Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

Agatha 

všechny recenze uživatele

Co jiného se dá očekávat, když se v Africe sejdou dva vynikající herci a zručný režisér? Samosebou úchvatný a nadčasový film, po 70 letech od svého vzniku stále fascinující, při jeho sledování jsem přestal myslet na vše ostatní, jen jsem si vychutnával skvělé herecké výkony, trefné dialogy, kameru, skutečnou i studiovou Afriku a v neposlední řadě i dabing (z roku 1980) Vladimíra Brabce a Jaroslavy Adamové (její neustálé "...pane Allnutte..." je přímo senzační)! Zlaté "staré" filmy, ještě že je máme! Tohle by už dnes nikdo nesvedl, ani z poloviny tak dobře... ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Romantika v netradičním dobrodružném prostředí, která se skrze sladká slova a předvídatelný vývoj vztahu ústřední sympatické dvojice dokope až k velmi působivé, tragikomické kritice celosvětového válečného konfliktu. Přímočarý příběh o lásce, odhodlání a jednom velkém výbušném plánu, který se sice nestal průkopníkem ani v žánru romantickém, ani v tom protiválečném, ale stvořil si svůj vlastní neodolatelný a roztomile jednoduchý filmový svět plný překvapení a zdravých lidských emocí... 80% ()

Reklama

Blofeld 

všechny recenze uživatele

Coby velkému fandovi Katharine Hepburn mi film, v němž téměř nesleze z obrazovky, přiváděl velice příjemné pocity (a Oscara by si zasloužila stejně jako Bogie. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na Bogarta (přece jen v Casablance vypadal poněkud jinak), pak se naštěstí oholil a já si mohl jen bezvadně užívat. Velkou výhodou filmu je, že příběh povětšinou nelze předem odhadnout a scénář (nemůžu soudit podle knihy, nečetl jsem a po tomhle zážitku si ji snad i seženu) obsahuje jak dobrodružství, tak humor. A nepřijde mi, že by na filmu byl nějak zvlášť znát jeho věk. Třeba sjezdy peřejí byly skvělý vizuální zážitek. Vřele doporučuju! "Can you make a torpedo, Mr.Allnut?"_____Robert Morley vypráví o tom, jak se Katharine Hepburn líčila: "Sedával jsem ve svém křesle a líčil se. Pak, tři minuty předtím, než si ji žádali na place, přišla Kate. Vzala ze stolku tužku, udělala si na obličej čárku tak, aby se nijak nezměnila, a prohlásila:'Tak, a jsem nalíčená..'!____________ Sehnal jsem si knihu, komu se líbil film, určitě to udělejte taky. Skvělé čtení! ()

Faye 

všechny recenze uživatele

Tenhle film miluju. Zdánlivě nesourodá dvojice, která se ocitnula uprostřed války a Afriky na kocábce se vzletným jménem African Queen „ Máme hromady jídla, 2000 cigaret, dva soudky ginu. Můžeme tu zůstat měsíce, jestli budeme chtít. Veškeré pohodlí domova včetně tekoucí vody.“ Pro mě je, ale Africká královna nezapomenutelná především díky roli Katharine Hepburn. „ Nikdy jsem nepomyslela, že by pouhá fyzická zkušenost mohla být tak stimulující! Zažila jsem takové vzrušení dříve jen několikrát, v kázáních mého bratra“. V každém případě jsem ráda, že někoho napadlo tuhle konverzační nádheru vydat na DVD. Tak snad abychom si dali čaj o páté pane Allnute nebo vlastně drahý. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Kolega sud to krásně vystihl, přečkáte-li poněkud rozpačitě se vyvíjející začátek, dočkáte se. Vyzvihl bych, sice poněkud technicky neladící, přesto moc pěkně natočené pasáže, kdy loď "jako když" kolem zvířat proplouvá. Těžko uvěřit, že Katharine bylo v době natáčení slabých čtyřiačtyřicet, působí strašně staře. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Loď, která byla použitá pro natáčení, byla postavena v roce 1912 v Anglii a sloužila Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)
  • Humphrey Bogart (Charlie Allnutt) trval na použití umělých pijavic. John Huston to odmítl a přivedl do londýnského studia chovatele pijavic s nádrží plnou živých pijavic. Bogartovi se z nich dělalo nevolno a byl velmi vynervovaný, což byly právě emoce, které od něj Huston potřeboval. Nakonec byly na herce nasazeny umělé pijavice a na chovatelově hrudi byl natočen blízký záběr skutečné pijavice. (HellFire)

Reklama

Reklama