Léto 1993 (festivalový název)

• Španělsko

Španělsko, 2017, 96 min

Carla Simon Pipó

Santiago Racaj

Valérie Delpierre

Výborný film. Co se týče formy, práce s herci i způsobu vyprávění a vystižení pojednávaného tématu, není mu moc co vytknout. Nesnaží se diváka šokovat drastickými scénami, aby na něj zapůsobil, všechno, co ukazuje, funguje s promyšlenou úsporností - je evidentní, že každá scéna má svůj jasný význam. Ukazuje jen právě tolik, kolik potřebuje divák vědět, aby si složil dohromady celý obraz. Dostává se k nitru svých postav nenápadně, ale velmi přesvědčivě.(31.3.2018)

Problém s Létem 1993 je především v tom, že vypadá sice krásně a na první pohled možná hluboce, ale vevnitř nemá žádnou pointu. Nic čeho by se člověk chytil. Má to nějakou strukturu - začátek, střed a konec. Ovšem mu i přes všechny pěkné záběry, zvuky a herecké výkony chybí ona zprávu od tvůrce. Co chtěl teda básník říct, fakt nevím. Viděno na 57. Zlín Film Festivalu.(30.3.2018)

Působivá záležitost o nelehkém hledání lásky v náhradní rodině, do které osud dopravil hlavní dětskou hrdinku, která byla nucena se aklimatizovat a zvykat si na nový život. Velice mě okouzlilo venkovské prostředí. I přes neveselou zápletku na mě snímek působil veskrze pozitivně a sledování jsem si užíval. Herci a herečky by si zasloužili nějakou tu sošku za sympatie, kdyby se snad udílela.(30.6.2017)

Najprv som sa cítila dezorientovane. Prečo matka Fridy zomrela? Čo všetko za tým je? Chýbala mi tá omáčka okolo. Carla Pipó omáčky nemá rada. 96 minút sa sústredila výhradne na samotné prežívanie dievčatka. A vo výsledku nepotrebujete do detailu vedieť, ako sa to stalo a prečo sa hlavná postava ocitla u strýka. Ide iba a iba o malú kučeravú Fridu. O jej nešťastí a túžbe po láske, niekedy aj nesprávnym spôsobom. Možno to znie trochu nezáživne, Leto 1993 vsádza na atmosféru a kameru. Nemám filmu veľmi čo vytknúť, možno si ma iba nenašiel v správnom čase, aby som ho patrične docenila. Určite si však nájde svojich divákov. A neskôr možno aj mňa. Nebránila by som sa druhému pozretiu.(1.7.2017)

• RUSSELL

Pravděpodobně nejnudnější film, co jsem kdy viděl. Zhruba v polovině jsem to vzdal a přestal jsem se snažit dávat pozor. Režisérčina autoterapie na mě ani trochu nezapůsobila, nechala mě naprosto chladným a málem mě i unudila k smrti. Ani pěkná kamera tohle úmorné nic nevytrhla. Naprostá ztráta času.(16.4.2018)