foto

Pavla Dostálová

  • nar. 1988
    Přerov, Československo

Biografie

Pavla Dostálová se narodila v Přerově, ale pochází z Olomouce, kde prožila své dětství a získala také své první herecké zkušenosti. Během studia na Střední pedagogické škole v Přerově účinkovala v ochotnickém a později poloprofesionálním souboru (např. olomoucké divadlo Tramtárie).

Další herecké kroky ji v rámci vysokoškolského studia zavedly do Prahy na DAMU, kde úspěšně absolvovala rolí Kačenky v inscenaci „Hosté“ v režii Štěpána Pácla obor činoherní herectví. Pustila se rovněž do studia činoherní režie-dramaturgie. Během něj hostovala ve Švandově divadle a v Divadle na Vinohradech, kde působila také jako asistentka režie. V té době se stala stálým hostem Divadla Na cucky v Olomouci a v roce 2014 získala stálé angažmá v ostravské Komorní scéně Aréna. Studium režie díky tomu nedokončila. V roce 2018 se stala historicky první držitelkou zbrusu nové Ceny Jantar v kategorii Herečka roku za roli Sestry v inscenaci „Smíření“. Navzdory tomu stálé angažmá opouští (2019) a vrací se do Prahy na tzv. „volnou nohu“.

Filmoví diváci mohli Pavlu Dostálovou poprvé zaznamenat v miniroličce v pohádce Modrý Mauritius (2004), kde se mihla společně se svým otcem, dramaturgem, textařem, scenáristou, politikem a někdejším ministrem kultury, Pavlem Dostálem. Vedlejší i hlavní role ztvárnila ve studentských filmech, např. ústřední postava v historickém dramatu Na konci září (2015), jehož tématem je mobilizace v roce 1938. Vidět jsme ji mohli i hudebních klipech, či televizních reklamách. První větší roli na televizní obrazovce Pavla Dostálová získala v komediálním seriálu z hokejového prostředí Lajna (2017) režiséra Vladimíra Skórky a scenáristy Petra Kolečka, následována rolí v seriálu Hasičárna Telecí (2018). Další větší filmové role se Pavla Dostálová dočkala v historické baladě Pláč svatého Šebestiána (2019).

Mimo kamery a divadelní prkna se Pavla Dostálová věnovala produkci, spolupracovala s Kazmovou nadací ONEMANSHOW Foundation a objížděla česká města s cyklem scénického čtení „LiStOVáNí“.

Petr "NotimeCZ" Nečas

Herecká filmografie

Filmy

2020 Stockholmský syndrom (TV film)
2019 Pláč svatého Šebestiána
Přes prsty
2018 Hasičárna Telecí (TV film)
2015 Na konci září (amatérský film)

TV seriály

2020 Horníci na home office (TV seriál)
Ptáci na kolejích (TV seriál)
2018 Hasičárna Telecí (TV seriál)
Požární útok (E08)
Vedro (E07)
Výjezd (E06)
další epizody (8)
Inspektor Max (TV seriál)
Dobrák od kosti (E05)
2017 Lajna (TV seriál)
Bůh (S01E08)
Kladno (S01E07)
Krize (S01E06)
další epizody (7)

Divadelní záznam

2020 Smíření (divadelní záznam)