Errementari

• Španělsko El herrero y el Diablo (neoficiální název) (více)

Errementari vypráví příběh kováře Patxiho (Kandido Uranga), který uzavřel smlouvu s ďáblem, aby se vrátil v bezpečí z války za svou milovanou ženou. Když nadejde den, kdy si má ďábel vybrat svůj dluh, skočí na lest vychytralému kováři a stane se jeho zajatcem. Situace se změní, když zatoulaná dívka jménem Usue (Uma Bracaglia) ďábla nevědomky propustí. Proti kováři teď stojí nejen rozběsněný dav vesničanů, kteří si myslí, že Patxi dívku unesl, ale především celé peklo. (Hernycztek)

CSSML

Hrátky s čertem po baskicku. Najdeme zde vysloužilého vojáka v osobě kováře, čerta nižší kategorie, čerta vyšší kategorie a kněze místo poustevníka. Ženský prvek obstarává dívka Usue. Anděl žel chybí. V příběhu je správně zobrazena ďáblova prolhanost, nenávist mezi ďábly i strach ďábla z posvěcených předmětů, naopak karikatura latinské mše svaté a závěrečný žvást o Halloweenu jsou lejno, jak praví Písmo. Přesněji 3,5/5. ()

Asmodin

Zajímavé a nápadité byli postavy čertů v pekle a snad každý divák musí vidět, že to není ta jednoduchá počítačová animace, ale že si s tím tvůrci vyhráli. ()

Hernycztek

Tak tady bysme mohli polemizovat nad tím, zda to horor je, či není. Za mě je to půl na půl, kdy je první polovina hororová, ale v druhé půlce se to dějem a hlavně dialogy přehoupne do fantasy komedie. Akorát si tak říkám, že když byste tohle pustili dětem, tak z toho můžou mít doživotní trauma. Je to perfektně natočené v dobové kultuře, kdy skvělé efekty vše zvýrazňují a vypadá to věrohodně. Po vstupu do kovárny a pohledu na kovářovu tvář, jsem měl pocit, že už jsme v pekle, což tvůrci nepochybně zamýšleli a tenhle záměr jim vyšel na výbornou. Gore je vynahrazeno výbornou atmosférou a nádhernými maskami, přičemž závěrečné minuty u pekelné brány už byly trochu za hranou a hrálo to spíše na humor, což je škoda. Španělé však opět dokazují, co se originality a atmosféry týče, že nemají moc konkurence. - Z pohledu provedení to je na čtyři hvězdy, z pohledu originality na pět a já tomu rád ten vyšší počet dám. ()

johnymdoe

Film viděn na 4x protože jsem u něj 3x usnul..a paradoxně jen večerní únavou. Byl dobrý, příjemně překvapil. Pohádka, ale spíše pro dospělé. Přece jen docela drsné a "děsivé". Sympatický kovář s vyzáží bezďáka, slizcí a zlí vesničané, zlé i spravedlivé peklo a jaho zplozenci. Španělština. Možná si z toho udělám vánoční klasiku stejně jako z Krampuse. 70% ()

warrenur

Pekna fantasy bajka / rozpravka. Kovac bol ultimatny badass, dievcatko tu tiez sadlo a tupi balici z dediny rovnako. Pobavilo ratanie ciceru, ci co to bolo a obcas tie zvukove efekty. :) Neocakavajte z toho vazny horor. Z uvodu som si to myslel i ja. :) ()

burton

Hororová pohádka. Přestože se zdá být dost netradiční, nacházím v ní velice tradiční pohádkové prvky a navíc docela dost vtipu, zejména v poslední třetině a - pozor, bojler - moc se mi líbil odlehčený konec. Taky jsem si přidala do boxu pár nápadů, jak na čerty - to s cizrnou jsem fakt nevěděla, je to super!!!. Každopádně musím říct, že takovou pohádku jsem nikdy neviděla. Děsivno, strašidelno a hororovo se tu snoubí s naprosto logickou přímočarostí a neohrožeností malé holčičky. Zaujme vás a obdivujete jí od samého počátku, co jste ji spatřili. Venkovani jsou ukázkově pověrčiví, jednoduší, přesto ne tak krutí, jak byste u hlupáků čekali - hloupí totiž nejsou, jen je na chvilku ovládne démon. Jako ostatně občas každého z nás. ()

Rathalos

Spanielsko-Francuzska spolupraca nemohla dopadnut inak ako na vybornu,skvele pekelno-demonicke fantasy s troskou humoru,ktore urcite zdobi temna atmosfera,super masky,kamera,triky i efekty,taktiez aj herci boli fajn a to zaverecne finale bolo velmi horuce...:-) ()

hanibal73

Trochu pohádka pro dospělí a trochu horor pro děti.Výborní čerti se stylovým hlasem,peklo se taky povedlo a krásná kovářova zahrádka.Španělsko jinak než ho známe s prosluněných pohlednic.Temné a ponuré od začátku do konce. Slunce nemá šanci a tak to mám rád! 75% ()

