Chlapi nepláčou

Men Don't Cry

Chlapi neplačú

(festivalový název)

Bosna a Hercegovina / Slovinsko / Chorvatsko / Německo, 2017, 98 min

Velmi zajímavě zpracovaný film o dosahu událostí války v 90. letech, která proběhla na Balkáně a zanechala v lidech, především mužích zlobu, nevyřízené účty a celou řadu otázek na křivdy a na krutosti, kterých sami byli svědky. Otevírání jejich duší vůči jiným aktérům těchto událostí vykresluje právě tento film, který otevírá diskusi mezi Srby, Chorvaty a obyvateli Bosny. Rozhodně doporučuji před shlédnutím filmu, pokud nejste kovaní v Jugoslávské válce přečíst něco o událostech, který tento dialogový snímek reflektuje. Najdou se tam i vtipné scény - lidské, opravdové.(18.10.2017)

Postřehy, kterými jsem se neodvážila obohatit diskuzi po filmu v knihovně (tam se dost řešilo téma odvahy a aktuálnost potřeby tolerance): - pointa s ukradenými sušenkami na konci mi připadala jako "demonstrace" toho, že ne ze všeho příběh udělá aféru ;) - pokud někomu přišla terapie nevěrohodně rychlá nebo intenzivní, evidentně nezažil systemický konstelace ;cD - trochu mě iritovalo nevyužití některých postav, který tam dělaly jen křoví - ale chápu, že to by jinak měl film mnohem delší stopáž a rozmělnil se(30.11.2017)

Je to moc hrr. Nechci snižovat potlačovaná traumata, ale v tomhle filmu stačí lehký vánek, aby se začal člověk zmítat na zemi a vzpomínat na hrůzy ze zákopů - nějak se těžko věří, že kdyby k vyprovokování reakcí stačilo tak málo, jak se děje zde, tak by bylo těch osm veteránů vůbec schopných jakékoliv sociální interakce. Kdyby to začalo víc nenápadně a svou cestu ke katarzi to budovalo, asi by mě to přesvědčilo spíš. Coby modelový příklad, určitá svého druhu alegorie, ale proč ne. PS: To by je zabilo dát tak aspoň jednu ženskou? Ty se před válkou taky nikam neschovaly... 3 a 1/2(2.10.2017)

Traumat války se jen tak nezbavíš. Své o tom můžou vyprávět američtí vojáci, spíš tedy jejich psychické problémy. A to ještě bojovali proti nepříteli na jiném kontinentu. Srbové, Chorvati, Bosňáci byli fyzickými sousedy a pak jednoho dne vzali kvér. Ve filmu jsou zastoupeni ti, kdo byli nuceni k zabíjení bezbranných, i jejich oběti. Těžko soudit na kolik jsou emoce přepísklé, a tedy nerealistické. Někdy stačí hloupá poznámka, aby staré vášně znovu zatemnily mozek.(15.10.2017)

V souvislosti s filmem bývají vyzdvihovány především herecké výkony, ty jsou sice pohlcující, ale Chlapi nepláčou dovedou udržet diváckou pozornost i jinak. Film je totiž velice obratně odvyprávěn. Drljevic citlivě odkrývá historii svých charakterů ve vzájemných konfrontacích, které jsou vedeny nějakým prostředníkem - terapeutem, recepčním, alkoholem. Každá scéna má svůj význam a odhalí divákům novou informaci. Každý krok, každý panák i  každá vteřina filmu. Vše je pečlivě vedeno jako terapeutické sezení, které neustále distribuuje ty správné stimuly, aby vzbudilo očekávané reakce. Film ani na vteřinu nezaváhá, dokonce ani v samotném závěru, který není radostným vyléčením nebo definitivním vyhořením, ale opatrným krokem k lepší budoucnosti.(8.7.2017)