Epizody(6)

Když z vesnice poblíž lesů v Ardenách zmizí dospívající dívka, místní policie začne spolu se starostlivou učitelkou odkrývat síť znepokojujících tajemství. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (7)

Hvozd (2017)

Vydarená francúzska krimi miniséria, ktorá je čo-to dlžná škandinávskym "predobrazom" asi viac, než klasickej francúzskej detektívnej škole. Ale treba skrátka točiť to, čo letí, tak prečo nie. Každopádne atmosféra príliš severská nie je, nesneží a nemrzne, takže nebudete mať pocit, že ste to už niekde videli, kde vraždil nejaký ten Sven Svensson. Máme tu okrem zopár klišé a logických nedostatkov aj zopár inovatívnych prvkov. Nemáme tu klasické vyšetrovacie duo, komisárka je celý čas na nervy a do práce vkladá dosť veľa emócií, na uzde ju ako tak drží prísny, ale správny šéf. Vrah je proste zmrd, žiadne také, že má motív a tak ho trochu aj chápeme, práve naopak. Dvojke by som sa nebránil, ak poznáme vraha, tak vieme, že toto mestečko v obkolesení lesov už nebude nikdy také, aké predtým a zase tu niekomu môže totálne prepnúť. ()

Epizoda 1 (2017) (E01)

Zatiaľ je to skôr o vstrebávaní atmosféry detektívneho dielka, než žeby nás malo špeciálne niečo počas pilotu ohúriť. Máme tu hneď dosť veľa postáv a asi zaberie nejaký čas, kým sa v nich bude dať poriadne vyznať. Každopádne súčasný prípad sa zdá byť prepojený s istým prípadom z minulosti, čo je síce naratívne klišé, ale ak sa to vie, tak aj veľmi funkčné. ()

Epizoda 2 (2017) (E02)

Dvojka prichádza pomerne skraja s dosť šokantným odhalením, kedy zisťujeme, že rodina vážne nedrží príliš pokope a tie tajnosti nie sú ukryté v hlbokej minulosti, ale žhavej prítomnosti. Ešte tu máme tím vyšetrovateľov, ktorý sa príliš nemusí, komisár vypočúva kolegyninu dcéru a ani sa neunúva jej to oznámiť. Chytáme prvého podozrivého, dve teenagerky utekajú z domu... oproti pilotu poriadny nástup tempa. ()

Epizoda 3 (2017) (E03)

Tak vynára sa naplno už aj tá minulosť. Máme tu tajomné videokazety z roku 1994 s pacientkou a psychiatrom, čo viac tajomného si želať. Ďalej dostáva obrysy kresba tajomnej špirály a tajomný je aj somrák z lesa, ktorý stále opakuje meno Joe. A my sa dozvedáme, čo tým myslel. Len mi zase nejde do hlavy, ako pri podobných, len severských seriáloch, prihoretosť polície, kedy sa k vzorkám DNA dostane úplne každý, kto tvrdí, že sa bol na policajnej stanici vymočiť. ()

Epizoda 4 (2017) (E04)

Zisťujeme, o čo v skutočnosti v rámci zmiznutí a smrti dievčat a dievčaťa ide a nie je to nič morálne ospravedlniteľné. Dej ide tak dopredu, že ani nestíhate, čo je dôsledok toho, že ide o šesťdielnu minisériu, pričom od Netflixu by som očakával, že takto hutný dej roztiahne aspoň na desať dielov. Ale asi si Francúzi presadili svoje. Výhodou zvratov a neustáleho striedania hľadiska medzi postavami je aj to, že sa nebudete sústrediť na logiku. Prečo napríklad blondýnka vychovaná v lesoch nachádza všetko skôr ako polícia, ktorá akoby sa bála chodiť do lesa? Ale ako píšem, ani si to možno neuvedomíte... ()

Epizoda 5 (2017) (E05)

Oproti predchádzajúcim nadupaným epizódam skôr zvoľnenie tempa a niekoľko klasických klišé. Nechýba požiar (prečo takto riskovať?), záchrana na poslednú chvíľu, odhalenie lesbického vzťahu (v podstate pre dej úplne zbytočného) a niekoľko logických nedostatkov, opäť súvisiacich s tým, že les zaujíma viac civilistov, než políciu. No a prečo nechá polícia niekoho, kto mal byť pred chvíľou zavraždený, bez ochrany? Ale na záver sa teším, opäť to bude súvisieť s minulosťou, čo je fajn. ()

Epizoda 6 (2017) (E06)

Identita vraha prekvapila, ale nešokovala, ako je už pri podobných minisériách zvykom. Záverečná epizóda sa taktiež nesie v duchu, v akom sa dalo predpokladať, že sa ponesie. Únos dievčaťa, preteky s časom a nejaká tá akcia. A nakoniec sa uzatvoria aj hriechy a rany minulosti. A finále je skutočne emocionálne a ukáže, kto bol v skutočnosti hlavnou postavou. ()