Válka ve Vietnamu

(seriál)

Epizody(10)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

GTS_PUNK

Dielo režisérskej dvojice Ken Burns a Lynn Novick, odpremiérované v roku 2017 na americkej verejnoprávnej televízii PBS, predstavuje zdĺhavý a vyčerpávajúci, ale jednoznačne komplexný a celistvý pohľad na vojenský konflikt vo Vietname, ktorý sa tiahol naprieč niekoľkými desaťročiami v druhej polovici 20. storočia. Aj v téme nezainteresovanému divákovi postupne predstavuje vývoj, ktorý ku konfliktu viedol, cez zdĺhavý priebeh bojoch na ryžových poliach a v nehostinných džungliach, až po odchod zdecimovaných amerických vojsk, ktoré svojou prítomnosťou vo Vietname dokázali rozdeliť verejnosť v Spojených štátoch. Dokument toho, samozrejme, ponúka oveľa viac, pričom stavia na archívnych filmových záberoch, fotografiách, ale najmä na výpovediach priamych účastníkov bojov. Slovo dostávajú ako Američania, tak Vietnamci, ktorí bojovali či už za juh, sever alebo Viet Cong. Vďaka tomu má divák možnosť nahliadnuť na konflikt z oboch strán, čo vytvára mozaiku tohto výseku Studenej vojny. Desať epizód s celkovou dĺžkou minutáže vyše šestnásť hodín síce tvorí vyčerpávajúci počin, vďaka mimoriadne kvalitnému spracovaniu a faktu, že dokument nemá vyložene "hluché" miesta, však z diváckeho pohľadu rozhodne neunavuje a už vôbec nenudí. The Vietnam War sa oplatí vidieť. A je jedno, či sa človek (ne)zaujíma o vojnové konflikty, alebo či (ne)obľubuje dokumenty. Vojna vo Vietname, hoci to možno znie až absurdne, totiž predstavuje mimoriadne atraktívnu vojnu. Ani nie tak kvôli vojne samotnej, ale kvôli tomu, akým spôsobom sa jej podarilo ovplyvniť popkultúru. Tvorcovia dokumentu tu berú diváka na historickú jazdu (aj keď by možno bolo vhodnejšie hovoriť o lete helikoptérou) k (ne)slávne ikonickým momentom, ktoré väčšina ľudí pozná, ale nepozná ich pozadie. Upálenie sa Thích Quảng Đứca, poprava Nguyễn Văn Léma, "napalmové dievča", rozdelená spoločnosť a nepokoje v Spojených štátoch, uvoľnené šesťdesiate roky, Ho Či Min, traja americkí prezidenti, strach z globálneho komunizmu a mnoho ďalšieho. K tomu navyše hrá dokonalý soundtrack, ktorý z tejto komplikovanej vojny urobil "vojnu rokenrolovú". Vo Vietname v podstate prehrali všetci. Pri tomto dokumentu vyhrávajú tvorcovia a divák. Autenticita, surovosť, realita, Vietnam. Zvuk guľometov, M16, AK-47 a vybuchujúcich bômb človeku ostane znieť v hlave dlho. ()

Zeck

Viděl jsem hodně dokumentárních sérií, ale o žádné se nedalo říct, že pokud byste jí celou dokoukali a pokud možno si z ní všechno zapamatovali, stanete se expertem na dané téma. O této to říct mohu, protože nic tak obsáhle mapujícího a zasvěcujícího jsem snad ještě v dokumentárním žánru neviděl, ani v té miliardě dokumentárních sérií o 2. světové se k tomuto nenajde srovnání. Ve vlastní nadutosti jsem to po první epizodě zabalil a vrátil se k sérii až po několika měsících jako k večerníčku, u kterého jsem chtěl co nejdříve usnout na chatě. Usnul jsem v šest ráno po pěti epizodách po sobě, kdy některé z nich měly i dvě hodiny. Není to dokumentární série pro "milovníky" dokumentů, staticky sledujících Primu ZOOM. Je to pro skutečné fajnšmekry, které dané téma natolik zajímá, nebo je natolik baví dokumentární žánr, že se na tu sedmnáctihodinovou přednášku ochotně vydají a klidně se prokousají i tím zdánlivě méně podstatným a zábavným, aby viděli to, co si mysleli, že byla vietnamská válka. Já sám měl před zhlédnutím určitou představu a tu jsem na konci musel korigovat a pokud vás relevantní a profesionální dokument nakopne do prdele a vy po jeho zhlédnutí přehodnotíte některé své názory, není lepšího důkazu o důležitosti celého dokumentárního žánru. Abych nad tím jen nehonil, mohu vytknout snad jen nepřehledné znázornění map a označování v nich pozic nebo postupů zúčastněných stran. Když už si dal někdo takovou snad i životní práci se sestavováním takto podrobné analýzy celé války, na tomhle si měl dát záležet také. 100 % ()

