Reklama

Reklama

Cendrillon

  • USA Cinderella (více)
Drama / Krátkometrážní
Francie, 1899, 8 min

Předloha:

Charles Perrault (kniha)

Obsahy(1)

Méliésova verze klasické pohádky o Popelce, založená na četných stop-tricích. Kouzelná víla se zjeví u plačící Popelky; myši v sednici promění v lokaje, starou dýni v kočár a Popelku v princeznu. Na bálu v paláci dívka okouzlí prince, ovšem víla jí o půlnoci před očima všech přítomných promění zpět v umouněnou nešťastnici. Princ se vypraví uprchlou trhanku, po níž v paláci zbyl jen střevíc, hned hledat. Po psychedelické scéně, v níž Popelku obklopují tančící hodiny odbíjející půlnoc, se objevuje princ v její chalupě. Všechny sestry podrobí zkoušce střevíce a nakonec si odvádí Popelku do paláce, před jehož branami tančí davy poddaných. (Renesco)

(více)

Recenze (13)

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Prvá filmová Popoluška sa myslím naozaj vcelku vydarila. Úžasné ako sa im celý príbeh podarilo vtesnať do necelých šiestich minút. Snímku nemožno tiež uprieť nápaditosť a trikovú originalitu, nad ktorou sa v súčastnosti miestami len pousmejete. ()

Reklama

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Pohádka o Popelce v Mélièsově podání nemohla dopadnout jinak, než jako naprosto psychedelický úlet. Co jiného si myslet o kouzelné víle, která mizí ze scény tak, že sjede propadlem v podlaze, nebo o třetí minutě, kdy na nebohou Popelku útočí hodiny oznamující půlnoc?:) To byl překvapivě psychologický moment, který bych u Mélièse někdy v roce 1899 nečekal. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Úvodná premena myší na ľudí je skvostná a v duchu režisérových minútových, absurdne a vtipne vypointovaných filmov. Zvyšok doplatil na potrebu eskamotérstva (= kúzelníctva, kaukliarstva). Napriek zhusteniu predlohy do pár minút. Neznalí filmu by totiž po prerozprávaní deja Meliésovéj verzie ostali mierne zaskočení. Nie úplne - pretože stratená črievica nechýba. Zároveň nechýba vŕšenie trikov v snahe zaujať. V príbehu, ktorý by mal byť nosným sám osebe, je takýto postup paradoxne len monotónnym opakovaním králikov, kariet a hodiniek vyťahovaných prekvapenému obecenstvu stále z klobúka. Rozprávka o Popoluške trochu ako kúzelnícka fraška. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama