Oasis: Supersonic

(festivalový název)

Supersonic byl první singl manchesterské britpopové skupiny Oasis, která během 90. let patřila mezi nejúspěšnější kapely na světě. Pár kluků v čele s bratry Gallaghery vyprodávalo statisícové stadiony, jejich písně vládly hitparádám a mnoha fanouškům změnily život. Dokument Mata Whitecrosse představuje skrze desítky unikátních rozhovorů i videozáznamů fenomén Oasis v období jejich největší slávy. (Febiofest)

Hanys_

Asi vše, co potřebujete vědět o začátcích možná nejzásadnější kapely 90. let. Vznik Oasis, první dvě alba, první mamutí koncerty, šílenosti Liama. Je tady všechno. Pár výhrad bych ale i tak měl. Vlastně je vypsal už Ramirez85 (pouze audio komentáře všech zúčastněných a fakt, že se to vyhýbá konci kapely a vlastně všemu po 96.) Ale s.al to pes. Jako dokument fakt parádní. ()

kobe6

Nikdy jsem nebyl fanda Gallagherů jako lidí, ale jejich muziku uznávám...Noel je géniální skladatel a to mu nikdo neupře. Dokument provází kapelu během nejslavnějších 2-3 let...možná díky bohu. Pro fandy i nefandy věřím, že přínosný kousek ()

Ivua

Nehodnotím len obsahovú stránku samotného dokumentu, ale aj jeho nádych autentickej 90s nostalgie a najmä to, čo pre mňa Oasis ako nesmrteľný rockový favorit vlastne znamená. Najväčšia dokonalosť s chuťou sarkazmu (ktorého má Liam v očiach skutočne požehnane) akú tento žáner a milované 90-te ro(c)ky vôbec mohli splodiť. Bolo super pod opojením z hypnotických začiatočných tónov ikonickej Wonderwall nazrieť do spoločných hudobných začiatkov Gallagherovcov a prejsť si to s nimi celé odznovu. :)) ()

NightPorter

Huuuuuuuuh. Ano, sice je pro me Oasis spolu s Cobainem nejvetsi srdcovka, tak asi nebudu objektivni, ale je to dokonalost!! A dokonce jsem se dovedel i par novejch veci, treba pozadi Talk tonight, potvrdil si par veci, treba to, ze Liam vzdycky byl daleko vic zabavnej a srdce kapely, kdezto Noel to od urcity chvile zacal videt jako praci a penize a sel pres mrtvoly a dokonce ho prestaly bavit i braskovo dokonaly roknrolovy excesy, kvuli kterejm tu kapelu Liam precijen mel :-) Jen skoda, ze to konci uz Knebworthem, daleko zajimavejsi a jeste vetsi prdel mohlo byt obdobi Be here now, kde se kluci dohodnou, ze daj do bazenu rollsroyce, aby to lip vypadalo, ze kazda pisnicka musi mit aspon 11 minut a 30 kytar pres sebe, ze bude fajn, kdyz bude kytary nahravat Johnny Depp a budou pri tom koukat na Kate Moss, a tak... dale Dont believe the truth a pak posledni deska, ale chapu, asi by ten konec byl moc horkej a smutnej, takhle to koncilo aspon s nadeji, precijen z brachu bylo citit, ze jsou proste brachove a to se neztrati, a treba se nakonec usmirej. Nejlepsi momenty - Liamovo vystupy v zakulisi pred konciky a jeden vystup na stage s tamburinou a lajnama koksu na reprakach :-D ()

giaruj

Kedysi som bol mad for it. Oasis, chápete. Ale tento ich dokument ma nejak nechytil, nejak to vyprchalo. Noelove veci uznávam, ale ako celok... Tri bodky ako tri hviezdičky, že ako od bývaleho maxifandu. ()

Tamdydam

Po hudební stránce jsou pro mě Oasis prostě jen jednou z mnoha kapel, od které mám rád několik jejich písniček a dejme tomu jedno celé album. Ale tenhle jejich čistokrevný old school rock´n´rollový příběh se vším všudy, co k tomu patří, naprosto žeru. Stejně jako jejich bezstarostné frackovité charisma. Bavil jsem se, dovzdělal jsem se. ()

marabart

Vynikající. na to jsem čekal. Autoři přesně využili výhody, kterou měli oproti Ronu Howardovi a jeho dokumentu o The Beatles - tedy amatérské záběry z doby, kdy bratry Gallaghery ještě nikdo neznal. Mad For It! ()

oasismanik

Dnes by som si už asi nick "oasismanik" nedal, ale pred mnohými rokmi to bola skrátka moja kapela Numero uno. Nedá sa povedať, že som na nich vyrastal, objavil som ich až neskôr, ale aj tak považujem ich hudbu za nesmrtelnu. O Liamovi a Noelovi sa už napísalo a povedalo asi všetko, ja ich vnímam obidvoch ako veľmi svojských, večne sfetovaných kreténov, ale...ako to už býva, zároveň géniov. Live forever! ()

