Sex noci svatojánské

• Česko Sexuální komedie noci svatojánské (více)

Na osamělé farmě mají strávit společný víkend tři páry: excentrický vynálezce Andrew Hobbs s manželkou Adrian, jeho přítel doktor Maxwell Jordan s milenkou a ošetřovatelkou Dulcy a renomovaný stárnoucí filozof Dr. Leopold Sturgis se snoubenkou Ariel. Každý z nich má o odpočinku v následujícíh hodinách odlišné představy. Po prvním společném setkání se jejich plány pozvolna mění. Najednou začíná hra, která vypráví o nejistých partnerských vztazích, o lásce, sexu, vášni a nevěře... Film scenáristy a režiséra Woodyho Allena se vyznačuje výraznou lehkostí a hravostí, nezapírá přitom inspiraci jak slavnou hrou Sen noci svatojánské Williama Shakespearovou, Úsměvy letní noci švédského tvůrce Ingmara Bergmana, tak slavnými impresionistickými obrazy Výlet do přírody či Snídaně v trávě. Pozadí křehkého příběhu vytváří barvami a životem překypující krajina, v níž se občas "objeví" mytologické a magické prvky (kouzelná světelná koule). Na okouzlující atmosféře přelomu století se nemalou měrou podílí romantická hudba skladatelů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Roberta Schumanna. (oficiální text distributora)

Piškotka

Velmi citlivé a jako ze života. Mezilidský propletenec plný lásky, vášně a nejistoty. Účastníci se na tak velkém prostoru vyřádili. Mimochodem scenérie k tomu přímo vybízely. Výroky a dialogy byly velmi vtipné, místy odlehčovaly momentální vážnost situace. Nejlepší ze všech byl Woody, je roztomilý a svůj. Jeho vynálezy jsou snad snem každého z nás. Alespoň já ve svých snech často létám. ()

GodComplex

Nezvykle prijemny Woody, zejmena diky moc pekne prirode, zaberum na les, potucky, zviratka v zaru letniho dne, ktere vystrida tajemna noc osvetlena mesicem v uplnku s houkajici sovou a spiritualnimi svetluskami zemrelych dusi. Krome toho je to ale bohuzel stale ten nudny vztahovy Woody, tentokrat ale nastesti ne tak otravny jak je u nej zvykem. "It's nothing serious - just an arrow in his heart." 4/10 ()

MJMilan

Woody Allen má sice specifický styl humoru, který mám rád, ale asi jen někdy, nebo spíše se mi zdá, že to s tou humornou frekvencí moc nepřehání. Zatím nejlepší komedie byla "Vše co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat". Od té doby jsem viděl několik komedií s ním, ale bohužel... I tak ale nehodlám na Woodyho zanevřít ;-) ()

Dreadd

Tentokrát jsem se tolik nesmál, ale příjemný pocit, který jsem měl vždy po skončení některého z Woodyho kousků, ten přetrval. Opět vypustil několik vztahových mouder, pod které byste se nejradši podepsali, ale kromě vztahových problémů se tentokrát pustil i do konfrontace materialisty s metafyzičnem, které dokázal velmi dobře zapracovat, přesto některé dialogy působily jako kdyby jim nevěnoval tolik pozornosti jako jindy. Velmi odlehčený příběh o šestici naprosto povahově rozdílných lidí tedy možná nepatří k tomu nejlepšímu z Allenovy filmografie, ale existuje spousta tvůrců, pro které by to nebylo zaváhání, ale životní dílo a rozhodně ne scénáristická práce na dva týdny. A pokud se podřídíte Woodyho záměru o odpočinkový film, nemůžete cítit během závěrečných titulků zklamání. ()

Aluska88

Další z Allenovských kolotočů lidských vztahů. Opět zcela otevřené a doslova orgasmické konverzace o vztazích a sexu. Na toto téma považuji ve světě filmu Woodyho za jednoho z nejlepších. Dokáže vytvořit úžasný scénář a opravdové dialogy, které jsou vždy inteligentní, poučné a zároveň vtipné, aniž by sklouzly k hranici vulgarismů či trapnosti. Což se ve spoustě filmů s tématikou sexu dost často vyskytuje, a to právě také blízko této hranice. Takže pro mě opět další z jeho výborných kousků. A pokud Woody Allen, tak jedině s dabingem Jiřího Prágra. Skvěle k němu pasuje a jeho hlas je v dialozích doslova úchvatný. Snad jedinou výtku mám k závěrečným částem filmu, které už začaly být až příliš překonverzované, až moc "ukecané". Woody mi se svým "vzdušným" přístrojem připomněl Tleskačovo létající kolo:) "Před večeří vždycky párkrát zakroužím nad jezerem, zlepší mi to chuť k jídlu", "Já pro lásku neumírám, nejsem básník, pracuju na Wall Street", "Tys ji políbil? - "Kýchnul jsem na ni", "Jenom opilý infantilní idiot se střílí z lásky, ne internista." ()

• Jde o první film pro Orion Pictures, jehož vlastníci dříve vedli United Artists a produkovali předešlé filmy Woody Allena. První filmem měl však být Zelig (1983), ale ten se zpozdil kvůli technickým problémům. Proto se Allen nabídl, že napíše rychle "sex komedii". (don corleone)
  • První film Woodyho Allena, ve kterém se objevila Mia Farrow. (don corleone)
  • Scénář napsal Woody Allen za dva týdny. (don corleone)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN