Chyťte ho!

Clumsy Burglar, The

(neoficiální název)

Komedie

Československo, 1924

Po letech toužení a soužení, po celkovém nastřádání až osmi minut z nejrůznějších dokumentárních a střihových filmů... přišla ona slavná chvíle. Ano, viděla jsem Chyťte ho! celého :)) Pojednou mají ty veselé honičky a gagy svůj smysl, Karel a Anny jsou nadoblační. Sexy je též Máňa Ženíšková a neodolatelné je každé okénko. Speerger hrající italského potulného artistu, Majer namaskovaný za černocha und vielen andere včetně hazardního hráče Pištěka. Nemohla jsem se vskutku vynadívat a dosyta pobavit. Anny tolikrát změnila účes a šat, až mi přecházel zrak. Karel se stal hrdinou dne, bodrým bonvivánem, lupičem, milovníkem i obětí zákeřné bandy ... chápejte, napětím nešlo ani popadnout dech :) A teď mě prosím omluvte, jdu dál snít svůj sen o Ondře v pyžama.(11.10.2011)

Poťouchlá němá komedie s hereckými hvězdami nejen němé éry, Karlem Lamačem, Anny Ondrákovou a T. Pištěkem, A. Nedošínskou a dalšími legendami filmového průmyslu první republiky. Film má cca 37 minut. Film je jasně inspirován němými díly z výroby producenta Macca Senetta (krále komedie). Anglická jména, vše dějově zasazené do USA. Wasserman s Lamačem vytvořili výborný scénář, který valí jeden gag za druhým a je to prostě zábavné. Tedy sensační komédie! A pokud znáte filmy němé éry ( Buster Keaton, Ch. Chaplin, a další z provenience Senettovy filmové dílny) především pak filmy s Haroldem Lloydem, tak pak tato němá komedie je důstojným konkurentem. Děj je prostý poznáváme kladného hrdinu, který se zaplete s bandou lupičů a s dívkou sirotou, co by pro ní udělal cokoliv.(9.11.2013)

Lupič nešika, to je prostě klasická československá komedie v hlavní roli Karel Lamač.(23.8.2012)

Za to málo co je k mání a hlavně tedy za snahu. Viz.podobný film "Únos bankéře Fuxe".(28.10.2011)

Věc vskutku nevídaná. I tak by se dal charakterizovat Lamačův a Wassermanův autorský film, který nejenže čerpá z tradic klasické americké grotesky, perfektně si pohrává se situačním humorem a kouzlí jeden vynikající gag za druhým, ale celkově jde mnohem dál a díky detailně promyšlené hře se stává výjimečným precedentem hraného filmu počátku dvacátých let. Nikoli náhodou referoval nadšený dobový tisk ve stylu Český film, který není českým [Večerník Práva lidu, říjen 1924] či Nejvýznamější česká premiéra tohoto období [Národní listy, leden 1925]; zajímavá by nicméně v tomto případě byla potenciální exportní hodnota a další vedlejší aspekty, vedoucí k objektivnímu vřazení titulu mezi absolutní špičku soudobé domácí kinematografie. Buď jak buď, Lamačova bravurní kreace nešťastníka, donuceného řadou náhod a omylů k bezmocným únikům ze spárů lupičské bandy, patří k jeho nejlepším vystoupením před filmovou kamerou vůbec a je-li z druhé poloviny doplňován nadmíru skvostnou Anny Ondrákovou ve formě více než žádoucí, pak nezbývá, než si celou tu geniální eskapádu za štěstím a penězi náležitě užít. Pomyslným bonusem jsou například i takové rarity jako začínající Mac Frič před kamerou a nikoli za kamerou anebo jediná účast Bedřicha Veverky v němém filmu.(11.10.2011)