Pláč svatého Šebestiána

Plač svätého Sebastiána

(festivalový název)

Historický / Drama

Česko, 2019, 88 min

Inspirace šedesátými lety z toho filmu teče proudem. Přiznejme si to, to není film o ději, není to o příběhu. Je to o pocitech, je to o uvědomění si sebe sama, je to o vlastním prozření. Je to mozaika melancholické lyriky sekundující rozpadu duše jednoho, vzedmutí hněvu druhého, ale i katarze svědomí třetího. A právě tomu, ty mega široké záběry, ty švenky co se táhnou "jak sopel", ty panoramata... Ty tomu prospívají. Slyšel jsem o podobnosti s Vláčilovou Markétou Lazarovou, jistě. Ale mnohem více mi tento film evokuje Údolí včel (který se mimochodem točil ve stejných kulisách)(12.10.2019)

Líbily se mi scénář a režie. Myslím, že zvolené téma je opravdu nosné. Navíc mám rád filmy popisující temný středověk. Ďábel však sídlí v detailech. Film občas nepůsobil dojmem autentického středověku. Z mnoha scén vyzařovala jakási nedotaženost. Při debatě s režisérem a scénáristou Milanem Cyroněm po skončení promítání jsem však začal vnímat mnohé neduhy filmu v jiné perspektivě. Film prý stál pouhých 600 tisíc a zaplatili ho sponzoři a crowdfunding. Všichni herci hráli zadarmo. Přesto přese všechno film není špatný a rozhodně předčí většinu české produkce. Za mě klobouk dolů a veliký respekt.(7.11.2019)