Živitel

(festivalový název)
  • Kanada The Breadwinner (více)
Animovaný / Válečný / Drama / Rodinný
Kanada / Irsko / Lucembursko / USA, 2017, 94 min

Po snímcích Brendan a tajemství Kellsu a Píseň moře přichází očekávaná novinka založená na nejprodávanějším románu Debory Ellis. Děj se odehrává v roce 2001, hlavní hrdinkou je Parvana, 11letá dívka, která vyrůstala v Tálibánu v Afghánistánu. Když je její otec neoprávněně zatčen, Parvana si ostříhá vlasy a začne se oblékat jako chlapec, aby podpořila svou rodinu. Začne pracovat a vedle svého přítele Shauzia objevuje Parvana nový svět svobody a nebezpečí. Parvana s neúprosnou odvahou čerpá sílu z fantastických příběhů, které si vytváří, když se vydává na cestu, aby našla svého otce a opět se spojila se svou rodinou. The Breadwinner je inspirativní vyprávění o síle příběhů, které udržují naději během těžkých časů. (factoryBrick)

Maximilianus

Príbeh o chlapcovi, ktorý ide poraziť slonieho kráľa, aby mala dedina semienka na sadenie, prerušovaný príbehom dievčaťa (akože jeho sestry), ktorá musí bojovať o prežitie, starať sa o rodinu a dostať otca z väzenia v prostredí nepriateľskom pre nežné pohlavie, kde ženy sú brané ako otroci prípadne veci. Z tohto hľadiska išlo o dobré zobrazenie pomerov v Afganistane ale asi aj vo väčšine východnejších štátov s podobnou politikou, prípadne vierovyznaním. Prerušovaný príbeh o Sulejmanovi bol zaujímavý, len skončil inak, ako som predpokladal. Nebol tam žiadny reálny boj, iba sme vďaka tejto legende zistili, čo sa mu stalo v reálnom živote a film tak pekne uzatvoril príbeh hlavnej rodiny. 7,2/10. ()

hazdrova

Zaujímavé, každopádne to malo veľa chýb. Jednoduché spracovanie mi nevadilo až tak, ako tie zbytočné scény s príbehom so slonom, ktoré boli zbytočné. Dosť mi to kazilo dojem. 2,9* ()

Equilita

Animované filmy nie sú zrovna to, čo by som nejak extra vyhľadávala, ale tento snímok som si nesmierne užila. Zaujala ma hlavne téma a prostredie v ktorom sa príbeh odohrával. Film zachytáva život pod nadvládou Talibanu. O živote a právach žien v týchto krajinách radšej pomlčím. Príbeh matky, dvoch dcér a malého syna v tejto krajine plnej nepriateľstva ma chytil za srdce. Nakoniec musím dodať, že animácia bola naozaj skvelá. ()

fallanga

Velmi pěkný animák o těžkosti života pod nadvládou Tálibánu. Má silný příběh, pěknou animaci a hudbu. Trošičku to kazí akorát příběhy, které sem tam vypráví hlavní postava. Ty nejsou příliš zábavné a působí příliš na sílu. Předpokládám, že měly nějakým způsobem podtrhnout vývoj hlavní hrdinky, ale to se dá udělat i lépe. ()

Ikedar

Našim kinám sa opäť oblúkom vyhol ďalší skvelý film, ktorý má na diváka oveľa silnejší dopad než častá väčšina komerčného sortimentu. Odpoveďou prečo tomu tak je, môže byť melancholickejšia podoba silno patriarchálneho Afganistánu v područí Talibanu. Aj napriek aktuálnemu zasadeniu však ide až o takmer antický príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa rozhodlo zachrániť svojho otca. ()

x_ander

Neskutečně silný zážitek, kterému v plnému hodnocení chybí pouze jasnější tah na branku. Animace je skvělá, ale to se od irských tvůrců tak nějak čekalo. Že však půjdou cestou ostrého dramatu, to mě překvapilo. A dělají to výborně. ()

Radek273

Škoda toho pouze naznačeného konce, slušelo by zde dopracovat námět se vším všudy, i s dějovými odbočkami. Nicméně opět krásná animace, navíc děj prošpikovaný nápaditými, líbivými příběhy, které trochu připomínají snímek "Kubo a kouzelný meč" (2016). O to smutnější, že pro tak vydařený kousek není plnohodnotný český dabing, a dokonce ani titulky (nutno přetrpět ty slovenské)! ()

Alsafi

V žánru animované drama jsem nováček, jenž má na kontě zatím jen pár filmů z oboru (pozn. red. a povětšinou vlajkových lodí) (pozn. red. 2.0 nicméně se nejspíš krystalizuje můj nový oblíbený druh filmu na dlouhé večery a noci). V této nepříliš komplikované situaci měl být The Breadwinner dalším v pořadí, který umocní mou nově nabytou zálibu v animácích, jež nejsou ani tak pro děti, jako spíše pro nás, odrostlejší děti. Nedostalo se mi však toho, co bylo slibováno. Příběh sám o sobě sice silný, animace ucházející, soucit s hlavní hrdinkou u všech diváků téměř jistý. Ale něco tomu chybělo. Takové to TO, které vás pohltí a nepustí. Kdy hltáte každou vteřinu filmu, zapomínáte ujídat brambůrky a jiné pochutiny (pozn. red. 3.0 mít dietologa, nebyl by šťastný), nevíte, kdo reálně jste a kde jste, nevíte nic, kromě toho, že musíte dosledovat film, ať se děje, co se děje. Ať už je venku přílet mimozemšťanů nebo třeba předčasné volby. A právě výše uvedené mi v příběhu o Parvaně chybělo. TO, které by v podstatě dobré, ale samostatné komponenty filmu, proměnilo v jeden fungující celek, který by vyvolal již výše uvedené pocity. ()

Amina_

Bylo pro mě těžké se na to dívat, ale je to opravdu velmi dobrý animovaný film a myslím, že by to mělo vidět více lidí. Jednoduchá, ale krásná animace a nádherný příběh. Doporučuji ke zhlédnutí. ()

Xenthia

Skutecne nechapu, jak tohle nekdo muze povazovat za rodinny film. Ve svete je to hodnoceno jako M (Mature) a pro deti to rozhodne neni. Od filmu jsem moc necekala, tahle tematika me normalne nezajima, a tak jsem byla prijemne prekvapena. Film samozrejme hraje na city, jak se da ocekavat, ale jako celek to proste funguje. Vizualne mi to hodne pripomnelo Secret of the Kells, coz je dalsi film od Cartoon Saloon. Pokud mate radsi animaky, ve kterych se nevyskytuji tancujici a zpivajici zvirata, tohle se vam bude libit. ()

badlieutenan

Působivé drama z válkami zpustošeného Afghánistánu. Příklad toho jak strašný život mají obyvatelé země, kde se k moci dostane fanatický režim vybudovaný na základech zvráceného náboženství. ()

Dunpeal

Velmi poutavým způsobem vyprávěný příběh s příjemnými úniky do povídek v těžkých situacích. Příběh je velmi smutný a narozdíl od reálné situace přinesl "šťastný" konec. Zpočátku mě trochu vadilo takové to pohádkové, že se holka převleče za kluka a nikdo to nepozná, ale tento malý nedostatek jsem velmi brzy přestal vnímat. Celkově ještě jednou musím pochválit velmi pěkný příběh, krásné animace a zajimavé postavy. ()