Parazit

• Jižní Korea Gisaengchung (více)

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (SnowpiercerOkja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. (Aerofilms)

Junglista

Na tohle jsem se těšil a očekávání byla téměř naplněna. Na jednu stranu tu jsou scény jako oslava znovunalezení wifi nebo trénink rozhovoru, kdy jsem chechtal, jako už dlouho ne. Na tu druhou se ke konci začnou míchat žánry jak v mixeru a klasicky dochází ke změně nálady z haha do wtf. Ta komediální část tomu rozhodně slušela víc, ale to neznamená, že by závěr byl špatnej. Naopak, nebyl to takovej brutál, jak Korejci obvykle umí, ale to by se sem ani nehodilo. ()

Hanys_

Napřed jsem si myslel, že to bude taková korejská Troškovina, postupem času se z toho ale stalo fakt dobré černohumorné soc-drama. Závěr je přesně z toho ranku, které dělávají ty top korejské fláky legendárními a nezapomenutelnými. Jeden z filmů roku. ()

SpaceOdyseus

Krasny film (coz se o filmu odehravajicim se v dvou baracich moc casto rict neda) s rezii presnou jak svycarske hodinky. Joon-ho si napsal skvely scenar, ktery dokaze prekvapovat po celou stopaz. Je to zabavne, je to chytre a je to tak puntickarsky natocene. Ja si ty 2+ hodiny fakt uzil i pres ty obcasne naznaky tridniho boje. ()

kery-

Velmi hořká černá komedie na asijský způsob. Výborně natočená cesta jedné chudé rodiny za štěstím, aneb lhát se nemá a peníze nejsou všechno. Film staví především na lidských vztazích - hodnotách, které má každý nastaveny jinak; na rozdílech mezi jednotlivými třídami; nebo na tom, že být "chudý" automaticky neznamená být "hodný" a naopak. Vše je zde zabaleno do ne úplně běžného humoru, který známe "od nás", ale nepůsobí to nijak agresivně a spíše než "hele, joke" je to podáváno formou "přeber si to, jak chceš ty sám". Líbilo se mi to, jen mi to přišlo moc dlouhé; ale to nejspíš jen proto, že korejštinu neposlouchám každý den. ()

bloodline

Žánrová križovatka, ktorá sa hemží twistami. Zvláštny to kúsok. Pravoverne nepatrí do komédie, ale zahreje tvár úsmevom, s drámou na srdci zvráskavie čelo a s thrillerovým harašením otvorí ústa aj anorektikom. Navzdory enormnej snahe ma Parazit neuchlácholil natoľko, aby sa uvelebil na pozícii výnimočnosti. Má svoj štýl, vedený umnou réžiou, podporený skvelým scenárom, ale ako najlepší film roku? Hollywood pokračuje v dehonestovaní hlavnej kategórie politicko-korektnými obštrukciami na úkor kvality a tento rok z nastoleného kurzu neuhol. Parádne dielko, ale ovácie nehrozili. Slabých 4 a 1/2* ()

Blondsky

Scénáristicky i režijně vypiplanej filmařskej počin. Bong Joon Ho si ten film neuvěřitelně udělal po svým a každou chvíli si zahravá s divákama a dává jim falešné podměty. Zkrátka Parazit je produkčně dokonalé dílo, kterému chybí snad jen dokonalý závěr, kde mi přišlo, že se Bong až moc snažil natahovat, ale to je asi jen můj pocit. Jenže to Bongovi s klidným srdcem odpustím a musím prostě prohlásit, že Parazit JE masterpiece. ()

Gogo333

Na film jsem se chtěl podívat už v prosinci, ale ženu to nelákalo a já sám neměl moc času. Když v únoru proběhly Oscaři, tak sama žena, se ptala jestli to neznám a že by to chtěla vidět a tak film na večer byl jasný. Začátek výborný a celé to baví, postupně se pak mění tón filmu a vy čučíte jak přikovaní. Film utekl jak voda a celé jsme si to užili a nad některými scénami jen žasli. Výborně natočené, zábavné, spousta překvapivých scén a ten konec. 90% ()

Litvicek

Na korejce.. sakra dobrý! Oskara získali právem.. Velice hravé, zábavné, zajímavé a herecky skvěle zahrané - Něco, na co u korejcu nejsem zvyklý, takže o to víc film potěšil a závěr byl kurva výborný. Nu, co člověk nevymyslí a já to cením - pět hvězd do piči. ()

sPaRk

Mám pocit, že teprve s tímto vyhajpovaným festivalovým kouskem mnozí objevili, že existuje něco jako asijský film. V momentu, kdy dojde k rodinné party, režisér odhodí všechny karty a je nad slunce jasné, že veškerá expozice směřovala pouze k této laciné exploataci a s ní si vystačí až do konce. Jak tohle zbaštily všechny poroty a zhusta i návštěvníci festivalů, od kterých bych čekal větší protřelost, mi hlava nebere. Jsem přesvědčený, že kdyby se v tom neangažovaly exotické asijské tváře, krčelo by se to tu hluboce v modrých číslech jako řadová rádoby transgrese, kterých jsou stovky a nikdo nad nimi extaticky nevzdychá. Mnoho povyku pro nic, smutný showcase limitů 'word of mouth' principu a v neposlední řadě připomínka faktu, jak snadno se obecenstvo pod tíhou marketingu vzdá svého 'better judgment'. ()