xxmartinxx

Vtahující vypravování - ale právě to na mě nakonec působí i poněkud podivně. Tématem je jeden z nejhůř čitelných a nejkontroverznějších válečných konfliktů moderní doby, ale tady je předkládán jednoznačný a naprosto čitelný narativ, kde jsou motivace všech vždy jasné, někdo má vždy pravdu a někdo se vždy plete - nejsou tu žádné dvojznačnosti ani věci, k nimž by se dalo postavit více než jedním způsobem. I motivy záměrně pokládané proti sobě jako protiklady jsou oproštěny od jakýchkoliv nuancí, takže jako by se vůbec nestřetávaly. To vše považuju za maximálně podezřelé. Zvlášť když vůbec netuším, kdo ke mně vůbec mluví a z jaké pozice. Dala by se hrát picí hra, kdy se vypravěč odvolává na "řekl jeho přítel" nebo "svěřil se stranickému kolegovi", což hraničí s "jedna bába povídala". Taky je zjevné, že na to šly peníze z vojenských organizací, protože vyznění je veskrze proarmádní a glorifikující vojenství jako takové (i kdyby na pozadí vojenského omylu, čestnost a hrdinství vojny jsou stvrzovány). Že jde o amerikocentrický film, který se věnuje spíš situaci v USA, se taky sluší zmínit (i když to nemusí být bráno jako chyba). Stejně tak je vtipné, jak ze 16 a půl hodin bylo věnováno rasismu amerických vojáků vůči Viet Congu asi pět minut, a to ještě velmi mlhavě. Co se týče samotného vyprávění, rozhodně by to chtělo lépe strukturovat a gradovat, nebo alespoň neustále neopakovat stejné fráze. Na jednu stranu je to ohromně hodnotné čistě pro kvantum informací, na druhou je to v mnoha ohledech nevyužitý potenciál. 70 % ()

M.i.k.e

nejobsáhlejší a informačně nejvíc vyčerpávající dokument který jsem měl kdy možnost vidět.Jeden díl obsahuje asi tak 3x víc informací,než sem kdy o válce ve Vietnamu věděl a to si nemyslím,že bych nevěděl vůbec nic.Spousta skvělých a jedinečných záběrů,fotek a očitých svědectví z obou stran konfliktu.Konečně už sem pochopil to americké Vietnamské trauma,které rozhodně není jen o tom,že šlo o válku ve které navíc nebyli úspěšní,Komplexní a kompletní zážitek...100% ()

ruhebitte2010

Časově velmi náročné, ale stojí to za to. Výpovědi všech zůčastněných a to nejen těch na bojišti, perfektní záběry, ale taky velmi emoční. Není to dokument pro každého, ale takto kvalitní dílo by měl vídět každý, je to totiž víc než jen "vyprávění" o válce, ale o lidech, o nás, o tom co je v každém z nás. 99% ()

• V tomto díle je vidět fotografie vojáka na nemocničním lůžku se zavedeným drénem. Nejedná se o drén v pravém slova smyslu, ale o močovou cévku (permanentní močový katetr), který ale slouží stejně jako katetry k tomu určené. (Winster)
  • Dokumentaristi pri rešerši prezerali cez 24,000 fotografií a 1,500 hodín archívnych záberov. (Real Tom Hardy)
  • Výroba stála 30 miliónov amerických dolárov a trvala niečo cez 10 rokov. (Real Tom Hardy)