missko

Oasis je jednou s největších a nejúspěšnějších kapel své doby která srala na všechny a na všechno. To je jeden s důvodů proč mám tuhle kapelu nejraději. Tahle pětice bláznů s Manchesteru upoutala mou pozornost pochopitelně skladbou Wonderwall.Dále přicházely další a další skladby na kterých jsem začal fakt ujíždět a najednou jsem narazil na tenhle dokument. Dokument na který jsem si doslova vybudoval závislost. Tenhle dokumentární snímek který doslova nemá obdoby překonal doslova všechna má očekávání. Sledovat samotné zakládaní kapely, jejich vrchol jak dobývaly příčky hitparád, sledovat kontroversní životy samotných členů kapely jejich drogové eskapády a samotné hádky mezi samotnýma bratrama Gallagherovýma které nakonec vyústilo samotný zánik kapely mi doslova vyrazilo dech. Ale co s toho když jejich hudba je prostě geniální. Chápu že spoustu lidí nemá Oasis ráda kvůli arogantním vystupováním jejich členů, Ale jak ve filmu řekl hlavní protagonista a zpěvák kapely. Liam "byly jsme  parta těch největších zmrdů na světě" Mě je to úplně jedno já tyhle blázny z Manchesteru prostě žeru.Ale ještě víc žeru jejich hudbu. ()

bonovox

Oasis sú moji miláššikovia z 90-tych rokov, boli to práve bratia Gallagherovci, ktorý ma priviedli k rozumu, aby som začal počúvať kvalitnú rockovú hudbu. Tento dokument výstižne mapuje naj obdobie kapely, kedy boli jednoznačne najväčšou skupinou svojej doby. Je to len vlastne potvrdenie toho, že nebyť megalomanského ega oboch bratov, mohli Oasis doteraz diktovať trendy a byť na vrchole slávy. Ja len ľutujem, že som ich nezažil live, preto verím, že raz sa vrátia v pôvodnej zostave na koncertné pódia a pôjdem si nostalgicky vychutnať tie krásne pocity, ktoré som zažíval a aj zažívam pri opakovanom počúvaní nesmrteľných hitov... Oasis Live Forever! Mimochodom, dokument je kvalitne spracovaný aj po formálnej stránke, takže si ho vie vychutnať aj nezainteresovaný fanda hudby. Za mňa nemôžem dať menej ako 5 hviezd. ()

zissou

Technicky precizně udělaný dokument, který dost hraje na nostalgickou notu, což u mě dobře zafungovalo. Na objektivitu si to nehraje, spíš se dozvíme, jak si to pamatují zůčastnění, což je ok. Co mi ale vadilo je to zakončení koncertem v Knebworthu v '96, protože by mě dost zajímaly (takhle krásně podrobně a upřímně popsané) i následující fáze/alba kapely vč. neslavného finále.. Prostě udělat ještě druhý díl Oasis: Falling Down ;) ()

Richie4422

Pre mňa ako fanúšika Oasis mal tento dokument značný význam a počuť bývalých členov kapely, ľudí okolo kapely a rodiny rozprávať o tom, čo to celé bolo a čo to vlastne znamenalo, bolo neskutočné. Veľmi zábavný dokument plný nostalgie, ktorý sa dotýka aj niektorých ťažších tém. Myslím,že aj pre ľudí, ktorí majú Oasis v paží a aj pre tých, ktorí ich neznášali,môže mať film význam. ()

patmull

Já to překládal, takže to znám nazpaměť, ale podíval bych se klidně znovu ještě stokrát. Za mě jen jedno slovo: BIBLICAL!!! ()

slamic5

Jako čerstvý fanoušek asi nehodnotím objektivně,ale... Kapelu jsem neznal vubec, tak jsem rád za její přiblížení, a jestli aspon trochu tento dokumetn přblížil jejich život, tak se stávám ještě větším fanouškem. Mrdat na vše. čus ()

She_Screams

Tihle dva inteligentní arogantní fakani, co vyrůstali převážně sami s matkou a třetím bratrem, byli překvapivě upřímní! Při cestě na vrchol rock'n'rollu se ozve ego, můžete si koupit neomezené množství drog a ničit nebo posílat do prdele co a koho se vám zamane, včetně kapely. Zašli kam mohli, PROTOŽE mohli a tady to na sebe s klidem práskli. No, pokorné a výchovné to není! Nicméně jde o partu lidí, které se povedlo něco mimořádného a já znám Morning Glory nazpaměť dodnes. Empatie alba je jako vážně nějaká nepopsatelná chemie.. ()

terez.coufal

Povahy bratrů Gallagherů jsou složité. Jejich vystupování, výroky a chování bohužel často zastiňují jejich hudbu. Tento dokument ale ukázal v čem byla jejich velikost a jedinečnost. Originální zpracování formou deníčku vám zajistí, že se nebudete nudit, přestože je film 2 hodiny dlouhý. Supersonic je nejen povinností pro každého fanouška Oasis, ale hlavně pro ty, kteří je odsuzovali na základě bulvárních článků, aniž by se tyto legendy z anglického Manchesteru snažili víc poznat. ()

SalvorHardin

Posledna skutocna rocknrollova kapela. Ako povedal Kirk Hammett z Metallica: "Nejde o to, ci Oasis boli alebo neboli  najvacia kapela na svete, ide o to, ze oni si to naozaj mysleli a mali ten postoj. A ako rocknrollovi fanusik to na nich musite ocenit." Oasis gonna live forever. Ale suhlasim, ze Oasis bez Boneheada nieco zo svojho mojo stratila. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)