Merkin

V závěru poněkud překombinovaná, ale jinak velmi trefná komorní tragikomedie o bipolární (nejen) korejské společnosti. ()

IvoB

Vyvážená kombinace humoru i napětí v na první pohled triviální, ale zatraceně poutavé zápletce, která stále dokáže překvapovat a odbočovat nečekanými směry. Divácky je to ohromně vděčné, rychle to utíká a hlavně neustále baví. Vystřídá se ve vás celá škála různých emocí, kdy se ze začátku smějete a na konci jen se zatajeným dechem nevěřícně hledíte. Superlativy bych nešetřil – tento film mi ohromně sedl. Pon Džun-ho se po Pečeti vraha zase trefil do černého. ()

javirgo

Nemohu uvěřit tak vysokému hodnocení a navíc ještě ocenění Zlatou palmou. Začátek mě zaujal a zdálo se, že se z toho vyklube příjemná a úsměvná podívaná. Postupně mě ale celá rodina začala pěkně lézt na nervy. To se opravdu tolik lidí baví tím, když někdo pro svoje štěstí ubližuje druhým ? Já si tedy komedii představuji jinak. Korunu tomu nasadil ten příšerný konec. Měla jsem z toho pocit, že ten člověk, co psal scénář snad v něčem jede. ()

merit1

Prvá polovica filmu sa niesla v znamení sondy do dvoch svetov. Vyhla sa stereotypom, bola svieža a originálna. V očakávaní hlbšieho prieniku som preto sklamane pozerala na dej, ktorý nasledoval po úpenlivom zvonení domáceho zvončeka. Odrazu prestala fungovať sympatia s postavami, dej pripomínal b-čkový triler, v ktorom polomŕtvy protivník vždy povstane a scenár akoby sa držal vety z filmu - najlepšie je nemať plán. Bonusom je výprava, ktorá nahrávala aj kamere. ()

prezdivaka

Film, který mě bavil, i když jsem si už během projekce říkal, že nějak nechápu to, že vyhrál festival v Canes. Utěšoval jsem se tím, že asi konec bude úžasný. Myslím, že opak byl pravdou. Konec se odehrával v Tarantinovském stylu a bez předchodích náznaků. Otec parazitující rodiny mi pak jako vrah přišel hodně přes čáru. Ano, je to komedie, ale i ta má svá pravidla a není to sitcom. I když jsem od samého začátku vždy následující počínání protagonistů uhádl, bavilo mě jít s těmi figurami dál. V závěru se to ale zlomilo a dost mě to otrávilo. Řekl bych, že kdyby tento film natočil někdo na západě, nikdy s ním Zlatou palmu nezíská. ()

angloumene

Recenze slibovaly divokou jízdu po hraně rozevírajících se nůžek korejské společnosti. Naneštěstí jsem se nechala unést a moje očekávání byla přehnaně vysoká. Po slibném rozjezdu, kdy se párek chuďasů infiltruje do nepatřičně bohaté rodiny, snímek začíná ztrácet tempo. V protikladu k ostatním divákům mi dějové "zvraty" dávaly smysl, takže se nekonalo žádné velké překvapení. Škoda, Parazit by působil lepším dojmem, kdyby sociální propast představoval skrz komické situace. Dramatická část filmu má příliš hluchých okamžiků. ()

Warle

Chudé korejské rodině se zalíbilo u kapitalistického zbohatlíka a to samozřejmě nemůže dopadnout dobře. Velmi odvážný snímek, který jen potvrzuje fakt, že Korejci se s tím stále nemažou a je to strašně dobře. Nedivím se, že Džun-ho Pon na Oscarech vzdával hold Scorsesemu a Tarantinovi. Je vidět, že se učil od obou. Kontrast mezi "splodinou a oligarchií" tu funguje báječně. Takhle odvážná, tak trochu Tarantinovsky zakončená filmařina je v téhle posrané době strašně potřeba. Jo a Korejky jsou strašně roztomilé. Ať vidím jakýkoliv snímek, tak se vždy nějaká s krásným úsměvem najde. Možná trochu překvapivý výsledek na Oscarech, ale za mě asi nejvíc zasloužený za poslední roky. 85%. ()

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

Džun-ho Pong chystá sci-fi spektákl

20.01.2022

Jihokorejský režisér a scenárista Džun-ho Pong (Pečeť vraha, Ledová archa), jenž se svým posledním snímkem Parazit před dvěma lety ve velkém zabodoval na předávání Oscarů, chystá svůj další projekt u… (více)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

Našel seriálový Parazit hlavní hvězdu?

12.02.2020

Parazit zaznamenal na Oscarech bezprecedentní úspěch, když jako první cizojazyčný film vyhrál nejlepší film roku. Ještě předtím však bylo jasné, že se producenti pokusí oceňovaný film přiblížit taky… (více)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů