek tomu ukončil ako dôchodca život samovraždou. ()

Reklama

mira.l 

všechny recenze uživatele

O Romanu Kacewovi či Garym jsem asi jaktěživ neslyšel. Jeho životní příběh je řekněme celkem zajímavý, dal jsem si jeho životopis ve dvou hodinách a víckrát ho vidět nepotřebuju. Je pravda, že Charlotte Gainsbourg tady v roli jeho poněkud svérázné matky, která chtěla mít ze syna patrně ředitele zeměkoule, předvedla další ze svých skvělých výkonů, ale jednou mi to opravdu stačilo. Roman byl vychováván pod vlivem své matky taky v ne zcela běžných hranicích, a "...tak jsem nezabil Hitlera." ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

konečně po dlouhé době vidím Gainsbourg v roli které ji sedla.Znám ji jen z filmů ze sex drasťáren.Tady excelovala.Od začátku do konce mě film uchvátil výkony herců a hlavně scénářem.Skvělá režie a kamera.A kvituji že byly titulky.Hlas francouzského vypravěče by těžko někdo od nás nadaboval.A chlapci v roli Romana od útlého dětství až do dospelosti byli výjimeční..Po dlouhé době musím k filmu přidělit jen superlativy. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Příslib úsvitu Romaina Garyho je přepisem stejnojmenné autobiografie nositele Goncourtovy ceny. Charlotte Gainsbourg se tu nádherně přehrála do role milující matky, která ač bez prostředků vychovává svého syna jen pro ty nejlepší zítřky. Krásné jsou kapitoly z předválečného Polska, zasazení Paula Poireta do děje, Ivan Mozžuchin posloužil pro změnu jako mužský vzor a i když náš hrdina byl žid, prožil válku bez všech klišé, kterých by se mohl obávat divák znalý dobového kontextu. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • Celosvětová premiéra proběhla 14. října 2017 na Mezinárodním filmovém festivalu v Busanu v Jižní Koreji. (ČSFD)
  • Při přípravě postavy Niny přiznala herečka Charlotte Gainsbourg, že se inspirovala svojí babičkou, která byla ruské národnosti. (aporve)

Reklama

Reklama