poster

Hry prachu

Dokumentární

Česko, 2001, 100 min

Režie:

Martin Mareček

Scénář:

Martin Mareček

Kamera:

Jiří Málek

Producenti:

Vratislav Šlajer

Střih:

Petr Mrkous
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (13)

 • Radko
  **

  V úvode režisér s potuteľným úsmevom vraví, že vlastne ani nevie, čo bude nakrúcať. A presne tak to aj dopadlo. Chaoticky. A pre ľudí, čo nemajú ani ánung (poňatie) o tom, čo sa v Prahe počas zasadania MMF a SB v septembri 2000 vlastne dialo, v zásade neveľmi zrozumiteľné. Iste, nejaké instantné posolstvá to obsahuje. Zároveň je tam kopec náhodného balastu. V štýle: Aha koho sme stretli, toho sme vyspovedali. A tak tu defiluje skrachovaný výrobca spacákov, ktorému šikmookí zobrali kšeft, náhodní okoloidúci, vševedko z komerčnej televízie Prima, fotograf z denníka, hosteska, holý aktivista, iná aktivistka, policajní funkcionári, zamestnanci Svetovej banky. Atď. Pre aktivistov a znalých veci zrejme prospešné dielo. Na druhej strane, prečo by malo byť velebené niečo, čo filmársky príliš neobstojí a slúži len k presviedčaniu už presvedčených?(1.2.2016)

 • castor
  ***

  I dnes poměrně zajímavá vzpomínka. A to nejen díky samotnému tématu, ale i autentičnosti a bezprostřednosti studentů FAMU. Nechybí však bohužel místy i pasivní přístup, klouzání po povrchu a přehlcení informacemi. Létáme tak od jednoho k druhému, nikde nás to silněji nezasáhne, a tak co s odstupem času asi nejvíc zaujme, je minipohled do zákulisí tehdejší tuzemské žurnalistiky.(6.7.2013)

 • Ruut
  ***

  Souhlasím s názorém že tento dokument je příliš povrchní a pramálo prostoru v něm mají skutečně důležité události a lidé. Leč nemělo by se zapomínat že autor byl v době vzniku bezvýznamný student FAMU a nemohl mít k určitým věcem přístup. Ale to jej neomlouvá k dávání prostoru zbytečným postavám, např. hloupé hostesky, ukecaná hosteska, hloupá prodavačka, nějaký otrapa z ulice. Naopak prodavač spacáků úlisný určitě nebyl a do filmu patří, stejně jako zajímavé reakce nejmenovaného reportéra TV Prima a fotografa Blesku. Marečkovy se povedlo zachytit i několik dalších zajímavých momentů. Stále je to lepší pokoukání než většina současné české vysokorozpočtové tvorby.(27.6.2006)

 • dzej dzej
  ***

  Samotní tvůrci se na začátku filmu přiznávají, že "jsou součástí situace", že nemají předem daný scénář, že budou improvizovat. Výsledkem jejich snažení je kolážovitá kronika monologů, rozhovorů a několika málo autentických záběrů " z místa činu". Nejvetším problémem Her prachu(ů) je jejich povrchnost - celé zasedání MMF je prezentováno stále stejně jako střed bohatých a chudých, vládnoucích a rebelujících, starých a mladých, spořádaných a asociálních atd. Představitelé obou táborů znovu a znovu omílají své argumenty, jjeich výstupy se nakonec stanou stejně vágními. Hry prachu postrádají jakýkoliv pokus o hlubší analýzu, oproštěný od lpění na předem definovaných zásadách. Nedostatek hloubky mohl dokument nahradit alespoň velkou mírou autentičnosti. To se bohužel také nestalo - záběrů ze zasedání či z pouličních bouří nabízí dokument velmi málo, daleko více času zabírají výstupy okrajových postav. Nakonec v paměti nejvíce utkví úlisný prodavač spacáků na Strahovském stadionu - už tento fakt vystihuje vše.(14.3.2006)

 • HenryS.
  *****

  Hry mi připadají mnohem komplexnější a s odstupem času bohatěji interpretovatelnější než leckterý Vachek. Velké panoptikum celého našeho způsobu přemýšlení (chvíli jsem fakt myslel že jsou sedmdesátá léta!), které bude zrát jak víno; vždyť už teď po jedenácti letech mi portrétovaná událost přijde jako něco prehistorického a tenhle film má šanci stát se generačním Woodstockem mezi dokumenty. Nechápu povzdechy jako "tenhle prodavač tam patřil, ale tenhle ne". A nejkrásnější prasátko je určitě Stejskal se svým těžce normalizačním slovníkem a mozkem(?). Každopádně velký doporučení. Na www.dafilms.com za niklák ke streamu. A neklidní levicoví...magoři (co neuznávají peníze) můžou zkusit uložto.(17.4.2012)

 • sek
  **

  Dokument studentů FAMU o pražském zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 je pasivní, příliš popisný a technicky nepříliš kvalitní.(14.10.2002)

