Na krátko

• angličtina Short Cut (festivalový název)

Na krátko je drama o chlapci Jakubovi, který zjistí, že celý jeho dosavadní život byla lež. A jemuž nezbude, než okamžitě dospět a se ztrátou iluzí se vyrovnat, a nebo… skončit špatně. Pomoct mu nemůže nikdo. Ani matka, protože to ona mu lhala a tu pohádku o tatínkovi, který se mu nemůže věnovat, protože brázdí moře na zaoceánské lodi, si vymyslela. Ani otec, který na něj ve skutečnosti celý život kašlal a teď se chce starat, ale jen proto, že o něj jeho „opravdový“ syn z manželství nestojí. A ať je jaký chce, kapitán tedy rozhodně není. Ani sestra Pavlína, která je ve svých šestnácti též také prahu zjištění, že život je úplně jiný, než si ho představovala, a které to srdce zlomí úplně stejně. (CinemArt)

finkie

Sympaticky civilní snímek bez přílišného patosu a uměle vyhrocených scén. Snad jen dialogy jsou na některých místech zbytečně uřvané. Nevěřil jsem příliš dynamice vztahů mezi Jakubem a jeho spolužáky (o dvě hlavy vyšší kluk ho nejdříve spolu s dalšími docela drsně fyzicky napadne, o něco později se na kluka vrhne naopak Jakub, kluk se jenom velice mírně brání a nakonec v podstatě uteče; pochybuji i o tom, že by skoro třicet let po revoluci byli školáci tolik paf ze západoněmeckého kopačáku). Jinak ale dobré, na český film posledních dvou dekád dokonce velmi dobré. ()

Pignon

Taky by sevto mohlo jmenovat Na hovno rozdané karty. Jinak to není špatný film, na můj vkus moc Kaurismäki, ale s žádným humorem s to je hřích! Umění má hlavně bavit a ne nudit nebo pouze frustrovat. ()

aftershave

Hádka-rvačka-hluché místo-depresivní dialog-hádka-rvačka-depresivní dialog-hluché místo a tak pořád dokola. Uchvacuje mě, jak na základě pěti povedenějších minut ze stočtyř celkových někdo pěje chválu na takovou normální rodinku verze 2020. A toho kyselou prdel Fingera vraťte už laskavě zase tam, kde jste ho vyhrabali. ()

adaben

Po čase jsem viděl český film, který vyprávěl vcelku jednoduchý příběh, (ale zároveň vnitřně složitý) příběh z reality, psychologický, intimní, citlivý, ne bláznivý, ne jen o výstřelcích společnosti, snad připomínající starší českou tvorbu některých režisérů jako Kachyni, Kovala. Zároveň velmi dobře pracující s filmovým jazykem, detaily, s prostředím českých měst, velmi dobrá kamera i střih. A také dramaturgicky skutečně zvládnutý příběh. Herci se do svých rolí trefili, a obsazení M. Vančurové do roli babičky byl bystrý nápad, a i v jejím dnešním věku se potvrdilo, že s její tváří si kamera pořád působivě rozumí. ()

janka007

Druhý režijní počin Jakuba Šmída, co jsem viděla. A tedy zase nuda. A to má za sebou skvělou Petru Soukupovou. Film nefunguje, postavám nerozumíte, je to artové jakože rodinné drama, ale vlastně se jen ptáte, proč se to celé točilo. Za mě kniha skvělé, film nemusel být. ()

PORTER44

Průměrný rodinný film o rozvedené rodině ve které si nerozumí nejen děti a tak se syn rozhodne najít svého tátu a zkusit bydlet sním.Průměrné drama ze života nic co by zaujalo. ()