Reklama

Reklama

Válka ve Vietnamu

(seriál)
Dokumentární / Historický / Válečný
USA, 2017, 16 h 30 min (Minutáž: 81–114 min)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Po letech prohrané války, která stála životy, peníze a jméno, se obě válčící strany zamýšlejí, co se vlastně stalo a proč k válce ve Vietnamu muselo dojít... Historický seriál Válka ve Vietnamu zachycuje velkolepý příběh jedné z nejdůležitějších, nejrozporuplnějších a nejkontroverznějších událostí v dějinách Ameriky, a to takovým způsobem, jakým ho ještě nikdo nevyprávěl. Napínavý seriál plný podrobností vás vtáhne do bouřlivého období druhé poloviny 20. století. Přesvědčivě rozebírá lidské aspekty války, a přitom se opírá o svědectví takřka 80 lidí z obou znepřátelených stran tohoto složitého konfliktu. Ke slovu se dostanou nejen Američané, kteří ve válce bojovali, a ti, kteří proti ní protestovali, ale i vojáci a civilisté ze severní a jižní části Vietnamu. Nechybí vzácné archivní záběry restaurované do prvotřídní podoby pocházející ze zdrojů z celého světa, fotografie pořízené nejoceňovanějšími reportéry, historické televizní zpravodajství, výmluvná domácí videa, a dokonce ani tajné nahrávky z jednání amerických prezidentů Kennedyho, Johnsona a Nixona. (TV Prima)

(více)

Recenze (67)

movie 

všechny recenze uživatele

THE VIETNAM WAR si určitě žádá spoustu vašeho času, neboť deset epizod zde tiká na celkovou stopáž kolem 16 hodin, ale čeho se vám dostane ve finále je maximálně komplexní a odzbrojující dílo, které byste měli vidět. Dokument se prakticky vyhýbá fetižaci války jak to známe z mnohých WWII dokumentů a célemu dílu opanuje cílená atmosféra zmaru a zbytečnosti. Pokud by měl být jeden dokument stvrzující debilitu války za všechny, tak ať je to tenhle. Precizně strukturované informace, kvalitní archivní materíály, hodně dynamická režie, dobrý soundtrack a excelentní vypraveč Peter Coyote - ale především, zhruba desatoro mluvících hlav, které vás provedou celou sérií a dojde na výpovědi nejen amerických veteránů, CIA, armádních poradců a případně sestry padlého vojáka, ale ke slovu se dostanou jak veterání viet-congu, tak členové jihovietnamské armády. Válečné dokumenty nejsou moje oblíbená disciplína, ale tohle je top věc u které jsou často slzy na krajíčku. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Vyčerpávající dokumentární série, která zabrala dekádu práce a do 18 hodin ultimátně vešla příběh války ve Vietnamu. Dění už od francouzské invaze v 19. století a počátku amerického angažmá ke konci druhé světové, přes past nešťastné domino teorie až pak totál nasazení a válku jako naprostý fail - válku, kterou nešlo vyhrát, natož nějak pořádně odůvodnit. Lhaní prezidentů, rozkol na domácí půdě, všechny možný aspekty konfliktu, skvěle střízlivý, sebekritický náhled na věc, spousta osobních příběhů, účast severo/ jiho vietnamských veteránů, často k neuvěření. Brilantní vizuální materiál a soundtrack (písničkový i ten reznorovský) samozřejmostí. Projekt hodný mistra Kena Burnse je nejen poutavou podívanou, ale současně -- jak prohlašováno -- dlouho oddálenou terapií pro Ameriku. Navážu povinně projekcí FOG OF WAR a pěti filmových Vietnam war klasik - lepší chvíle nebude. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Vtahující vypravování - ale právě to na mě nakonec působí i poněkud podivně. Tématem je jeden z nejhůř čitelných a nejkontroverznějších válečných konfliktů moderní doby, ale tady je předkládán jednoznačný a naprosto čitelný narativ, kde jsou motivace všech vždy jasné, někdo má vždy pravdu a někdo se vždy plete - nejsou tu žádné dvojznačnosti ani věci, k nimž by se dalo postavit více než jedním způsobem. I motivy záměrně pokládané proti sobě jako protiklady jsou oproštěny od jakýchkoliv nuancí, takže jako by se vůbec nestřetávaly. To vše považuju za maximálně podezřelé. Zvlášť když vůbec netuším, kdo ke mně vůbec mluví a z jaké pozice. Dala by se hrát picí hra, kdy se vypravěč odvolává na "řekl jeho přítel" nebo "svěřil se stranickému kolegovi", což hraničí s "jedna bába povídala". Taky je zjevné, že na to šly peníze z vojenských organizací, protože vyznění je veskrze proarmádní a glorifikující vojenství jako takové (i kdyby na pozadí vojenského omylu, čestnost a hrdinství vojny jsou stvrzovány). Že jde o amerikocentrický film, který se věnuje spíš situaci v USA, se taky sluší zmínit (i když to nemusí být bráno jako chyba). Stejně tak je vtipné, jak ze 16 a půl hodin bylo věnováno rasismu amerických vojáků vůči Viet Congu asi pět minut, a to ještě velmi mlhavě. Co se týče samotného vyprávění, rozhodně by to chtělo lépe strukturovat a gradovat, nebo alespoň neustále neopakovat stejné fráze. Na jednu stranu je to ohromně hodnotné čistě pro kvantum informací, na druhou je to v mnoha ohledech nevyužitý potenciál. 70 % ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Působivý pomník jednoho z nejkontroverznějších vojenský konfliktů moderní doby, ale také samotné dokumentární praxe, která už prostě nemůže být lepší. Komplexní a podrobné, avšak nenudící, srozumitelné a emocionální. Vzpomínkové epizodky mariňáků z obou stran, válečných zajatců, reportérů, příbuzných padlých vojáků nebo diplomatů utvářejí a zvýrazňují soudržný příběh o dlouhodobých těžkostech rozděleného a utlačovaného vietnamského národa a o sociálních i politických otřesech, které tisíce kilometrů vzdálená a pro mnohé nepochopitelná válka v Americe způsobila. Kennedy, Woodstock, Watergate, Hamburger Hill, Tet, Rolling Thunder - o všem se dozvíte, v jistém případě geniální paměti se dokonce stanete odborníky na dané téma. Požitek ze sledování pak kromě obrovské záplavy autentických záběrů dotváří výborný dobový soundtrack s největšími hity od Rolling Stones, Creedence nebo Simona a Garfunkela. Obdivuhodný projekt a více zde. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem hodně dokumentárních sérií, ale o žádné se nedalo říct, že pokud byste jí celou dokoukali a pokud možno si z ní všechno zapamatovali, stanete se expertem na dané téma. O této to říct mohu, protože nic tak obsáhle mapujícího a zasvěcujícího jsem snad ještě v dokumentárním žánru neviděl, ani v té miliardě dokumentárních sérií o 2. světové se k tomuto nenajde srovnání. Ve vlastní nadutosti jsem to po první epizodě zabalil a vrátil se k sérii až po několika měsících jako k večerníčku, u kterého jsem chtěl co nejdříve usnout na chatě. Usnul jsem v šest ráno po pěti epizodách po sobě, kdy některé z nich měly i dvě hodiny. Není to dokumentární série pro "milovníky" dokumentů, staticky sledujících Primu ZOOM. Je to pro skutečné fajnšmekry, které dané téma natolik zajímá, nebo je natolik baví dokumentární žánr, že se na tu sedmnáctihodinovou přednášku ochotně vydají a klidně se prokousají i tím zdánlivě méně podstatným a zábavným, aby viděli to, co si mysleli, že byla vietnamská válka. Já sám měl před zhlédnutím určitou představu a tu jsem na konci musel korigovat a pokud vás relevantní a profesionální dokument nakopne do prdele a vy po jeho zhlédnutí přehodnotíte některé své názory, není lepšího důkazu o důležitosti celého dokumentárního žánru. Abych nad tím jen nehonil, mohu vytknout snad jen nepřehledné znázornění map a označování v nich pozic nebo postupů zúčastněných stran. Když už si dal někdo takovou snad i životní práci se sestavováním takto podrobné analýzy celé války, na tomhle si měl dát záležet také. 100 % ()

Galerie (36)

Zajímavosti (2)

  • Dokumentaristi pri rešerši prezerali cez 24,000 fotografií a 1,500 hodín archívnych záberov. (Real Tom Hardy)
  • Výroba stála 30 miliónov amerických dolárov a trvala niečo cez 10 rokov. (Real Tom Hardy)

Reklama

Reklama