 • Morloth
  ****

  S odstupem deseti let snad ještě tragikomištější než v době svého vzniku. Mareček opět řeší ožehavý problém, opět poměrně emočně. A mně se to opět velmi líbí. Jistě by se daly nalézt chyby. Ale co?(10.10.2010)

 • zette
  ***

  Videt tento dokument v dobe vzniku, dam jeste nizsi hodnoceni. Informaci je v dokumentu jako safranu, zaobira se spise pocity, v lepsim pripade nazory prevazne demonstrantu. Na samotny dokument uz ale padla patina, ktera samotna ma urcite kouzlo, ktere priblizuje deni a atmosferu te doby. Po technicke strance je dokument spatny.(1.8.2013)

 • mcleod
  ****

  Dobrý dokument popisující průběh vyhecovaných až hysterických příprav na válku v ulicích ve spojitosti se zasedáním MMF a SB v Praze a také samotné střety policie s odpůrci. Obrazový materiál je doplněn o rozhodně ne nezajímavé pohledy lidí, o které ve sporu "vůbec nejde". Vše začíná rozhovorem s kravaťákem z filmové agentury, jehož ryze materialistické vidění světa mi naprosto vyrazilo dech. Proti MMF a SB prý protestovali pouze lidé neúspěšní, impotentní a kdovíkým placení. O ideály a ideje zřejmě nešlo. Následují např. pohledy Pražanů, hostesky či podnikatele - výrobce a prodejce spacáků. Rozhovor s tímto člověkem považuji za nejzajímavější pasáž filmu, která komentuje nejen fenomén globalizace, ale také její odpůrce. Do filmu jsou dále zařazeny zajímavé rozhovory s lidmi, o které ve sporu šlo. Tedy s odpůrci, bankéři (mimo jiné i se Sorosem), policisty a představiteli státu (např. úryvky velmi dobrého na všechny strany kritického Havlova projevu). Z celého filmu jsem pak měl silný pocit, že snad nikdo z dotazovaných vlastně nepochopil, o co protestujícím postmaterialistům jde. Všichni jim pouze projektovali názory vycházející z vlastních životních postojů a nikdo nechápal, že někdo může také myslet jinak a usilovat o něco jiného než je majetek, případně povrchní mladický boj proti establishmentu.(4.10.2010)

 • Balet
  **

  Moc a moc neobjektivní...(27.6.2006)

 • fraktal
  *****

  Plne souhlasim s TD & Ruut. Ale diky tomu, ze "neplanovany" film "studentiku" (prinejmensim) snese srovnani s beznym mainstreamem + osobní účast na událostech (Občanské právní hlídky) i zaujeti tematem u mne zpusobuje jistou slepotu vuci kvalite zpracovani...(13.2.2010)

 • piglit
  odpad!

  Mladí, neklidní a levicoví... magoři. 80% demostrujících bude za 15 let zařezávat v nadnárodní společnosti, kvádru a kravatě a to, že během zasedání nebyl nikdo zabit (bohužel - z jejich úhlu pohledu), bylo úspěchem policie a pořádkové služby, demonstranti se snažili jak o život...(27.10.2010)

 • TD
  ****

  Hry prachu se ani nesnaží být objektivní. Tvůrci mají přiznané a pochopitelné sympatie vůči (nenásilně) protestujícím, nicméně politický postoj ve filmu vyjádřen není. Autoři zachycují jednotlivé situace, zdůrazňují to, co je na nich směšné, absurdní, nechtěné, paradoxní. Samozřejmě jde o způsob výběru materiálu, způsob kladení otázek apod., v tom jsou Hry prachu stejně tendenční jako jakýkoli jiný dokument. Přesto myslím, že skutečnost, že někteří čeští organizátoři a novináři mluví jako by pronášeli improvizované projevy, nelze vyčítat autorům. Tyto scény jsou vtipné zejména tím, jak sebevědomě a arogantně dotyčné osoby vystupují. Jistě jsou výroky vytrženy z kontextu rozhovoru- jak by také mohly nebýt? Pokud se představitelé moci a médií projevují jako idioti, je to problém jejich, ne přítomných filmařů. _______________ Podstatnější je, že film nestojí na tom, že se v něm někdo chová jako idiot. Situace jsou nějakým způsobem zajímavé: reportér se vzteká, že ho někdo natáčí, tajný policista dělá tlumočníka mezi skupinou demostrantů a těžkooděnci, Havel pronáší další ze svých všeobsahujících morálních apelů zatímco venku zuří bitva a podobně.________________ Samotní delegáti nijak negativně zobrazeni nejsou (Karlsson je vyloženě sympatický). Nelze navíc od výsledku oddělit kontext, ve kterém film vznikal. Zasedání MMF a SB bylo ostře sledováno všemi významnými médii, z nichž většina se tradičně zaměřila na demonstrace, množství, hluk a dlažební kostky. Mareček a spol. cíleně zvolili osobní přístup, zeměřili se na (někdy zdánlivé) drobnosti, podtrhují směšnost hysterie, která zasedání předcházela i provázela. I na tu dlažební kostku dojde, ale trochu jinak.(13.10.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace