Roger a já

Dokumentární / Komedie

USA, 1989, 91 min

Michael Moore

Michael Moore

Už tady to Mooreovi "šlo" - tomuto filmu ale ještě chyběl jednoznačný zloduch --- GM prostě jen udělala to, co v kapitalismu firmy dělají, Flint na to prostě doplatil a těžko s tím něco dělat nebo svalovat všechnu vinu na nějakého ředitele, který o takových důsledcích ani nepřemýšlí. Přesto je Roger a já zajímavým (spíše smutným než rýpavým) publicistickým počinem a předznamenal kurz svých dalších a vydařenějších následovníků. 7/10(10.8.2007)

::::::::::::::::::::::::::::: Další bomba od Michaela ! Já ty jeho dokumenty žeru ! Opravdu skvělé zpracování. Vždycky mě dokážou upoutat tak, že si sednu na prdel před TV a od začátku do konce ani nemrknu. Po skončení se vždy těžko vzpamatovávám ze svých pocitů. Je v nich vtip, ironie, sarkasmus, smutek, laskavost, pochopení, vztek aj. ............ :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::(2.5.2009)

Makáte (třeba i desítky let) v jednom podniku, kde vás celou tu dobu přesvědčují a mažou med kolem huby o tom, jak jste všichni na jedné lodi, jak by jste se všichni měli snažit o blaho celého podniku a něco mu i obětovat. Pak ale přijde krize (ale ani nemusí, stačí, že se majitelé podniku prostě jen rozhodnou přesunout výrobu jinam, tak jako v tomto případě) a vás jako prvního, za tichého souhlasu odborů, bez záchranného člunu nebo kruhu, hodí přes palubu a odplují s celou tou lodí. A vám nezbude, než se plácat ve vodě. Možná budete mít štěstí a kapitáni lodi si vás z falešného a pokryteckého soucitu najmou jako živé sochy na svůj snobský velkoburžoazní večírek (to už jsem fakt nahlas sprostě nadával). A nebo se zhnuseni okolními kecy, že si za to můžete sami, protože jste leniví a nechce se vám pracovat, snažíte přežít a sehnat pár babek, jak se dá a začnete něco dělat (jak vám pořád dokola cpe okolní společnost, média, politici, velkopodnikatelé, včetně celebrit, které do vašeho města pozvou ti, co vás poslali k vodě, aby vás pobavily) a začnete na svém dvorku např. chovat králíky na maso nebo jako domácí mazlíčky. To pak k vám ale vtrhnou úřady s tím, že musíte vybudovat hygienciké zázemí – zvláštní místnost s omyvatelnou pdolahou a stěnami. No kurva, ale kde by jste na to tak asi vzali prachy, když se je tak tak držíte, aby jste včas zaplatili nájem a nevystěhovali vás, jako za jeden jediný den vašich 24 sousedů, to už je nezajímá!? Nesnáším podobný filmy a dokumenty, protože mě neuvěřitelně nasíraj. Už několikrát jsem si říkal, že se na ně prostě nemám koukat, ale asi mi to nedá. První Moorův celovečerní dokument a podle mě i nejpovedenější. Moore možná občas se získanými informacemi dost manipuluje, snaží se hrát na city a často zapomene být nestranný (ono to ale někdy fakt nejde, točit podobný dokument já, minimálně třem lidem bych tam dal vzteky hned přes hubu), má však cit a schopnost využít humorné scénky (např. když zástupce šerifa vystěhovává rodinu z domu: „Soud vydal rozkaz vystěhovat dům!“ „Hned teď?“ „Ano“ „No, aspoň něco dělá.“) a dobře dohromady sestříhat různé momenty. Tady váš čeká trochu dojetí, trochu vzteku, trochu pokrytectví a naprosté úchylnosti (večírek a možnost za 100 dolarů strávit noc v cele při příležitosti otevření nové věznice). Kapitalismus=kanibalismus. Žerte bohaté!(13.4.2009)

Roger and Me má už v sobě všechny patřičné přísady, které musí mít každý Moorův film. Dokumentární zaujatost, místy vyhrocená v patos a více subjektivní než objektivní soudy. Tak vypadá začátek Moorovy tvorby. Na vrchol si bude muset počkat až do Bowling for Columbine, který považuji za jeho nejlepší film. Roger and Me působí zmateně, nevyváženě a očas i nudně. přesto jde o dobrý střed. Tři hvězdy zasloužené.(28.4.2008)

Film ne tak zcela dokumentární a již ne příliš aktuální, na druhou stranu stále velice zábavný. Řekl bych, že vzhledem k tématu až neslušně zábavný. 30 000 lidí přišlo o práci a Michael Moore o tom natočil vtipný film. Jeho přesvědčovací prostředky mají sice blízko k praktikám nacisticko-komunistickým, ale liší se od nich velkou dávkou ironie. Hra na city divákovy sice místy hraničí s nevkusem (kuchání králíka) a jde znát, že Moore ještě nebyl natolik schopným „argumentátorem“ (doufám, že mi češtináři odpustí:), nicméně komedie je to i po letech výborná. 75%(19.9.2006)