Drobné si nechte (festivalový název)

Keep the Change

Scénografie:

Alina Smirnova

Kostýmy:

Havi Elkaim

Milá romance dvou "divných" (diagnóza: autistická porucha). Každý sice žije úplně v jiném světě, ale nakonec se jim podaří vztah, který je oba délá šťastnými, udržet. Hezké tři hvězdičky.(6.7.2017)

Další ze snímků o lidech s autismem, jejich začlenění do společnosti a navazování vztahů. Řekl bych, že tento film našel tu správnou polohu mezi posmíváním se autistům za jejich leckdy nespolečenské chování a přehnaně soucitným pohlížením na ně jako na lidi s nějakým nedostatkem. Skvělý zážitek ve Varech umocnilo setkání s hercem Brandonem Polanskym, který přišel před projekcí ke kinu Drahomíra pozdravit návštěvníky čekající ve frontě. Po filmu si pak s každým divákem podal ruku. Takových hostů na festivalech není nikdy dost. Herce jako Polansky, ač nejsou nějak notoricky známí, potkávám mnohem raději než viditelně otráveného a neochotného držitele Oscara.(15.7.2017)

• Taub.

Nebudu lhát, ten film mi přišel hodně otravný. Téměř vším. Nemůžu ale popřít, že příběh v samotném nitru má co do sebe, a chápu, proč lidi oslovuje.(6.7.2017)

Každý je vlastně "divný", jen záleží na tom, kde je hranice. Je to už příliš nebo ne?(17.7.2017)

Takový milý film o autistech. Dobrý konec v pravou chvíli, a navíc přiměřená stopáž. I když dávat body za stopáž je autistické :)(8.7.2017)

Pro mě velké překvapení letošních Varů! Romantických komedií z New Yorku už bylo nepočítaně, ale toto je jediná s autisty v hlavních rolích. Brandon Polansky v roli Davida zřejmě hraje sebe, protože jeho výkon je tak uvěřitelný, že mu nakonec věříte, že neumí (doslova) do pěti počítat a že všechny ty vtipy, co vypráví, jsou pro něj pouze prázdné fráze, že jim nerozumí. Naproti tomu Sarah málokdy ztratí svůj pozitivní vyzubený pohled na svět, takže celý film je velice osvěžující. Navíc pro ně muselo být největší odměnou "standing ovation" v thermalském Velkém sále, to bylo silné i pro mě.(11.7.2017)

Krásný příběh dvou lidí s poruchou autistického spektra a velmi dojemný konec. Pro mě má tento film ještě jiný rozměr, oba hlavní protagonisté byli přítomni promítání ve Velkém sále hotelu Thermal a závěrečný potlesk ve stoje, kde se k nim zaplněný sál otočil, byl ten nejsilnější zážitek, který jsem na KVIFF 2017 zažil.(14.7.2017)