Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 1

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (247)

lamps 

všechny recenze uživatele

Romantika v netradičním dobrodružném prostředí, která se skrze sladká slova a předvídatelný vývoj vztahu ústřední sympatické dvojice dokope až k velmi působivé, tragikomické kritice celosvětového válečného konfliktu. Přímočarý příběh o lásce, odhodlání a jednom velkém výbušném plánu, který se sice nestal průkopníkem ani v žánru romantickém, ani v tom protiválečném, ale stvořil si svůj vlastní neodolatelný a roztomile jednoduchý filmový svět plný překvapení a zdravých lidských emocí... 80% ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Dobrodružná klasika s příchutí exotiky. O kvalitě obsazení netřeba pochybovat, zato scénář je na tom prachbídně. Což mě mrzí, jelikož John Huston je jedním z mých vůbec nejoblíbenějších filmařů a Bogart... Bogart je kapitola sama pro sebe. Za celý film se naprosto nic nestane a Africká královna tak pluje odnikud nikam. Nebýt výtečné chemie mezi ústřední dvojicí, tak nevím čím by tento snímek zaujal. A i to kouzlo mezi Bogartem a Hepburnovou je přítomno pouze v originálním znění, jelikož uječený tuzemský dabing je v případě tohoto filmu zcela k nesnesení. Za tři * je to v rámci společné tvorby Hustona a Bogarta, jinak s ohledem na ostatní filmovou tvorbu jasné čtyři hvězdy. ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Poprvé jsem nedokázala vydýchat zarostlého Humpreyho Bogarta a touhle korunovanou hlavou byla silně zklamána. Podruhé, zjevně s lepší kapacitou plic, jsem přišla na chuť rumové odyssee se staropanenskou Katharine Hepburn, jejíž vnitřní jiskra je od počátku patrná, a když se díky peřejím a lihu rozhoří naplno, stává se pošťuchování dvou protinožců potěchou pro oční i brániční svaly. Nicméně k tomu, abych Hustonův vyspělý režijní kousek nejen docenila, ale i zamilovala, to nepostřehnutelné "cosi" chybí. Či přebývá. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

African Queen je bohužel z dnešního pohledu filmem, který zub času ohlodal až na kost. Nicméně mám takový pocit, že ani tehdy se nejednalo o žádný průlom v romantickém či protiválečném žánru. Překypuje naivitou a u scén se samotnou lodí je až moc poznat, že nám tvůrci pouštěli po řece zchátralý model lodičky pro děti. Skvělá Katharine Hepburn a za mě slabší Humbhrey, který se ve scéně, kdy imituje hrochy až nebezpečně příbližil k "babovřeskoidní" trapnosti. Zestárlý snímek, v jehož případě nelze mluvit o nějaké nadčasovosti. 45% ()

ripo 

všechny recenze uživatele

Úžasný príbeh (miestami naivnučký) podčiarknutý bravúrnymi hereckými výkonmi Humphrey Bogarta a Katie Hepburn ... Kto by chcel študovať len postavu Rosie, tak okrem perfektného sa vžitia do postavy sa u pani Hepburnovej sa dá ukázať, koľko tvárí môže mať žena ... Pokorná a rozhorčená za organom v kostole, starostlivá v opatrovaní, smutná pri bolestbej strate milovaného blízkeho, ale na druhej strane aj panovačná takmer 5 minút po nalodení, ale i milá a láskavá pri nesmelom vyjadrení citov .... Také sú ženy !!! ... ... ... Film „Africká královna", natočený v anglické produkcí podle populární novely anglického autora C. S. Forestera, patří svým námětem mezi díla dobrodružného žánru, která sledují především účel pobavit, aniž si kladou nějaké vyšší nároky. Na rozdíl od běžných produktů tohoto typu zaujme tento film vkusem i mírou, které jen zřídka překročí přijatelnou hranici. Přispívá k tomu především režie jednoho z nejlepších amerických režisérů Johna Hustona, který opustil Hollywood a natáčí v současné době v Evropě, kde nachází příznivější podmínky pro svou práci. Film „Africká královna" byl natáčen z velké části v Africe a jeho realisace vyžadovala značné námahy i řemeslné vyspělosti. Pozoruhodné jsou především trikové snímky. Dobrou úroveň má kamera, která poměrně zdařile potlačuje nedostatky barevného systému Technicolor. Filmový přehled 21/1954 ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Na MFF v Berlíně proti filmu protestovali zástupci německých distributorů kvůli jeho "protiněmeckým tendencím". (M.B)
  • Loď, která byla použitá pro natáčení, byla postavena v roce 1912 v Anglii a sloužila Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)

Reklama

Reklama