AloeB

Můj první film v baskickém jazyce. Trochu to ukazuje velký nedostatek ČSFD a to rozdělení filmů ne na základě jazyků, ale pouze zemí původu, což je škoda, protože regionálně je film možná španělský, ale kulturně a jazykově se od všech těch erotických romanťárem a psychologických krimi tvrdě liší. Errementari bych popsal jako hororovou pohádku, trochu na styl Guillerma del Tora včetně podobných masek, znatelně inspirovanou baskickým folklórem, který je jak známo částečně a poněkud roztomile zatížen vlivem křesťanské víry. Snímek silně staví na výborně vybudované atmosféře, která se promítá jak do vizuálu tak i příběhu. Prvky ďábla, kováře, který jej přemohl, tajemného světáka, který přišel do Bohem zapomenutého kraje, nebo kněze jsou použity archetypálně, přesto vhodně a originálně. Baskická jména jsou kouzelná, příběh napínavý a drží si svoji úroveň až do samotného konce. Dočkáme se dokonce i pekla do určité míry, které sice není nijak extra inovativní, ale v rámci snímku velmi funkční a rozhodně ne směšné. Errementari si tedy získal mé srdce a vřele jej doporučuji, nejlépe s původním baskickým zněním, zvlášť pokud byste chtěli poslechnout si jazyk, který doslova nenajdete nikde na světě. ()

Karmin

Přijde mi, že to Baskové (ne Španělé!) natočili jen proto, aby mohli oživit v podobě povedených masek takové ty pitvořící se ďáblíky z iluminací středověkých Biblí. Ale to nevadí. Je to celkem nenáročné, trochu hororové, hodně brutální, vůbec ne pohádkové, ale inspirativní. Napadá mě, že jestli se to něčemu podobá, tak a) Faunovu labyrintu a b) československému skoro zapomenutému Poslední propadne peklu ()

BUBO26

Horor to nie je ani náhodou, skôr rozprávka pre staršie deti. Zasadené do stredovekých reálií, s veľmi peknými maskami a dobrými hercami. Trochu pomalý začiatok, akoby sa film hľadal, ale posledná časť je veľmi dobrá. Na jedno pozretie v sobotu popoludní je to ideálne. ()

Shanen29

Samozřejmě,baskická legenda o kovářovi a dáblovi.Perfektní masky,na kterých se opravdu maskéři vyřádili a dobrá fantasy pohádka pro dospělé s černým humorem. ()

Zombiepod

Z traileru sa mi film spočiatku nepozdával, predovšetkým jeho tak trochu infantilný námet, no napokon som bol milo prekvapený. Ak máte radi medieval fantasy s rozprávkovým podtónom, určite dajte Errementari šancu. Výborná temná atmosféra a štýlový pochmúrny vizuál pridáva tejto rozprávke pre dospelých výrazne na kvalite, a občas to i napriek dramatickým situáciám vie byť svojim spôsobom milé a vtipné (Sartaela si obľúbite). Jednorazová jednohubka, ktorá ukazuje, že folk-tale fantasy má vo filmovom svete stále svoje miesto. ()

ShiShinka odpad!

Zas*aný dementní haranti a dospělí pomstychtiví, chamtiví redneci. A o co jsou ti dva lepší, když Sartaela mučí pro radost? Deal je deal, Sartael si jenom přišel pro to, co peklu právem náleží (ještě k tomu blacksmith takovej odpornej zmrd).. Nelíbí se mi ani to uřvané zpracování (pořád tam po sobě hulákají), ani příběh sám o sobě. PS: Ďábel nemůže za to, že si jeho žena v mezičase upíchla dítě s jiným. To je čistá člověčina. PPS: Proč se Sartael nezměnil zase v dítě nebo whatever, když přišli dovnitř vidláci? Pustili by ho a voilá, má duší jak cizrny.. (Ugh, na tohle se dodívat je očistec.). Ale neee, on radši zase skočí do medvědí pasti. PPS: Pošlou ji do pekla, ona jde (protože i to je lepší, než žít s těma hovadama) a on ji jde "vysvobodit", i když UZAVŘELA DEAL!!! Hňupovina všech hňupovin toto, člověk není nad pravidly pekla, ani nad peklem samotným (metaforicky. Geograficky asi jo.) ()

Knor

Hororová pohádka o hrátkách s čerty, o statečném kováři a holčičce - postrachu ulice. Tak jak jsem byl ze začátku skeptickej, tak jsem byl ke konci nadšenej. Je to pohádka, plná černýho humoru, hororový atmosféry, ale prostě je. Chyběla mi jen nějaká pěkná gore scéna aby to mělo pořádný grády, ale bohužel, malým dětem bych to asi nepustil, ale mohlo se klidně ještě přitlačit na pilu. Ale nějak si moc stěžovat nemůžu, kamera krásná, atmosféra je a zpracování pohádkovýho příběhu mě bavilo. Povedená věc, která by mohla bavit o vánočních večerech. ()

Solverino

Celkem spíše podprůměrná záležitost, vhodná i pro menší děti. Vypadá to na začátku, že se to jako pěkně rozjede, no nerozjede, budete se nudit až do konce. Takovej španělskej Troška. Nic extra. A ta ušmudlaná holčička teda žádný herecký umění nepředvádí, to ani prd. ()