Frontera al sur

• italský

Kitosch, l'uomo che veniva dal Nord

Kitosch, the Man Who Came from the North

Dobrodružný / Western / Akční

Itálie / Španělsko, 1967, 95 min

"Kitoš, muž který přišel ze severu". Poměrně vzácný dobrodružný typ španělského westernu, který se v něčem přibližuje západoněmecké tvorbě s indiány (bohužel však nedosahuje její romantiky). Zde jsou indiáni na špatné straně spolu s bandity, na dobré straně jsou vojáci- britští červenokabátníci. Jemné komediální prvky, malebné scénérie krajiny, naivita bojových scén a ovšem nejednoznačně vzorný hrdina Kitoš (George Hilton). Pro mne tento Merinův film stojí za zapamatování a opět lituji, že nelze přesněji ohodnotit. Na čtyři to určitě není, ale šedivý průměr také ne. Zajímavá hudba, která mi v mnoha momentech připomínala Lavagniniho (viz podobnost např. s hudebnímu doprovodem Pokladu Inků) a tipoval bych, že je to jeho práce, nikoliv Kosmy. Režisér Merino, autor skvělého hororu La Orgía de los muertos, či originálního westernu Réquiem para el gringo a řady dalších komerčně - zábavných filmů, mne nepřestává zajímat. I když lze označit jeho tvorbu za brakovou, dokázal v tomto směru kráčet svou vlastní cestou.(13.2.2015)