Reklama

Reklama

Planá hrušeň

(festivalový název)
  • Turecko Ahlat Ağacı (více)
Trailer 4

Obsahy(1)

Sinan se vrací ze studií do Çanakkale, kde žije jeho rodina. Arogantní mladík sní o literárním úspěchu a hned po příjezdu začne pracovat na vysněné kariéře spisovatele. Názory a rady jiných ho ale nezajímají, utvrzen o své jedinečnosti ostatními pohrdá. Nejvíce pak vlastním otcem, učitelem před penzí, který promarnil život sázkami na koně. Zatímco se snaží šplhat po společenském žebříčku, Sinan si začíná uvědomovat, že možná není od ostatních zas tak odlišný a že možná nebude tak dobrým spisovatelem. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (13)

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Život svázaný s planou hrušní, na úrovni fyzické a psychické, jazykové i výtvarné. Čí plody jsou plody plané hrušně? Otcovy či synovy či obou? Sjednotí své životodárné šťávy ke společnému dílu nebo se nechají naroubovat na "standard"? Kritický postoj asertivního syna (anabáze na podporu vydání knihy) a submisivního otce se časem smiřují. Mohlo to ale dopadnout - i to nám Ceylan ukazuje - úplně jinak.... Film je dlouhý a sledovat dialogy je obtížné. Bez obojího by ale Ceylanův příběh ztratil svou osobitost. Ceylan sám také žádost o zkrácení filmu odmítnul (v podstatě se jedná už o zkrácený film). ()

Danikaa 

všechny recenze uživatele

Planá hruška, verzus planý život? Zopár dobrých dialógov, ktoré boli zaujímavé, napríklad jeden na zamyslenie: "Prečo je teda v ateistických krajinách taká nízka kriminalita? V tých krajinách síce majú menej zločinov, ale o to viac samovrážd." Páčil sa mi obraz života na vidieku, zábery krajiny a záver filmu. Hlavne teda rozhovor otca so synom, ktorý snáď jediný čítal jeho knihu. Z neho mi utkvela v pamäti myšlienka,"Mladí by mali kritizovať starých, tak funguje pokrok." Film by som už znova nepozerala, preto 3*. ()

Reklama

pan Hnědý 

všechny recenze uživatele

Osobitý film Nuri Bilge Ceylana opět nevybočuje od existenciální roviny a jeho postavy mají hluboké charaktery. Tentokrát mě hloubka neodrovnala, jako u Zimního spánku, nebo Tenkrát v Anatolii, které přesahují všechny filmové standarty a plátno se stává metafyzickým prožitkem, který přetrvává, jak v očích skrz vizuální optiku, tak v myšlenkách pro svůj obsah. Ceylan poslední roky čerpá hlavně ze svého života a kultury v Turecku a nesoustředí se plně na svého diváka, jak už vyznělo - do vlastní mnohomluvnosti viz.Marigold. Přesto Ceylan vytváří unikátní rukopisní stopu, kterou budu moc rád číst, až začne psát knihy. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele

Zvláštní film rozprávějící o tom zvláštním bezčasí, kdy dokončíte školu a řešíte, co dál. Vymanit se z rodinných kolejí, místního zapadákova a jít za svým snem? Nebo se to vlastně nedá? Tohle je sympatický námět a když k tomu přihodíte zajímavé turecké reálie a solidní herecké výkony, vypadá to na skvělou podívanou. Zároveň se ale děj trochu tříští v nepřiměřeně dlouhých dialozích ( se slavným spisovatelem, s imámy ) a ztrácí na síle a výrazu. Až zbyde ze všech nakousnutých témat výše zmíněné popasování s otcem. Škoda, že nebylo víc "zasněných" záběrů kamery, ty se mi opravdu líbily. Je to někde mezi třemi a čtyřmi, ale vzhledem k nenaplněnému potenciálu zaokrouhlují dolů... 53. KVIFF ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Niečo o hľadaní samého seba a o tom, že pýcha sa nevypláca, je lepšie uvažovať triezvo, nepreceňovať sa, s pokorou ďalej zájdeš. Páčilo sa mi hudobné pozadie, ktoré občasne dobre dotvára jednotlivé situácie. Čo môže divákovi trocha vadiť sú siahodlhé, priam nekonečné dialógy, kvôli ktorým má film cez tri hodiny a čo je najväčší problém, niektoré konverzácie sú úplne zbytočné. Sú tam len na doladenie prostredia malomesta, akoby šlo len o snahu ukázať tú obyčajnosť a jednoduchosť rádových ľudí, ale na konci si uvedomíte, že keby vystrihli polovicu filmu, nič by sa nestalo. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (4)

  • Komise v Cannes požadovala, aby Nuri Bilge Ceylan zkrátil délku filmu, Nuri ale odmítl. (ČSFD)
  • Film je inspirován skutečným příběhem. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 18. května 2018 na Cannes FF. (ČSFD)

Reklama

Reklama