Madam služebná

• Francie Madame (více)

Bohatý a dobře situovaný americký pár Anne (Toni Collette) a Bob (Harvey Keitel) se rozhodne okořenit svůj upadající vztah a přestěhuje se do zámku v romantické Paříži. Při přípravě obzvláště luxusní večeře pro sofistikované přátele najednou arogantní paní domu zjistí, že u stolu je prostřeno jen pro 13 hostů, a to ve své pověrčivosti v žádném případě nemůže dovolit. Hostitelka tedy vymyslí plán. Trvá na tom, aby se její věrná služebná Mária (Rossy de Palma) přestrojila za tajemnou španělskou šlechtičnu, čímž odvrátí "neštěstí" u stolu. Jenže stačí trochu víc vína a Maria si to začne u stolu užívat. Její osobitý šarm očaruje extravagantního britského makléře (Michael Smiley) a vznikne z toho pěkně vášnivý románek. To se ale Anne vůbec nelíbí, pronásleduje svou služku po celé Paříži a rozhodne se stůj co stůj tuto milostnou aférku zničit. Vynikající Rossy de Palma (často nazývaná múzou Pedra Almodóvara) se vrací na plátna kin v této neobvyklé „popelkovské" komedii, kde je láska silnější než jakýkoli společenské postavení. (Bohemia MP)

Svarec

Potřetí v měsíci jsem si zašel na francouzskou komedii a po dvou trefách do černého (Alibi na klíč, Dokud nás svatba nerozdělí) jsem se spálil. Film začne ještě docela slibně scénou u večeře, která párkrát rozesměje, jenže poté se z filmu všechen vtip vytratí a příběh nakonec vyšumí do ztracena. Ve filmu je mnoho scén, z nichž doslova křičí, že tady se měli diváci smát, jenže ten humor prostě nefunguje. No a ten konec... Americké happyendy jsou často terčem posměchu, jenže zkrátka fungují a uzavřít film způsobem, jakým to udělala scénaristka a režisérka v jedné osobě v Madam služebné, není dobrý nápad. Když jde člověk na odlehčenou komedii, tak asi nechce z kina odejít na*raný... Vlastně chápu, o co se tvůrkyně snažila, ale výsledek není ani vtipný, ani zajímavý ani zábavný. ()

Duratec

Špičková kamera, nápaditý scénář, zajímavé herecké výkony. Kritika povrchnosti high society, která si hraje na hostitele lidí z vyšší společnosti, ale ve skutečnosti nemá na zaplacení účtů a musí proto podloudně prodávat drahý obraz. Příběh o tom, že malá nevinná lež nakonec přinese největší bolest tomu, který se celé té malé lži zúčastnil jen vlastně náhodou a jen proto, že chtěl vyhovět ze slušnosti svému chlebodárci. Nejde o žádnou prvoplánovou řehtačku. Není to vlastně ani komedie, když se vše vezme kolem a kolem. Je to vlastně smutný film. Nekončí heppyendem....nebo vlastně... ()

Evan7

Mne sa to páčilo, také ľahké na fajn večer. A super bol koniec bez zbytočných pátosov a happyendov, že zostali spolu šťastní napriek spoločenskému tlaku a ľúbili sa. Páčil sa mi ten odkaz, že niekedy najlepším happyendom pre nás je odísť od toho, čo ťa ponižuje a znižuje tvoju sebahodnotu. ()

honza.g

Nahlédnutí do života západoevropské smetánky ničím nepřekvapí - citová vyprahlost, vztahové potíže a celková povrchnost bohatých je skoro až standard scénáristů. Ale celé je to vkusné, místy i vtipné ("Nokia?! To máte z nostalgie? Koupím vám iPhpne."). A nevyčítal bych ani otevřený nebo až non-happy konec. ()