Děrsu Uzala

Vladimir Arsenev (kniha)

Akira Kurosawa

Asakazu Nakai

Isaak Švarc

Akira Kurosawa natočil film, který je i dnes po 40 letech skoro dokonalý. Film o přátelství ruského cestovatele Arsenieva a lovce z kmene Goldi Dersu Uzaly, popisující jejich setkání, putování přenádhernou sibiřskou přírodou a mnohá společná dobrodružství, prolínající se v několika časových obdobích začátku 20 století. Film, který má stále velkou vypovídající hodnotu a je zcela určitě dosud nejlepší Kurosawův snímek, který jsem měl tu možnost vidět.(29.4.2015)

Krásný baladický film o přátelství primitivního lovce mongolského původu a carského důstojníka, který vede skupinu vojáků, aby zmapovali dosud neprobádanou zem na Sibiři. Věhlasný režisér Akira Kurosawa natočil nádherný film i po stránce psychologické. Duše člověka, která je spjata celý život s přírodou, nemůže být šťastná v civilizačním prostředí, byť by tam měla veškerou péči a pohodlí. Film nekončí happy endem, ale přesto vnímavý divák pochopí o čem přemýšlí "kapitán" nad hrobem Děrsu Usaly. Měl tomu lovci věnovat tu nejmodernější pušku... ano či ne ? Hudba : Isaak Švarc(9.4.2013)

Sympatický, ale aj preceňovaný film. Postava Dersu je prudko sympatická, ale Kurosawa nedokázal z lineárneho príbehu vykresať dostatok presahu. Príde mi neuctivé dať takto ladenému filmu tri hviezdy... Scénu so sekaním trávy si zapamätaté aj scény s obchádzajúcim tigrom, ale chýbalo tam trchu viac interakcie hrdinov s nádherným prírodným prostredím... POSLEDNÝ TRAPER i VYSLOBODENIE ma zaujali viac...(26.4.2015)

Tak jsem zase jednou šel kolem Levných knih a vidím jméno Kurosawa, ikonku čsfd 92% a ocenění: Oscar 1976. Tak neváhám a film si koupím. Musím uznat, že toho vůbec nelituju. Příběh byl krásný, dojemný, lovec Děrsu opravdu sympaťák. I přes délku a to, že většina filmu je pochodování v lese, sledování rychle a bez nudy ubíhalo. A dokonce jsem se i zasmál. (ke konci filmu, kácení stromů v parku). Ale stačí to jen na 3 hvězdy. Možná se mi to ještě rozleží v hlavě jako film Ran a zvednu to na 4. stalo se -> 75%(12.12.2008)

Hned po shlédnutí jsem chtěl napsat, že to je Kurosawův nejlepší film. Možná jo, možná ne, ale je to jedno. Je to tak silný a nádherný, že se těžko hledají slova. I to Rusko tomu dodává svou porci atmosféry, Kurosawa je znát snad z každý scény. První polovina filmu je snad o malinko lepší, jestli to jde vůbec říct, ta Arseňjevova squadra v ní byla taková sympatičtější. A taky mohli o trochu víc ukázat panoramata krajiny, ale to je detail. Úžasnej motiv přátelství. A vedle výkonu Munzuka se mi moc líbil Solomin, stálo to taky hodně na něm.(24.6.2009)

• - Příběh, který se odehrává na začátku 20. století, vznikl v sibiřských exteriérech podle dvou knih ruského cestovatele Vladimíra Arseńjeva „Stopař Děrsu Uzala“ a „V lesích ussurijského kraje“. (JARDAHONDA)

• - Postavu lovce Dersu Uzalu měl původně ztvárnit Kurosawův dvorní herec Toshirô Mifune, natáčení se však nemohl zúčastnit z časových důvodů. (Vlk17)

• - Zvláštností tohoto snímku je zdvojení jeho původního formátu - jednak byl natočen na 70mm materiál ve formátu 2.20:1, ale souběžně překopírován i na materiál 35mm z něhož se promítal ve formátu 2.35:1. Současně se jedná o jediný režisérův 70mm film. (Lavran)